Helezon nedir?

Helezon nedir yazımda araçlarda kullanılan helezon yay parçasının ne işe yaradığını, helezon değişimini arızalarını ve tamirini anlatacağım. Kimileri sadece yay diyor, kimileri helezon. Amortisör yayı gibi adlandıranda mevcut. Hepsi aynı parçayı anlatıyor ben yazıda helezon olarak bahsedeceğim. Başalayalım bakalım neymiş ne değilmiş.

 1. Helezon ne işe yarar?

  Bildiğiniz gibi araç süspansiyonu yer çekimine mukavemet gösterirken yaylanmak zorundadır. Amortisörün görevi yaylanmayı yumuşatmak ve tadında kesmek iken helezonun görevi de yaylanmayı sağlamaktır. Bir traktöre biner veya kullanırsanız helezon ve amortisör ikilisini icad edenin soyuna sopuna 1000 kere dua edersiniz. Bu basit parçalar olmadan araç sürmek işkenceye döner.

 2. Helezon arızaları nelerdir?

  Öyle çok bir arızası olan parça değildir, basit spiral bir demirden oluşan bu parça zaman içinde biraz çökebilir, nadir durumlarda kırılabilir onun dışında da arızası olmaz. Ansızın olan kopma durumlarında sürüş tehlikesi yaratır fakat yolda başınıza gelirse en yakın tamirhaneye yavaş yavaş gidecek kadar da avans verir. Geçen bir tanıdığımın başına geldi, aslında yazıyı yazmak da o zaman aklıma geldi.

 3. Helezon yayı tamir edilir mi?

  Tamiri olmaz, değişim gerekir. Eğer yayların birisine bir şey olursa mutlaka aynı aksta bulunan helezonun ikisini birden değiştirin. Çünkü tek diğişimde yeni koyacağınız yayın yüksekliği tutsa bile sertliği tutmaz bu da sürüşte dengesizlikler meydana getirir.

Helezon değişimi nasıl yapılır?

Time Needed : 00 days 02 hours 30 minutes

Helezon değişimi yapmak biraz meşakatlidir. Değiştireceğiniz tarafı kriko ile kaldırın ve otomobilin krikodan düşme ihtimaline karşı altına kütük koyun ve boştaki lastikleri de mutlaka takozla besleyin.

 1. Helezon değişimi

  Helezon değişimini yol kenarında yapmak biraz zor. Yayı bastırmak için mengene gibi spesifik alet gerekir. Böyle birşey yapacaksanız öncelikle değiştireceğiniz tarafı krikoya alın ve son noktaya kadar yükseltin. Lastiği sökün ve motor kaputunun altındaki amortisör takozunu da sökün. Amortisörü helezonla ve alt tabla ile komple yerinden alın. Bu kısıma kadar çok zorlanmazsınız.helezon değişimi nasıl yapılır

 2. Üst tablayı sökün

  Daha sonra bir mengene ile helezonu bastırıp, üst tablayı sökün ve helezonu amortisörden ayırın. Şimdi yeni helezonu yerine koyun ve mengene ile bastırıp üst tablayı takın ve arabanın altına girip amortisör kulesine tablayı yerleştirin. Bu kısımda 2 kişi olmak zorundasınız çünkü aynı anda birisi yukarıdan üst ve alt takozun civatalarını takacak. Daha sonra gereken civataları, somunları sıkıp aracı toplayın.salıncak nasıl değiştirilir

Aletler
 • lokma takımı
 • helezon mengenesi
 • açık ağız anahtar takımı
 • tornavida
Malzemeler
 • Takoz
 • İş eldiveni
 • Kriko

Bakmayın böyle bir çırpıda anlattığıma, biraz uğraştırabilir ama sonuçta değiştirebilirsiniz. Gereken mengeneyi de gijon ve profilden çok ucuza kendiniz yapabilirsiniz. Dilerseniz amortisör değişimini tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Aşağıya helezon değişimi ile alakalı bir video bırakıyorum. İzlerseniz daha iyi fikir edinirsiniz. Tüm sorularınız için aşağıdan bize yazın. Görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.