Aracım İlk Çalıştırmada Mavi Duman Atıyor

ilk çalıştırmada mavi duman atıyor yazısında Bu kez bir miktar daha netameli ve kafa karıştıran bir soruna değineceğim. Aracına sabah biniyorsun, işe gideceksin, bastın çalıştı. O da nesi ağır bir koku, mavi duman. Hay maaşallah yağ yakmıyor, yağ içiyor. Korkma, telaşa lüzum yok. Durum sandığın gibi değil. Benzinli için de dizel için de turbolu, atmosferik, lpg’li için de anlatıyorum ne olduğunu.

Araçlar Neden Yağ Yakar?

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor: Atmosferik otomobillerde yanma odasına yağ sızdırabilecek iki parça var. Bunun biri supaplar, diğeri yağ segmanları. Fakat aracında ilave lpg varsa, ya da turboluysa, bu parçalar da yanma odasına yağ gönderebilir. Hangi parçada problem olduğunu tespit etmek için eleyerek gitmemiz lazım.

ilk çalıştırmada mavi duman
mavi duman atan araç

İlk çalıştırmada mavi duman atıyor

Egzozdan mavi duman atıyor dizel motor için tıklayın.

Benzinli veya Dizel Atmosferik Motorlar

Aracın turbosuz dizel ya da benzinliyse karalar bağlamadan evvel durumu netleştirmelisin. Yağ segmanlarında sorun olan araçlar sadece ilk çalıştırmada değil, motor çalıştığı andan itibaren stop edilene kadar yağ yakarlar. Önce aracının sadece ilk çalıştırmada yağ yaktığından emin ol. Aracını sürerken arkadan başka bir araçla bir arkadaşın mavi duman atıp atmadığına bakabilir, motor çalışma ısısındayken durduğu yerde gaza basarak gözlemlenebilir.

Yağ değişim kilometresinden itibaren 1000 kilometrede ne kadar yağ eksilttiği hesaplanabilir. Her aracın yağ yakma toleransı vardır. Bu tolerans kullanım kitapçıklarında belirtilir. Mesela Toyota Avensis 2.0 D4 benzinli motor araç için, Toyota 1000 kilometrede 500 cc yağ yakımını tolerans içinde varsayar. Yani bu motor şu kadar yağ eksiltebilir, bu olağandır, arıza değildir der. Bu toleransı öğrenerek de mevcut yağ seviyesini çubuk marifetiyle hesaplayıp, ne kadar yağ yaktığını net olarak anlayabilirsin.

Aracı ısıttın, baktın yağ yakmıyor. Güzel, demek ki yağ segmanlarından değil. Bu durumda iki numaralı şüpheli supap lastikleri.

Supap Lastiği Nedir, Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bildiğin gibi külbütör kapağının içinde eksantrik milini, supapları, lifterleri, gaydları, piyanoların yağlanması için (bu saydığım parçaların hepsi aynı anda bir motorda bulunmaz) yağ gezer. Bu gezen yağın supaplar açılıp kapanırken yanma odasına sızmaması için, supapların etrafında lastik bir conta bulunur. Bu conta supapın hareket etmesine izin verecek fakat yağın aşağıya akmasını engelleyecek sıkılıkta olur. Zaman içinde sürtünme dolayısıyla supap lastikleri aşınabilir, ısınıp soğuyan bir parça olduğundan sertleşip sızdırmazlık özelliğini yitirebilir. Telaşa vermeye gerek yok, o kadar kilometre seni koştursak sen de erirsin. Markadan, arabadan soğuma hemen.

Supap lastiklerinin yenilenmesi için silindir kapağının sökülmesi gerektiğini söyleyecekler sana. Hemen inanma arkadaş, supap lastiği üst kapak sökülmeden de değiştirilebilir. Ben daha üst kapağı sökmeden değiştiren bir ustaya rastlamadım fakat istenirse değiştirilir. Nitekim supap lastiklerini değiştirmek için supapların yuvasından çıkarılması gerekmiyor. Supap lastikleri supapa yanma odası yönünden değil, külbütör yönünden yerleştirilir.

