Hararet göstergesi çalışmıyor

Hararet göstergesi çalışmıyor yazımda sizlere bu sorunun nedenlerini ve çözmünü anlatacağım. Tabii bir de hararet göstergesi arızası ile termostat arızasını ayırmanın yöntemini. O halde yazıya başalayalım bakalım.

Hararet göstergesi nedir?

Su soğutmalı içten yanmalı motorların su sıcaklığını gösteren göstergeye hararet göstergesi denir. (Tekerleme gibi cümle oldu, idare edin) Bu gösterge aracın takometresinde aşağıdaki şekil ile belirtiliyor.

hararet göstergesi işareti – hararet göstergesi çalışmıyor

Pek çok aracın gösterge tablosunda su ısısını gösteren bölüm olmasına rağmen günümüzde üretilen bazı araçlarda gösterge yerine yukarıdaki gibi işaret bulunuyor. Bu işaret aracın soğutma suyu tolerans dışına çıktığında soğuksa mavi, sıcaksa kırmızı olarak takometrede yanıyor.

Hararet göstergesi nasıl çalışır?

Göstergeyi çalıştırma görevini bir hararet sensörü (su sıcaklık sensörü) ya da diğer adı ile hararet müşiri yerine getiriyor. Günümüz araçlarında bu hararet sensörü 5 volt referans voltajını alır ve suyun sıcaklığına göre göstergeye besleme yaparak voltaj gönderir. Gösterge de bu gelen voltaj değerine göre üst değerlere çıkar ya da alt değerlerde kalır. Başka bir yazımda artık araçların elektroniğini bir voltmetre gibi çalıştığını söylemiştim, sadece hararet değil neredeyse tüm sensörlerin çalışma şekli budur.

Hararet göstergesi çalışmıyor?

hararet sensörü – hararet göstergesi çalışmıyor

Şimdi gelelim sorunumuza. Bu durumun sebebini buraya kadar okuduysanız anlamışsınızdır. Eğer gösterge tablosunda bir arıza yok ise kahramanımız hararet sensörüdür. Bu sensör genelde araçların termostatı üstünde yer alır. Hararet sensörü tamiri olan bir parça değildir, zaten gerek de yoktur. Parça fiyatları 50-100 lira arasıdır. Değişimi çok kolaydır ve işçiliğini kendiniz de yapabilirsiniz. Ezcümle bu tür sorunda hararet sensörünüzün değişmesi gerekir. Aşağıya da hararet sensörü değişim videosunu koyacağım. İsterseniz parça fiyatı kadar bir işçilikle tamircilere de değiştirtebilirsiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak belki bunları da okumak isteyebilirsiniz.

Arabam hararet yapıyormotor ısınmıyortermostat ne işe yarardevirdaim pompası değişimi

Hararet sensörü arızası aracınıza hararet yaptırmaz, termostat ve fan bu sensöre bağlı değildir. Bu sadece takometredeki sıcaklık değerini okumanız için çalışır.

Aşağıdaki videoda hararet sensörü değişimini görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.