Hibrit otomobil nedir

Hibrit otomobil nedir yazımda sizlere son dönemde duymaya oldukça aşina olduğunuz yeni olmayan ama yeni yeni yaygınlaşan ve elektrikli ile içten yanmalı motoru birlikte kullanan bir teknolojiden bahsedeceğim, hibrit otomobil teknolojisi! Hazırsanız başlayalım.

hibrit otomobilin kaput altı – hibrit otomobil nedir

Hibrit otomobil nedir?

 1. Hibrit otomobil nedir?

  Hepimizin bildiği gibi otomobiller güçlerini konvansiyonel içten yanmalı motorlardan alır. Bu motorlar da benzin, motorin ya da lpg, etanol, biyoyakıtlar gibi pek çok çeşit yakıtları kullanır. Lakin termodinamiğin bir cilvesi olarak hangi yakıtı kullanırsanız kullanın yakılan yakıtın %60 kadarı da ısı olarak egzozdan atılır. Yani içten yanmalı motorlarda termal veririmlilik %40 kadardır ki bu da yeni nesil motorlarda ancak yakalanabilen bir değerdir. Eski motorlarda ise durum daha kötü bunu da not düşelim.

 2. Neden hibrit teknolojisi?

  Otomotiv dünyası yakıttan yüksek oranda yararlanmak ve tüketimi azaltmak için hiç de azımsanmayacak paralar harcayıp yıllar süren argeler yapıyorlar. Yukarıda yazdığım gibi termal verimlilik karşılarına sert bir duvar olarak çıkıyor. Elektrik motorlarında ise böyle bir kayıp neredeyse söz konusu değil, çok küçük bir kayıp oluyor fakat bu kayıp anlamlı olaca kadar büyük değil. O zaman tüm otomobiller elektrikli olsun dediğinizi duyar gibiyim. Onunda cevabı alt satırda.

 3. Elektrikli mi hibrit mi?

  Bu sefer de karşımıza bir kaç sorun çıkıyor. Öncelikle elektriği yakıt aldığımız gibi 3-5 dakikada alamıyoruz. Bildiğiniz gibi herhangi bir malzemeden yapılan bataryayı şarj etmek belli bir zaman gerektiriyor. Bu sorunun ilk ayağı, hangimiz depomuzu 2 saatte doldurmak isteriz ki?

  İkinci bir sorun elektriği depolama maliyeti. Bu öyle bir sorun ki, elektrikli araçların batarya maliyeti neredeyse arabanın üretim maliyetine denk. Böyle olunca da bu sefer araç müşterisi tarafından hem satın alırken yüksek bir maliyet çıkıyor hem de bataryaların değişim sönemi geldiği zaman değişim maliyeti aracın fiyatını neredeyse aşıyor.

  Buradaki üçüncü ve en büyük sorun da dünyadaki elektrik üretiminin, şehir hatlarının tüm araçlar elektrikli olduğunda şarj yükünü kaldırabilecek kapasiteyi sağlayamaması. Tüm araçların gece şarja takıldığını düşünürseniz bu yükü neredeyse hiç bir şehrin ve elektrik santralinin kaldıramayacağını hesaplayabilirsiniz.

  Dördüncü sorun ise menzil. Aslında bu tam bir sorun değil. Çünkü aracı alan bunu biliyor ve halihazırda satılan tüm elektrikli araçlar dünyadaki tüm şöförlerin şehir içi günlük araç kullanım mesafesini karşılayacak kapasitete.

 4. Hibrit otomobilin avantajları

  Hibrit otomobiller ise elektrik motoru ve içten yanmalı motoru kombine olarak kullanıp belli mesafeleri elektrikli, belli mesafeleri ise benzinli ya da dizel motorla katedebilmeyi sağlıyor. Yukarıda saydığım yakıt doldurma, menzil, elektrik hatları, batarya değişim ücreti gibi sorunlardan da sizi kurtarmış oluyor. Yalnız şunu da belirteyim hibrit araç bataryalarının değişim ücreti ülkemiz için yine az değil. Bilindik bir markanın hibrit bataryaları şu an 2000 dolar civarı bir ücretle değiştiriliyor.

 5. Hibrit otomobil nasıl çalışır?

  Araçta elektrik ve içten yanmalı motoru aynı anda kullandıran bir parça mevcut. Geçişleri ve şarj deşarj durumunu ise bir yazılım ayarlıyor. Aküler doluysa ve gaza çok basmazsanız kalkışları her zaman elektrikli motor yapıyor ve sabit hızda gittiğiniz zaman arada benzin arada elektrikli motor geçişleri ile atıyorum toplam kat ettiğiniz yolun %20'sini elektrikli motorla geçmiş oluyorsunuz. Bu da doğru kullanımda size oldukça yüksek bir yakıt tasarrufu sağlıyor.

Hibrit otomobil tarihçesi

Yazıya başlarken aslında yeni olmayan diye bir cümle kurmuştum. İlk hibrit otomobil denemeleri 1902 yılında Porsche tarafından başlanıyor fakat günümüze kadar çok da ciddi adımlar atılmıyor. Prensiplerim gereği sitede marka vermiyorum, günümüzde ise bu alanda en çok söz sahibi 1990’ların başından beri bu işe en ciddi yaklaşan ve trafikte gezen milyonlarca hibrit otomobille oldukça fazla deneyime sahip olan bir marka.

Günümüzde karbon emisyonunun azaltılması ve dizel motorlara da çevreye yaydığı partikülleri yüzünden soğuk bakılmasıyla hibrit çağı başladı diyebiliriz. Otomotiv endüstrisindeki neredeyse tüm markalar artık bu yönde argeler yapıp kendi modellerini satışa sunuyor. Sanırım çok da uzak olmayan gelecekte spor arabalar hariç (1500 cc olanlardan bahsetmiyorum) diğer tüm otomobiller, hatta otobüs ve kamyonlar bile bu teknolojiye geçmiş olacak.

Hibrit otomobil nedir yazıma burada son veriyorum buraya tıklayıp video olarak izleyebilirsiniz.. Daha başka yazılarda görüşmek üzere. Tüm soru, öneri, görüşleriniz için bize yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.