Tamiratı gerçekleştirmek için sökmen gereken parçalar sırasıyla; külbütör kapağı, egzantrik milleri, lifterler, piyano, gaydlar (milleri sökmek için egzantrik kayışı ya da zincirini, dişli takımını da sökmek zorunda kalabilirsin, motorun tasarımına göre sökeceğin parçalar çok olmasa da değişebilir). Bu kadar parçayı sökmek kağıt üstünde kolay gibi gözükse de pratikte epeyce zor. Ehil değilsen motorun sentesini kaçırabilirsin. Bu yüzden dişlilere gerekli işaretlemeleri yapmadan eksantrik milini, dişlileri filan sökme.

Bu tamiratın çok detaylarına girmeyeceğim. Bunu kendi imkanlarıyla yapabilecek sanırım az otomobil kullanıcısı vardır, onların da benim aklıma ihtiyacı yoktur. Senin bilmen gereken silindir kapağının sökülmeden de supap lastiklerinin değiştirilebileceği. Silindir kapağı söküldüğünde hem daha fazla işçilik ödersin, hem daha fazla parça parası vermek durumunda kalırsın. Tamirat elinden gelmiyorsa bulunduğun yerdeki sanayi sitesinde olan ustaları dolaş, tamiratı silindir kapağını sökmeden yapmayı kabul eden bir usta bul.

Supap lastiğinin pense ile üstten çıkarılması

Turbo Motorlu Araçlarda İlk Çalıştırmada Yağ Yakma Sorunu

Yukarıdaki prosedürü izledin, bir baktın gaza yüklenince de aracın yağ yakıyor. Devamlı yağ yakmadığı için pistonlardaki yağ segmanlarını elemiştik. Gaza yüklenince yağ yakıyor, sabah ilk çalıştırmada yağ yakıyor. Allah allah…

Senin durumun daha komplike çünkü aracının hem supap lastikleri kaçırıyor olabilir, aynı zamanda turbo da beslemeye yağ kaçırıyor olabilir. İkisi aynı anda olabilir yani. Bunun için önce supap lastiklerini değil, önce turbonun conta takımını tamir etmelisin, ya da tamir ettirmelisin.

Bildiğin gibi araç çalışır vaziyetteyken turbo palleri egzoz gazından aldığı hareketle çılgınca döner. Turbo mili de tıpkı diğer metal parçalar gibi sürtünme hasebiyle aşınmaya meyilli olduğu için karterden bir miktar yağ gönderilip, turbo milinin yağlanması sağlanır. Turbo, besleme hattının bir parçası olduğundan, bu yağın beslemeye sızmaması istenir ve turbo kartuşu bir contayla çevrelenip sızıntı önlenir.

Bu conta da tıpkı supap contası gibi yıllar içinde sertleşir, aşınır ve yağın geçişi için boşluk oluşturur. Bunun tahlili için turbo beslemenin intercooler denen küçük, soğutucu radyatöre giden boruları sökmen yeterli. Söktüğünde bu boruların içinde az da olsa yağ birikintisi görüyorsan turbonun conta takımını değiştirme vaktin gelmiş demektir. Tamir edemesen de turbo borularının içine bakar, arızayı teşhis edebilirsin.

Turboyu tamir etmeyi düşünmüyorsun, ettirecek paran da yok, supap lastikleri aklına takıldı. Ya supap lastikleri de arızalıysa? Öyle ya, memleketin ezici çoğunluğunun anksiyete problemi var. Kafana takıldı bir kere; yatıyorsun, kalkıyorsun kafanda bir şüphe. Bu durumda yapacağın şey şu: Akşam üstü aracını park ettikten sonra, emme manifolduna intercoolerdan gelen küçük hortumu sök. Böylece emiş hattının turboyla olan alakasını kestin. Turbo yağ kaçırsa bile, yağ yanma odasına girmeyecek. Yüzey üzerinde kalıntı bırakmayacak bir bezi, bir çubuğa sar, emiş hattının içindeki yağı temizle. Sabah olunca çıkardığın boruyu takmadan aracı çalıştır, baktın mavi duman kesildi, supap lastikleri sağlam demektir. Kesilmezse aynı zamanda supap lastikleri de sızdırıyor maalesef. Masraf katlandı.

