Aracım İlk Çalıştırmada Mavi Duman Atıyor

ilk çalıştırmada mavi duman atıyor yazısında Bu kez bir miktar daha netameli ve kafa karıştıran bir soruna değineceğim. Aracına sabah biniyorsun, işe gideceksin, bastın çalıştı. O da nesi ağır bir koku, mavi duman. Hay maaşallah yağ yakmıyor, yağ içiyor. Korkma, telaşa lüzum yok. Durum sandığın gibi değil. Benzinli için de dizel için de turbolu, atmosferik, lpg’li için de anlatıyorum ne olduğunu.

Araçlar Neden Yağ Yakar?

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor: Atmosferik otomobillerde yanma odasına yağ sızdırabilecek iki parça var. Bunun biri supaplar, diğeri yağ segmanları. Fakat aracında ilave lpg varsa, ya da turboluysa, bu parçalar da yanma odasına yağ gönderebilir. Hangi parçada problem olduğunu tespit etmek için eleyerek gitmemiz lazım.

ilk çalıştırmada mavi duman
mavi duman atan araç

İlk çalıştırmada mavi duman atıyor

Egzozdan mavi duman atıyor dizel motor için tıklayın.

Benzinli veya Dizel Atmosferik Motorlar

Aracın turbosuz dizel ya da benzinliyse karalar bağlamadan evvel durumu netleştirmelisin. Yağ segmanlarında sorun olan araçlar sadece ilk çalıştırmada değil, motor çalıştığı andan itibaren stop edilene kadar yağ yakarlar. Önce aracının sadece ilk çalıştırmada yağ yaktığından emin ol. Aracını sürerken arkadan başka bir araçla bir arkadaşın mavi duman atıp atmadığına bakabilir, motor çalışma ısısındayken durduğu yerde gaza basarak gözlemlenebilir.

Yağ değişim kilometresinden itibaren 1000 kilometrede ne kadar yağ eksilttiği hesaplanabilir. Her aracın yağ yakma toleransı vardır. Bu tolerans kullanım kitapçıklarında belirtilir. Mesela Toyota Avensis 2.0 D4 benzinli motor araç için, Toyota 1000 kilometrede 500 cc yağ yakımını tolerans içinde varsayar. Yani bu motor şu kadar yağ eksiltebilir, bu olağandır, arıza değildir der. Bu toleransı öğrenerek de mevcut yağ seviyesini çubuk marifetiyle hesaplayıp, ne kadar yağ yaktığını net olarak anlayabilirsin.

Aracı ısıttın, baktın yağ yakmıyor. Güzel, demek ki yağ segmanlarından değil. Bu durumda iki numaralı şüpheli supap lastikleri.

Supap Lastiği Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bildiğin gibi külbütör kapağının içinde eksantrik milini, supapları, lifterleri, gaydları, piyanoların yağlanması için (bu saydığım parçaların hepsi aynı anda bir motorda bulunmaz) yağ gezer. Bu gezen yağın supaplar açılıp kapanırken yanma odasına sızmaması için, supapların etrafında lastik bir conta bulunur. Bu conta supapın hareket etmesine izin verecek fakat yağın aşağıya akmasını engelleyecek sıkılıkta olur. Zaman içinde sürtünme dolayısıyla supap lastikleri aşınabilir, ısınıp soğuyan bir parça olduğundan sertleşip sızdırmazlık özelliğini yitirebilir. Telaşa vermeye gerek yok, o kadar kilometre seni koştursak sen de erirsin. Markadan, arabadan soğuma hemen.

Supap lastiklerinin yenilenmesi için silindir kapağının sökülmesi gerektiğini söyleyecekler sana. Hemen inanma arkadaş, supap lastiği üst kapak sökülmeden de değiştirilebilir. Ben daha üst kapağı sökmeden değiştiren bir ustaya rastlamadım fakat istenirse değiştirilir. Nitekim supap lastiklerini değiştirmek için supapların yuvasından çıkarılması gerekmiyor. Supap lastikleri supapa yanma odası yönünden değil, külbütör yönünden yerleştirilir.

