Gaz kelebeği adaptasyonu nedir nasıl yapılır?

Gaz kelebeği adaptasyonu ya da boğaz kelebeği artık ne derseniz ikisi de aynı istersen ventüri kelebeği bile diyebilirsin. Neyse bugün bu adaptasyon meselesini anlatacağım, adaptasyon yapılmazsa ne olur, yapılır mı, yapılmalı mı? Bir dedikodu almış gidiyor, gaz kelebeği temizlendi ille de adaptasyon diye bakalım neymiş bu iş? Unutmadan bu işe adaptasyon yerine kalibrasyon demek daha doğru ama genelde böyle dendiği için adaptasyon olarak yazıyorum. Bu işlem bir kalibrasyon işlemidir.

Gaz kelebeği nedir?

Parçayı hemen tanıyalım, emme manifolduna giren havayı ayarlayan parçaya bu isim veriliyor. Manifold girişinde bulunur ve hava miktarı ile hızını belirler. Arada sırada kirlendiği için temizletenler oluyor, gerçekten kirlenir de ve bu pislik havanın geçişte girdaplar oluşturup basınç düşüklüğüne yol açar. Bu durum da stop etme, rölanti dalgalanması gibi arızalara yol açar. Bu arada sadece benzinli araçlarda bulunur. Dizellerde böyle bir parça bulunmaz, ancak motorun ambaleye kalkmasına bir önlem olarak bazı dizel motorlara da koyuyorlar fakat o parça kontak açıldığı an sonuna kadar açılıp, kapandığında sonuna kadar kapanıyor. Benzinli olanla karıştırılmasın, daha çok valf gibi çalışıyor.

gaz kelebeği adaptasyonu
gaz kelebeği adaptasyonu nasıl yapılır – elektrikli gaz kelebeği

Gaz kelebeği adaptasyonu nedir, nasıl yapılır?

Bildiğiniz ya da bilemediğiniz üzere eskiden gaz pedalına tel ile bağlı olan bu parça da elektronikten nasibini aldı ve artık cereyanla çalışıyor. Dolayısı ile ecu kardeşimiz bu parçanın açısını yine kelebeğe verdiği cereyandan biliyor. Şimdi söylenen odur ki bu parçayı sökünce adaptasyon yapmak gerekir. Halbuki her araç için alakası yok. Bazı araçlar gaz kelebeği adaptasyonunu kendisi otomatik yapar. Hangisi yapar hangisi yapmaz onu markaya göre arayıp bulabilirsiniz. Mesela toyota marka araçlar genelde kendisi yapıyor.

Gaz kelebeği adaptasyonu nasıl yapılır

Bilgisayarsız adaptasyon;

Eğer gaz kelebeğini söktüyseniz ya da yenisini taktıysanız sadece aracı çalıştırıp rölantide bekleyin. Önce rölanti dalgalansa da çok çabukça ecu gelen verileri işleyip gaz kelebeğinin pozisyonunu bulunduğunuz ısı ve şartlarda olabilecek en iyi noktaya getirecektir. Yalnız siz araç termostat açana kadar hiç ellemeyin, gaz vermeyin, sadece stop ederse tekrar çalıştırın. Eğer bir aksilik olursa dilerseniz akü kutup başını söküp tekrar takın. Eğer ki araçta başka bir arıza, hata, bela yoksa hiç bir sorun çıkmaz. Lakin özellikle hava hattında bir sıkıntı varsa o zaman kararsız çalışma olabilir. MAF ya da MAP sensörleri bu noktada çok önemli.

Bilgisayarlı adaptasyon;

Çoğu markada bilgisayarlı adaptasyon için ya gelişkin servis cihazları ya da markaya özel kablo gerekiyor. Kontağı açıp aracı bilgisayara bağladıktan sonra motor ile ilgili bölümde ETC “electronic throttle control” kısmını buluyorsunuz ve işlemi başlatıyorsunuz. İşlemin devamında bilgisayar sizi yönlendirir, öne gaza tam basarsınız, sonra bırakırsızın ve bu gibi hareketlerle gaz kelebeğini tam açıp kapatarak ecu’yu geribesleme ile bilgilendirirsiniz. İşlem bu kadar basittir fakat bunu yapan ekipmanlar genelde profesyonel cihazlardır. LAkin yine bazı markalar bu işlemi ucuz kablolarla standart bir bilgisayarda yapılmasına imkan veriyor. Yanılmıyorsam VW’de olabiliyordu. Hatam varsa aşağıdan yazabilirsiniz.

Yazıyı burada bitiriyorum, eğer soru, sorun, görüş, önerileriniz ya da bu konuyla ilgili tecrübeleriniz varsa aşağıdan bize yazmaya çekinmeyin, cevaplamaktan mutluluk duyarız. Başka yazı ve konularda görüşmek üzere, kendinize ve aracınıza iyi bakın.

Aşağıdaki videodan adaptasyonu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.