ilk çalıştırmada mavi duman – Pense yardımı ile sökülmüş supap lastiği

LPG’li Araçlarda İlk Çalıştırmada Mavi Duman

Günümüzde LPG üreticileri, motorları korumak için sistemleri geliştirmeye çalışıyor. Bu geliştirmenin bir ürünü de supap yağlayıcısı. Bazı LPG’li araçlarda bu aparatı görmek mümkün. Sabah bindin, çalıştırdın, mavi duman. Haydi gittin sanayiye, oltaya geldin, söküldü kapak, supap lastiklerini değiştirdin, tonla para, bir çok zaman. Aldın sanayiden, ertesi sabah ilk çalıştırmada mavi duman. Eee kardeşim, kaşındın sen. İnsan önce ihtimalleri araştırır, ustaya tamirata ilk olarak en basit parçadan başlamasını söyler.

Otomobil üreticileri LPG sistemini standart bir donanım olarak sunmadıkları için LPG dönüşüm sistemi üreticileri maliyeti azaltmaya yönelik olarak parçaları, parçaların hacimlerini, tankların büyüklüğünü, boruları bile universal denen şekilde, yani her araca uyumlu olacak şekilde üretiyor. (Bu arada yahu olur mu, falanca markanın sıfırı LPG’li olarak satılıyor ama diye muhalefet edenleriniz var, nefesinizi boşa tüketmeyin. O söylediğiniz markaların hiç biri fabrikadan öyle çıkmıyor. Yerel distribütörler LPG dönüşüm sistemi üreticileriyle bir araya gelip bu tip pazarlamalar yapıyorlar. Japonlar duymasın, vallahi nota verir.)

LPG’li araca binen arkadaş, senin önce yapman gereken LPG’cilerin taktığı supap yağlayıcının ayarını kontrol etmek ya da ettirmek. Anlattım sana, parça universal olduğu için takılan araca göre yağlayıcının ne kadar yağ göndereceğinin ayarlanması gerekiyor. Eğer gerekenden çok fazla yağ gönderecek şekilde ayarlanmış, ya da ayarı bozulmuşsa ilk çalıştırmada mavi dumana, yani yağ yakmaya sebep olabilir. Senin işin diğerlerine göre daha kolay, önce bu yağlayıcıyı ayarla, ya da iptal et, bak bakalım yağ yakacak mı? Eğer hala yakıyorsa, senin supap lastikleri de sızdırıyor maalesef, yok sorunun geçtiyse, alırım bir duanı, hem bu dünyaya, hem ahirete çalışırım.

ilk çalıştırmada mavi duman atıyor


Aracım ilk çalıştırmada mavi duman atıyor yazısının sonuna geldik. Sorularınızı, sorunlarınızı, enteresan az rastlanan arızaları, hatta otomobil tamiriyle ilgili varsa anılarınızı, sanayi sitesi deneyimlerini yazmanızı bekliyoruz, ama çıt yok. Bekliyoruz efendim, lütfen yazınız.

Kalın sağlıcakla…

36 thoughts on “Aracım İlk Çalıştırmada Mavi Duman Atıyor

 • Nisan 21, 2022 tarihinde, saat 9:05 pm
  Permalink

  Reis ne güzel anlatmişin sonuna kkdar okudum okurkende keyif aldim benim araç cekici (tir) soguk motor ilk çalistirma mavi duman hemde yaninda duramazsin fakat yürüdun az isindi makine ne koku ne duman yetkili servis bile komple inicek aşa dedi yolunda aşmi yokss doğrusu bumu

  Yanıtla
  • Nisan 22, 2022 tarihinde, saat 9:39 pm
   Permalink

   yağ bakımına kadar yağ eklemeye gerek kalmıyorsa motorun inmesine de gerek yok bana göre.