Tamiratı gerçekleştirmek için sökmen gereken parçalar sırasıyla; külbütör kapağı, egzantrik milleri, lifterler, piyano, gaydlar (milleri sökmek için egzantrik kayışı ya da zincirini, dişli takımını da sökmek zorunda kalabilirsin, motorun tasarımına göre sökeceğin parçalar çok olmasa da değişebilir). Bu kadar parçayı sökmek kağıt üstünde kolay gibi gözükse de pratikte epeyce zor. Ehil değilsen motorun sentesini kaçırabilirsin. Bu yüzden dişlilere gerekli işaretlemeleri yapmadan eksantrik milini, dişlileri filan sökme.

Bu tamiratın çok detaylarına girmeyeceğim. Bunu kendi imkanlarıyla yapabilecek sanırım az otomobil kullanıcısı vardır, onların da benim aklıma ihtiyacı yoktur. Senin bilmen gereken silindir kapağının sökülmeden de supap lastiklerinin değiştirilebileceği. Silindir kapağı söküldüğünde hem daha fazla işçilik ödersin, hem daha fazla parça parası vermek durumunda kalırsın. Tamirat elinden gelmiyorsa bulunduğun yerdeki sanayi sitesinde olan ustaları dolaş, tamiratı silindir kapağını sökmeden yapmayı kabul eden bir usta bul.

Supap lastiğinin pense ile üstten çıkarılması

Turbo Motorlu Araçlarda İlk Çalıştırmada Yağ Yakma Sorunu

Yukarıdaki prosedürü izledin, bir baktın gaza yüklenince de aracın yağ yakıyor. Devamlı yağ yakmadığı için pistonlardaki yağ segmanlarını elemiştik. Gaza yüklenince yağ yakıyor, sabah ilk çalıştırmada yağ yakıyor. Allah allah…

Senin durumun daha komplike çünkü aracının hem supap lastikleri kaçırıyor olabilir, aynı zamanda turbo da beslemeye yağ kaçırıyor olabilir. İkisi aynı anda olabilir yani. Bunun için önce supap lastiklerini değil, önce turbonun conta takımını tamir etmelisin, ya da tamir ettirmelisin.

Bildiğin gibi araç çalışır vaziyetteyken turbo palleri egzoz gazından aldığı hareketle çılgınca döner. Turbo mili de tıpkı diğer metal parçalar gibi sürtünme hasebiyle aşınmaya meyilli olduğu için karterden bir miktar yağ gönderilip, turbo milinin yağlanması sağlanır. Turbo, besleme hattının bir parçası olduğundan, bu yağın beslemeye sızmaması istenir ve turbo kartuşu bir contayla çevrelenip sızıntı önlenir.

Bu conta da tıpkı supap contası gibi yıllar içinde sertleşir, aşınır ve yağın geçişi için boşluk oluşturur. Bunun tahlili için turbo beslemenin intercooler denen küçük, soğutucu radyatöre giden boruları sökmen yeterli. Söktüğünde bu boruların içinde az da olsa yağ birikintisi görüyorsan turbonun conta takımını değiştirme vaktin gelmiş demektir. Tamir edemesen de turbo borularının içine bakar, arızayı teşhis edebilirsin.

Turboyu tamir etmeyi düşünmüyorsun, ettirecek paran da yok, supap lastikleri aklına takıldı. Ya supap lastikleri de arızalıysa? Öyle ya, memleketin ezici çoğunluğunun anksiyete problemi var. Kafana takıldı bir kere; yatıyorsun, kalkıyorsun kafanda bir şüphe. Bu durumda yapacağın şey şu: Akşam üstü aracını park ettikten sonra, emme manifolduna intercoolerdan gelen küçük hortumu sök. Böylece emiş hattının turboyla olan alakasını kestin. Turbo yağ kaçırsa bile, yağ yanma odasına girmeyecek. Yüzey üzerinde kalıntı bırakmayacak bir bezi, bir çubuğa sar, emiş hattının içindeki yağı temizle. Sabah olunca çıkardığın boruyu takmadan aracı çalıştır, baktın mavi duman kesildi, supap lastikleri sağlam demektir. Kesilmezse aynı zamanda supap lastikleri de sızdırıyor maalesef. Masraf katlandı.

