Geri vites müşürü

geri vites müşürü çalışmıyor, geri vites lambası yanmıyor buyurun size kendi yapabileceğiniz harika bir tamirat. Geri vites müşürü neden çalışmaz, tamiri ve teşhisi nasıl yapılır. Nasıl kontrol edilir bu konun ıncığını, cıncığını, alayını yazıp, karanlık bir yer kalmamak üzere aydınlatıyorum.

Geri müşürü çalışmıyor

Böyle bir durumda aklınıza bir kaç arıza gelir. Ya ampul patlaktır, ya kablolarda bir şey vardır ya tabla bozuktur ya da geri vites sensörü arızalıdır.

Öncelikle her zamanki gibi ampulu bir kontrol ediverin. Bazı arabalarda iki tane bazılarında tek ampul oluyor. İki tane olanlarda ikisi birden patlama ihtimali az olsa da yine de kontrol edin. Eğer arka stoplar su alıyorsa soketlere bakın oksitlenmiş olabilirler. Ayrıca yine su veya nem alma durumu varsa tablaya da bakın oksit var mı yok mu. Ha eğer hepsine baktınız ve sağlamsa, kablolar da daha evvel kesilip biçilmediyse o zaman tek bir ihtimal var geri vites sensörü!

Geri vites müşürü nedir?

Geri vites sensörü siz vitesi geriye aldığınız zaman lambaların şase alıp yanmasını sağlayan, bozulduğunda geri vites lambası çalışmıyor diye google’da arama yapmanıza neden olan parçadır.

geri vites müşürünün yeri

Bu şahane parça genelde bilmeyenler tarafından vites körüğünün içinde aranır, oysa bunu yapanlar hızla yanılmaktadır. Müşürün yeri şanzımanın üstüdür, emir erinin yeri de kumandanın yanıdır. Bunu böylece belleyin. Gözünüz korkmasın eyvah taaa şanzımanın üstü falan diye. Yeri gayet basittir, eğilince bile görebilirsiniz.

Geri vites müşürü nasıl değiştirilir

Dur bakalım değiştirmeden önce üstündeki soketi de kontrol et, dışarıda olduğu için o da sudan çamurdan nasiplenip oksitlenebilir. Eğer temizse şimdi yat bakalım arabanın altına. Sana lazım olan 20 ve üstü açık ağız ya da yıldız anahtar lazım. Arabanın altına gir, şanzımanın üstüne bak, iki kablolu bir soket göreceksin. Önünde ya da arkasında olur. Soketi söküp kontrol ettiysen şimdi yeni sensörü kutusundan çıkart, elinde hazır olsun. Eski müşürü gevşetip sökmeye başla. Dur hama hemen çıkartma iyice gevşet ve öteki müşürü hemen yerine takmak için pozisyon al. Bunu neden diyorum? çünkü eski sensörü söktüğünde hafifçe yağ gelecek delikten. Onun için eskisini söküp hemen yenisini tak ve iyice sık.

Al sana oldu bitti, yepyeni müşüre kavuştun. Şimdi kontağı aç ve geri vitese bak bakalım lambalar yanıyor mu? Nasıl şımbıl şımbıl değil mi? Haydi hayırlı olsun. Bugünkü yazıma burada son veriyorum. Sağlıcakla kalın.

Aşağıdaki videoda geri vites sensörü çalışmıyor, geri vites lambası yanmıyor arızasının çözümünü izleyebilirsiniz.

Geri vites müşürü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.