   Yanıtla
 • Ekim 6, 2021 tarihinde, saat 7:00 pm
  Permalink

  Üstadım selam aleyküm

  Benim aracın bir sorunu var ama çarpılmadan yaptırmak isitiyorum araba 2 bin km de 1,5 -2 litre yağ eksiltiyor arabam 207 1.4 hdi 2010 model turbo diyende oldu motor diyende ama ben napacağımı şaşırdım tam arızanın nereden olduğunu kesin anlamak isitiyorum acaba ne yapmam lazım benim araba euro 4 motor ve intercooler yok acaba bana yardımcı olabilirmisiniz subab lastiğimi turbomu yoksa sekman veya pistonmu hangisi olduğunu nasıl anlayabilirim elimden bu işler gelir yönlendirirsen hayırlı akşamlar

  Yanıtla
 • Haziran 17, 2021 tarihinde, saat 3:05 pm
  Permalink

  HOCAM S.A 1.6 DİZEL MOKKA ARACIM VAR SABAHLARI SOĞUKKEN MAVİ DUMAN ATIYOR HEMDE NE DUMAN ORTALIK MAVİLERE BULANIYOR AMA 20 25 SN. SONRA KESİYOR SERVİSE GÖTÜRDÜM PARTİKÜL FİLİTRESİ İPTAL EDİLİP SÖKÜLMÜŞ DENDİ TAKTIRAYIM DEDİM 15 BİN TL İSTENDİ

  Yanıtla
  • Temmuz 26, 2021 tarihinde, saat 5:33 pm
   Permalink

   hocam servisin canı dpf satmak istemiş. konuyla ilgisi yok.

   Yanıtla
 • Mayıs 1, 2021 tarihinde, saat 2:36 pm
  Permalink

  ustam ben Bi kaç gün çalıştırmayıp sonra çalıştırdığım da Bi kaç saniye çok az mavi duman görünüyor sonra kesiyor.hergün çalıştırdığım zaman Bi sıkın tı olmuyor araç opel corsa b 94 1.2 swing

  Yanıtla
 • Şubat 23, 2021 tarihinde, saat 9:47 pm
  Permalink

  Merhaba ustam 1.5 dci aracım çalıştıktan 10 15 dk sonra tam ısınmaya yakın bazen mavi bazen beyaz duman atıyor 15 20 sn kadar.neden kaynaklı olabilir.

  Yanıtla
 • Aralık 27, 2020 tarihinde, saat 12:38 pm
  Permalink

  Degerli ustam kolay gelsin aracım 307 1.4 hdi aracım turbo kesmesi sonucu yeni motor yaptırdım kizdirma bujileri değişti enjektorler ölçüldü bakımı yapıldı arac ilk calismada 10 15 saniye yoğun mavi duman atıyor acayip sinirimi bozuyor usta sorun yok diyor susturucalara yag basmıştır onları atiyordur diyor 400 km oldu motor yapilali ilk calistirmada 10 saniye mavi duman atmaya devam ediyor yag yakma su eksiltme yok acaba bi fikriniz Varmi?

  Yanıtla
  • Ocak 6, 2021 tarihinde, saat 12:10 pm
   Permalink

   her şey doğru yapıldıysa olmaması lazım ama biraz kullanın aracı.

   Yanıtla
   • Mayıs 1, 2021 tarihinde, saat 2:36 pm
    Permalink

    ustam ben Bi kaç gün çalıştırmayıp sonra çalıştırdığım da Bi kaç saniye çok az mavi duman görünüyor sonra kesiyor.hergün çalıştırdığım zaman Bi sıkın tı olmuyor araç opel corsa b 94 1.2 swing

    Yanıtla
 • Kasım 22, 2019 tarihinde, saat 12:38 am
  Permalink

  Benim araba 1999 1.8 T Passat. Sabahları ilk çalıştırmada mavi duman veriyor. Tıpkı yazdığınız gibi. Ve turbonun altı ve yağ soğutucu kısmından epey bir yağ kaçağı gördüm. Araba da 5.000 olmadan 1 lt ye yakın yağ eksiltmiş. İnşallah burdandır. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Çok faydalı oldu.