ilk çalıştırmada mavi duman – Pense yardımı ile sökülmüş supap lastiği

LPG’li Araçlarda İlk Çalıştırmada Mavi Duman

Günümüzde LPG üreticileri, motorları korumak için sistemleri geliştirmeye çalışıyor. Bu geliştirmenin bir ürünü de supap yağlayıcısı. Bazı LPG’li araçlarda bu aparatı görmek mümkün. Sabah bindin, çalıştırdın, mavi duman. Haydi gittin sanayiye, oltaya geldin, söküldü kapak, supap lastiklerini değiştirdin, tonla para, bir çok zaman. Aldın sanayiden, ertesi sabah ilk çalıştırmada mavi duman. Eee kardeşim, kaşındın sen. İnsan önce ihtimalleri araştırır, ustaya tamirata ilk olarak en basit parçadan başlamasını söyler.

Otomobil üreticileri LPG sistemini standart bir donanım olarak sunmadıkları için LPG dönüşüm sistemi üreticileri maliyeti azaltmaya yönelik olarak parçaları, parçaların hacimlerini, tankların büyüklüğünü, boruları bile universal denen şekilde, yani her araca uyumlu olacak şekilde üretiyor. (Bu arada yahu olur mu, falanca markanın sıfırı LPG’li olarak satılıyor ama diye muhalefet edenleriniz var, nefesinizi boşa tüketmeyin. O söylediğiniz markaların hiç biri fabrikadan öyle çıkmıyor. Yerel distribütörler LPG dönüşüm sistemi üreticileriyle bir araya gelip bu tip pazarlamalar yapıyorlar. Japonlar duymasın, vallahi nota verir.)

LPG’li araca binen arkadaş, senin önce yapman gereken LPG’cilerin taktığı supap yağlayıcının ayarını kontrol etmek ya da ettirmek. Anlattım sana, parça universal olduğu için takılan araca göre yağlayıcının ne kadar yağ göndereceğinin ayarlanması gerekiyor. Eğer gerekenden çok fazla yağ gönderecek şekilde ayarlanmış, ya da ayarı bozulmuşsa ilk çalıştırmada mavi dumana, yani yağ yakmaya sebep olabilir. Senin işin diğerlerine göre daha kolay, önce bu yağlayıcıyı ayarla, ya da iptal et, bak bakalım yağ yakacak mı? Eğer hala yakıyorsa, senin supap lastikleri de sızdırıyor maalesef, yok sorunun geçtiyse, alırım bir duanı, hem bu dünyaya, hem ahirete çalışırım.

ilk çalıştırmada mavi duman atıyor


Aracım ilk çalıştırmada mavi duman atıyor yazısının sonuna geldik. Sorularınızı, sorunlarınızı, enteresan az rastlanan arızaları, hatta otomobil tamiriyle ilgili varsa anılarınızı, sanayi sitesi deneyimlerini yazmanızı bekliyoruz, ama çıt yok. Bekliyoruz efendim, lütfen yazınız.

Kalın sağlıcakla…

Aracım İlk Çalıştırmada Mavi Duman Atıyor” için 28 yorum

 • Şubat 23, 2021 tarihinde, saat 9:47 pm
  Permalink

  Merhaba ustam 1.5 dci aracım çalıştıktan 10 15 dk sonra tam ısınmaya yakın bazen mavi bazen beyaz duman atıyor 15 20 sn kadar.neden kaynaklı olabilir.

  Yanıtla
 • Aralık 27, 2020 tarihinde, saat 12:38 pm
  Permalink

  Degerli ustam kolay gelsin aracım 307 1.4 hdi aracım turbo kesmesi sonucu yeni motor yaptırdım kizdirma bujileri değişti enjektorler ölçüldü bakımı yapıldı arac ilk calismada 10 15 saniye yoğun mavi duman atıyor acayip sinirimi bozuyor usta sorun yok diyor susturucalara yag basmıştır onları atiyordur diyor 400 km oldu motor yapilali ilk calistirmada 10 saniye mavi duman atmaya devam ediyor yag yakma su eksiltme yok acaba bi fikriniz Varmi?

  Yanıtla
  • Ocak 6, 2021 tarihinde, saat 12:10 pm
   Permalink

   her şey doğru yapıldıysa olmaması lazım ama biraz kullanın aracı.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.