Gaz beyni neden donar

Gaz beyni neden donar yazımda zaman zaman gaz beyninde oluşan bu doğa olayını nedenleri ve çözümlerini ayrıntısıyla anlatıp siz değerli araç sahiplerini bu illetten kurtarmak amacındayım. Tam da kış günlerinin yaklaştığı şu dönemde bakalım bu derdin çözümü neymiş.

 1. Gaz beyni neden donar

  Önelikle bu donma hadisesini tetikleyen birden fazla faktör var. Biz en kolayından zoruna, dolayısı ile en masrafsızından masraflısına doğru yazalım. Baktınız yazının sonuna kadar sizin dert çözülmüyor, gaz beyni donsa da siz ısınıp terlersiniz artık.

 2. Araçta su var mı?

  Allah aşkına kaputu açıp bak bakalım motor suyu tam mı? su çok eksikse önce bir tamamla da beyne su gitsin değil mi? Bir de antifrizi de ölçtür yoksa da koy. Suyun kendisi donarsa beyin haydi haydi donar. Aracın su eksiltmesi başka konu onun linkini aşağıya koyarım.

 3. Kelepçe ve hortumları kontrol et

  Hortumlarda çatlak patlak, kelepçelerde kaçak var mı onlara da bir göz gezdiriver. Bunlar suyu taşıyan parçalar, dolayısı ile devirdaimde problem olursa su akışında da problem olur bunu unutma. Onun için bunları da mutlaka kontrol et.

 4. Gaz beyni diyaframı sağlam mı?

  Buna nasıl bakacağız dediğini duyar gibiyim. Önce nedenini yazayım. Gaz beyninde gaz ile suyu ayıran bir diyafram bulunur, bu diyafram delik patlak olursa gaz beyni donar. Çünkü sistemdeki gaz basıncı su basıncından yüksektir. Gaz suyun içine doğru kaçmaya başlar. Buraya kadar okuduysan anladın zaten nasıl kontrol edeceğini. Evet aklındakini yap, genleşme kabının kapağını aç (su koyduğun yerin) ve kokla bakalım gaz kokusu var mı? Eğer gaz kokusu varsa diyafram patlak, değişmesi gerekiyor. Bu diyafram değiştirmeyi de bu yazıdan sonra anlatacağım.

gaz beyni neden donar
gaz beyni neden donar

Silindir kapak contası yanmış

Geldik en masraflı en kötü ihtimale. Silindir kapak contası yanık olabilir. Silindir kapak contası yanınca suya kompresyon vermeye başlar ve bu kompresyon yerine göre su devirdaimini bozabilir. Suyun akışı bozulduğu için de haliyle diyaframa giren su gazın soğukluğu ile donar ve sistem de buna mukabil komple donup arabayı çalışmaz hale getirir. Eğer buraya kadar sorunu bulamadıysan derdin budur. Bunu da teyit etmek için motor termostat açana kadar ısıt, termostat açılınca varsa radyatör yoksa genleşme kabının kapağını açıp gaz ver. Baktın su taşmaya başladı gaz verirken anla ki silindir kapak contası sizlere ömür.

Bu saatten sonra sakın öyle tıkayıcı filan atma suya, haa, diyorsan ki ne olursa olsun bundan sonra ufak bir masraf daha olsa yaptırırım, o zaman atabilirsin. Çünkü bu tıkayıcılar tıkanmaması gereken yerlere de nüfuz edip daha başka dertlere de yol açabiliyor. Neyse mümkünse kısa zamanda yaptır, yaptırana kadar da benzinde bin.

silindir kapak contası değişimi için tıklayın

Gaz beyni neden donar yazıma burada son veriyorum, tüm soru ve sorunlarınız için aşağıdan yazın. Başka yazılarda görüşmek dileği ile…

Gaz beyni neden donar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.