  Yanıtla
  • Kasım 22, 2019 tarihinde, saat 2:30 pm
   Permalink

   Olabilir, yararlandıysanız ne mutlu bize.

   Yanıtla
 • Ekim 27, 2019 tarihinde, saat 10:46 am
  Permalink

  Ustam iyi günler 1.6 maream var aracı ilk çalıştırmada sinek ilacı gibi duman atıp dumanı kesiyor arabam 8000 km de 2 litre yağ eksiltiyor ne yapmam gerekli

  Yanıtla
  • Ekim 27, 2019 tarihinde, saat 10:49 am
   Permalink

   Görünüşe göre yağ yakıyor. Rektifiyeden başka çözümü yok. Yine de bir ustaya danışın, belki sebebi başkadır.

   Yanıtla
 • Eylül 28, 2019 tarihinde, saat 3:15 pm
  Permalink

  selam ustam öncelikle bilgileriniz için teşekürler, bende 2000 model megane 1 .6 8 valf araç var.
  aracım 15 gün çalışmadığı zaman 15 gün sonra ilk marşda açık mavi duman atıyor 10 saniye kardar gaz verilince atıyor,sonra kesiyor,ama günlük çalıştırmalarda böyle sorun yok .
  ustaya götürdüm silindir kapagı ,contası felan hepsi değişti,gecen yine 15 gün yattı araba ilk marşda yine 10 saniye mavi duman attı.ustayı aradım ekzozda su var dedi ondan yapar dedi.
  araç lpgli ,yağ eksiltme yok performans üst seviyede ustalar motor çok güzel dediler.araç 200 binde aracı satacam bu şekilde satmak vijdanım elvermiyor,sizce sorun nedir ustam ALLAH rızası için,şimdiden teşekür ederim.saygılar.

  Yanıtla
  • Eylül 28, 2019 tarihinde, saat 3:18 pm
   Permalink

   Merhaba, subap lastiklerinden sızıyordur büyük ihtimal. Zaten 15 gün yatınca yapıyorsa, her çalıştırmada yoksa önemli değildir.

   Yanıtla
   • Eylül 28, 2019 tarihinde, saat 3:32 pm
    Permalink

    ustam silindir kapağı ve sübaplar değişti,bunlar değişince sübap lastiğide değişmişmidir ?
    usta conta takımı felan aldırdı,cevap için teşekürler ustam

    Yanıtla
    • Eylül 28, 2019 tarihinde, saat 3:45 pm
     Permalink

     Değişmiştir. Aracınızda bir sorun yoktur. İçiniz ferah olsun.

     Yanıtla
     • Eylül 28, 2019 tarihinde, saat 3:51 pm
      Permalink

      çok teşekür ederim ustam ALLAH razı olsun.

 • Eylül 2, 2019 tarihinde, saat 2:44 pm
  Permalink

  Merhaba hocam öncelikle verdiginiz bilgiler icin tesekkurler bende 2011 model fiorino 1.3 multijet active cargo var aracla sabah işe geliyom ve aksam gidiyorum arac soguyor ve sabah calistirdigimdada aksam calistirdigimdada motor sogukken ilk calistirdigimda beyaz duman atiyor ve birdaha atmiyor iki ustaya sordum biri sibop lastikleri dedi digeri kizdirma bukilerin 2 tanesi calismiyordur dedi sizce sorun nedir daha gidip baktiramadim vaktim olmadigindan simdiden bilgileriniz icin tesekkurler

  Yanıtla
  • Eylül 4, 2019 tarihinde, saat 9:17 pm
   Permalink

   İnceleme gerektirir. Subap lastikleri ilk çalıştırmada beyaz değil mavi duman attırır. Fiat araçlar kizdirmada sorun olursa hata verir ve bilgi ekranında yazar. Beyaz duman fakir karışımın sonucudur. Sorun hava hattında ya da yakıt hattında olabilir. Ben dizel araçlarda ilk önce pompa enjektör servislerine gidilmesi taraftarıyım.

