hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır

hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır bu soru ehliyet kurslarında, sağda solda sorulan bir soru. cevabını sayfanın altında vereceğim, öncelikle hava filtresinin önemine, nasıl değiştirileceğine değinmek istiyorum.

Hava filtresi nedir?

Bildiğiniz gibi motorun sağlıklı çalışabilmesi için devamlı silindir içine hava çekmesi gerekir. Haliyle çektiği havanın motorun sağlığı açısından da temiz olması gerekir. Çünkü içinde toz ve kum taneleri olan hava, silindir içindeki yanma ile ısınır, ısınan tozdaki silikat gömlek çeperinde camlaşır ve motor gömleğini çizmeye başlar. Buna mukabil de ileri zamanlarda motorda oldukça ağır masraflı arızalar baş gösterir. İşte hava filtresi motora giden havayı süzerek bunun önüne geçer. Bu paragrafta böylece hava filtresi olmazsa motora ne olur sorusunun cevabını da vermiş oldum.

hava filtresi

Hava filtresi aracın neresinde bulunur?

Motor kompartmanında, yani kaputu açtığınızda çoğunlukla aracın sağ ya da sol önünde büyükçe plastik bir kutunun içinde bulunur. Bazı araçlarda da motorun üstünü kapatan plastiğin içinde bulunabilir. Siz motora bakın, eğer sağ ya da sol önde motora doğru hortumla bağlı büyükçe bir plastik kutu bulamazsanız motorun üstündedir. Örneğin 1.3 multijet motorlarda olduğu gibi.

Hava filtresi ne zaman değiştirilir?

Genelde rutin bakım sırasında değiştirilse de eğer aracı arazide ya da çok tozlu bir lokasyonda kullanıyorsanız rutin bakım gelmeden önce de değiştirilir. Hemen ekleyeyim fiyatları 20-30 liradan başlar 100-150 liraya kadar gider.

Hava filtresi nasıl değiştirilir?

Bu da herkesin yapabileceği çok basit bir işlemdir. Genelde filtre kutuları metal tırnaklı olur, bu tırnakları attırınca açılır, eskisini çıkartır yenisini takarsınız. Bazılarında civata da olabiliyor yalnız, bunlarda da civataları sökünce kutu üstten açılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise filtre yönlü olduğundan üstündeki ok yukarı gelecek şekilde takmak. Yalnız günümüzde çoğu araçta filtreler sadece tek yönde kutuya oturacak şekilde yapılıyor. Dolayısı ile isteseniz bile ters takamıyorsunuz.

hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır

Gelelim sorumuzun cevabına, hava filtresi kirli ise motor zengin karışımla çalışır. Her ne kadar araçlar artık giren havanın kütlesini maf sensörü aracılığı ile ölçse de motorun çalışabilmesi için yakıtı belli bir noktadan sonra azaltamaz ve zengin yakmak zorunda kalır.

yazıma burada son veriyorum. Tüm soru, görüş, öneri ve istekleriniz için aşağıdan bize yazabilirsiniz.

bu arada yağ bakımı nasıl yapılır okumak için tıklayın.

Aşağıya hava filtresi nasıl değiştirilir gösteren bir video koyuyorum.

hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.