Hava filtresi nasıl değiştirilir

Time Needed : 00 days 00 hours 15 minutes

Hava filtresi nasıl değiştirilir yazımda periyodik bakım sırasında değiştirilen bu basit parçayı nasıl değiştireceğinizi adım adım anlatmayı umuyorum. Büyük tamiratlara cesaret etmek küçük işleri yapmakla başlar. Gidip uygun filtreye bir koşu alıp gelin de başlayalım!

 1. Kaputu aç hava filtre kutusunu bul

  Kaputu açmak için içerideki genelde torpidonun sol alt yanında bulunan mandalı çek ve ön ızgaradaki güvenlik mandalını da bastırıp ya da çekip kaputu aç. Bravo kaputu açtın, önce hava filtre kutusunu bul, bulamazsan aracın önünden kutuya giden bir hava borusu var onu takip et göreceksin. Yeri markaya göre değişiyor onun için şuradadır diyemiyorum. Şimdi bulduysan geri kalanına geçiyorum.

 2. Filtre kutusunu aç

  Bunun için arabanın markasına göre lokma, yıldız ya da düz tornavida bilemedin tork uçlu lazım olabilir. Bazıları ise anahtar gerkmeden üstündeki basit klipslerden açılır. Artık ne türdeyse uygun bir alet kullanarak hava filtre kutusunu aç. Açtıysan artık eski filtreye çıkart ve kenara koy. Şimdi yeni filtreyi üstündeki ok işareti yukarı bakacak şekilde ya da “top” yazısı yukarı gelecek şekilde olmadı kalın lastik kısmı üstte kalacak şekilde yerine tak. Zaten yeni araçlarda şekil itibari ile ters takilamiyor.

 3. Hava filtre kutusunu kapat

  Rica ediyorum o plastik zımbırtıya sıkacağın vida ya da civataları deliler gibi sıkma, makul ölçüde sık plastik sıyrılmasın. Git 2. el araçlara bak kutular hep akıllı vidayla tutturuyor, neden çünkü çılgınca sıkarken yuvaları bozuyorlar. Burada kutuyu kapattıktan sonra gözle bak sağında solunda oturmayan yer olmasın. Şimdi kaputu kapat ama önce sağa sola bak motor kısmında alet edevat kalmasın. Bir de akünün üstüne bir alet koyma, arabayı da kendini de yakma!

Aletler
 • Tornavida
 • Lokma takımı
Malzemeler
 • İş eldiveni
 • Bez

Hava filterini maksimum 15 dakikada değiştirdiğini farz ediyorum, şimdi baş marşa git Kars’a. Gelirken de bir Kars gravyeri getiriver. Bu arada hava filtresi ille de bakım döneminde değişir diye bir şey yok. Eğer çok tozlu ve kumlu ortamlarda geziyorsan erken de değiştirebilirsin. Ayrıca bazı yerlerde hava filtresi temizleme diye bir şeyler okuyorum. Zinhar böyle bir işlem yoktur. Malzemenin yapısı itibarı ile temizlenebilir olmaması nedeniyle bu gibi işe yaramayacak işlemler yapmayın. Oldukça ucuz bir parça olduğu için değiştirin gitsin. En kötü marka yeni filtre, tıkalı filtreden her zaman iyidir.

Yazıya burada son veriyorum. Başka yazılarda görüşmek dileği ile… Yapamadığın, aklına takılan olursa aşağıdan bize sor çekinme.

Hava filtresi değiştirilmezse ne olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.