   Yanıtla
 • Ağustos 1, 2019 tarihinde, saat 9:12 pm
  Permalink

  Bılgılerın cok degerli sorum olacaktı 1.4albea lpgli 192 bınde 10000 km de1litle yag eksıltıyor ilk marşta mavı duman atıyor sonra yok dıger emsal ve aynı aracların cogunda boyle yag yag eksıltme olmuyor 600 bın km gıden var benımkı daha erken degılmı sızce neden olmus olabılır acaba motor omrumu bıtıyor kı teşekkurler

  Yanıtla
  • Ağustos 1, 2019 tarihinde, saat 9:56 pm
   Permalink

   Kaçak yoksa yakıyordur büyük ihtimal. Yağ segmanlari asinirsa yakabilir. 192 bin çok değil ama arac sıfırdan beri sizde değilse nasıl kullanıldığını bilemezsiniz. Bu arada 1 litre eksiltme çok değil sıfır araçlarda bile yarım litre kadar eksiltme olur. Bir ustaya baktırın teşhisi kolayca koyacaktır.

   Yanıtla
 • Ağustos 1, 2019 tarihinde, saat 3:01 am
  Permalink

  Selam 100 binde dizel aracim ilk calistirmada 10-15 sn duman atiyor( rengini kestiremiyorum hafif mavi beyaz arasi birsey) yag eksiltme yok ayrica ilk calistrimada pis bir koku cikiyor(çig mazot sanirim) sizce sorun turbomu yada enjeksiyon mu

  Yanıtla
  • Ağustos 1, 2019 tarihinde, saat 11:06 am
   Permalink

   Eğer sadece 10 15 saniyelik bir olaysa ve başka bir sorun yoksa kurcalamaya değmez. Çiğ mazot kokusu egr’nin de marifeti olabilir. İlle yapılsın derseniz önce enjektorleri test ettirmeniz gerekir.

   Yanıtla
   • Eylül 14, 2019 tarihinde, saat 1:48 am
    Permalink

    Enjeksiyona bakildi bir sorun cikmadi ama duman hala devam ediyor kokuda var

    Yanıtla
    • Eylül 15, 2019 tarihinde, saat 8:57 pm
     Permalink

     Nerede bakildi yetkili bir enjektör istasyonunda mi?

     Yanıtla
 • Temmuz 8, 2019 tarihinde, saat 11:49 am
  Permalink

  Selamun Aleykum ustam. arac opel kadett c 1 2 ohv motor sogukken duman yok sicakkende duman yok! araci sicakken stop ediyorum sonra 2 dakkika sonra mars yapinca cok az derecede mavi duman atip geciyor. Ve biz karburator tasirmasindan suphe ediyoruz cunku mars sicakken uzuyor ve uzama esnasinda duman oluyor.

  Yanıtla
  • Temmuz 9, 2019 tarihinde, saat 10:36 am
   Permalink

   Mavi duman varsa aracın silindirine bir şekilde yağ sızıyordur. Çok engel yaratmıyorsa elletmeyin, bir ustaya giderseniz muhtemelen sibop lastiklerini kontrol edecektir, tabii açılmışken siboplar hatta üst kapak da kontrol edilir.

   Yanıtla
 • Haziran 13, 2019 tarihinde, saat 10:27 pm
  Permalink

  Merhaba ustam benim aracımda da aynı problem var benimki ciddi şekilde yağda eksiltiyor ilk çalıştırmada var sadece duman sonra istersen tam gaz yap en ufak duman yok üç sefer üst kapak sökülüp subop lastikleri değişti orijinal Mopar takıldı ama halen devam ediyor aracım cehrooke 4.7 lpg var ama bildiğim kadarıyla subop yağlama yok araçta birde pvc denen parça yapar mı bunu teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Haziran 23, 2019 tarihinde, saat 9:03 pm
   Permalink

   Yağ eksiltme varsa bir batırın. Araç yakmiyorsa kaçak vardır. Pcv buna sebep olabilir.

   Yanıtla
 • Mart 28, 2019 tarihinde, saat 12:17 am
  Permalink

  turbo dizel aracimin turbosunda ugultu olmasi nedeniyle yeni turbo tamiri yaptirdim. aracim ilk calismada mavi duman cikartiyor. yaptirdigim ustayada bu sorunu söyledim. turbodandir dedi. ama hala duman sorunu devam ediyor. turbo contasindan yag kacirsa usta bunu gormesi gerekmezmiydi. sorunun sebebi subap lastiklerinden kaynakli mi? yada usta görmeden sadece ugultu probleminin cozumune mi odaklandi.

  Yanıtla
  • Mart 28, 2019 tarihinde, saat 12:27 am
   Permalink

   Turbo tamir gördüyse keçesi değişmiştir. Siz yine de sorun tamiri yaptırdığınız yere. Çok yoğunsa supap lastikleri de olabilir tabi.

   Yanıtla
   • Kasım 13, 2021 tarihinde, saat 1:43 pm
    Permalink

    Selamun aleyküm ustam Araç 2008 Volkswagen CADDY 1.9 TDI araç sabah ilk çalıştığında sarsıntılı çalışıyor ve mavi duman atıyor dumanda acayip kokuyor bu aracın motoru rektefe edildi üst kapağı değişti enjektörler değişti aklınıza gelebilecek her parça değiştirildi fakat durum hala aynı sübap lastikleri de değişti ama hala duman atmaya devam ediyor cevabınız için şimdiden teşekkür ederrim

    Yanıtla
 • Şubat 24, 2019 tarihinde, saat 9:15 pm
  Permalink

  Selam verdiğin bilgiler süper aydınlattı teşekkürler bende Audi a3 2.0 tdi var soğuk havada sabahları ilk çalışmada 10 saniye mavi duman atiyor sonra hiç gelmiyor işe gidiyorum 8 saat aradan sonra tekrar basıyorım hiç duman yok bakımları zamanında yapiliyor ve kaliteli malzemelerle geçen egr arızalıdı değiştirdim bı sorun yeni başladı acaba dediğiniz gibi siboblardanmo kaçırıyor yoksa turbodan mı torbo emme manifolduna giren yerden sökecem bahsettiğin gibi ama cesaret edemiyorum zira yurt dışındayım türkiye gibi kolay değil burda işler ha bu arada arabanın çekişinde herhangi bi sorun yok titremede araç 223000 de ya sibobtan kaçak varsa yapılmazsa büyük ihtimal jonta iyice gidecek sonra siboblar yamulacak peşpeşe moturu yiyecekmi uzun yazdım kusura bakmayın 😀

  Yanıtla
  • Şubat 24, 2019 tarihinde, saat 9:25 pm
   Permalink

   Surunun sebebi supap lastiklerinin bir ya da birkaçının yağ kaçırması. Bunun tamiri için silindir kapağını sökmek gerekmez (gereksiz yere söken usta da gördüm), külbütörü ve eksantrik mili sökülüp lastikler değiştirilebilir. Böyle de binebilirsin büyük bir zarara sebep olmaz ilk çalıştırmada biraz mavi duman yapar. Bir parçayı sökmeyi kafana koyduysan tavsiye olarak sökerken video ya da fotoğraf çekmeni tavsiye ederim. Hem sana cesaret verir hem de hata yapmanı engeller. Turbo, emme ve egzoz manifoldu gibi parçaları sökmek kolaydır. İyi dileklerin için sağol.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.