ilk çalıştırmada tekleme

ilk çalıştırmada tekleme problemi ve çözümü ile ilgili yapılması gerekenleri irdeleyeceğiz. Vuruntu, tekleme, rölanti dalgalanması gibi pek çok sorun ilk çalıştırmada başınıza geliyor ve araç biraz ısınınca geçiyorsa ve ne yapacağınızı nerelere bakacağınızı bilemiyorsanız bu yazı belki size yardımcı olacaktır. Başlayalım bakalım yazı bizi nerelere götürecek.

Tekleme arıza teşhisi

Öncelikle arızsa sebepleri motorun türüne göre değişken olur. Yakıt türü lpg ise başka, motorin ise başka benzinli ise başkadır. Peki bunu nasıl anlayacaksınız. Aşağıda tüm yakıt ve motor tiplerine göre adım adım yazmaya çalışacağım. Genelde neyden olduğunu bulmak oldukça zor olabilir. Özellikle benzinli – lpg’li motorlarda buna sebep olan çok parça olabiliyor.

ilk çalıştırmada tekleme

Benzinli motorlarda bakılacak yerler

Önce araç bunu sadece benzinde mi yapıyor yoksa lpg’de de yapıyor mu buna bakın. Gerekirse ve mümkünse aracı ilk çalıştırmada lpg’de çalıştırın. Bu gözlem çok pratiktir çünkü ilk çalıştırmada tekleme arızasını yakıt sisteminden olup olmadığını hemen anlarsınız. Eğer sadece benzinde yapıyorsa benzin yakıt sistemine ya da sadece lpg’de yapıyorsa lpg yakıt sistemine bakacaksınız.

Sadece benzinde yapıyorsa

O halde yakıt sisteminde bakmanız gereken yerler en başta enjektörler. Enjektörlerden 1 tanesi ya da fazlası az yakıt, fazla yakıt püskürtme ya da hiç çalışmama gibi arızası varsa tekleme yapar ayrıca nazlı devirlenir. Enjektörler sağlamsa ikinci bakmanız gereken yer bobinler. Ateşleme bobinlerinde zayıf akım varsa bujinin biri kötü çalışabilir ve bu da soğuk motorda yanmada güçlük çıkartır. Bobinlerden de eminseniz yine bir ateşleme elemanı olan bujiler elden geçecek. Muhtemelen bu kontroller sorununuzu çözer.

Sadece lpg’de yapıyorsa

Bu sefer de lpg yakıt sistemine bakacaksınız. Öncelikle lpg filtresini kontrol edin, daha sonra enjektörlere bakın. Aynı benzin gibi enjektör arızasında tekleme olur. Hatta arıza çok küçükse sadece motor soğukken olur. Benzinde tekleme yok sadece lpg yakarken varsa ateşleme sistemine bakmanıza gerek yok. Çünkü lpg daha kolay tutuşuyor ve ateşleme sistemi hatası olsa bile çok büyük arıza yoksa sorun çıkarmıyor. Zaten böyle durumda ilk çalıştırma benzinliyse burada çıkar. Bunun dışında sorun çözülmezse lpg mikseri ve ecu da kontrol edilmelidir.

Hem benzin hem lpg’de yapıyorsa

İlk çalıştırmada tekleme arızası için bu en kötü senaryo. Her iki yakıt türündede olan tekleme motor arızasına işaret edebilir. Tabii önce ateşleme sistemini kontrol edin. Eğer bobinler ve bujiler sağlamsa işler karışıyor demektir. Önce motorun almaması gereken bir yerden hava alıp almadığına bakın. Mesela emme manifoldu contasında yırtık olabilir ve motor afr değerini yakalayamadığı için tekler. Motor ısınıp genleşince de bu arızayı yapmayabilir. Yalnız burada bir kopya vereyim, böyle bir durumda mutlaka rölantide oynama olacaktır.

Eğer bir hava kaçağı bulamazsanız ikinci bakmanız gereken yer subap kaçakları. Yalnız soğukta olduğu için bu kaçakların kontrolüne de soğukta bakın. Yine hafif bir kaçak buna neden olabilir lakin genelde rölantide de kararsızlığa neden olur. Yine de bu ihtimali de atlamayın. Teşhisi manometre ya da diğer adıyla kompresyon ölçüm cihazı ile yaptırabilirsiniz.

Buradan da sonuç yoksa en kötü ihtimale geliyoruz, silindir kapak contasında kaçak olabilir. Her conta yanığında motor yağına su karışmaz ya da motor hararet yapmaz. Hatta araba çılgınlar gibi su da eksiltmez. Contanın yandığı yere göre değişir belirtiler. Bu durum rölantiyi pek etkilemez ama motor soğukken teklemeye sebep olur, hatta bu tekleme lpg’de çok daha az olur ve ilk çalıştırmadan sonra egzozda bir müddet su buharı da gözlenir. Bunun da teşhisi kolaydır.

Diğer ihtimaller neler

Bunlar dışında arızayı sensörlerde filan aramayın. Boşa enerji sarf edersiniz. İlk bakmanız gereken yerler bunlar olsun. Tabii şöyle de birşey olabilir. Hava hattında filtre kutu ve hortumunda maf sensöründen sonra kaçak varsa yine bu türden hatalara neden olur fakat ısınınca geçmez devamlı yapar.

Dizel araçlarda ilk çalıştırmada tekleme

Dizel motorlarda ilk çalıştırmada tekleme biraz daha netameli bir konu. Burada sizin çok fazla yapabileceğiniz bir şey yok. Bu durumda kesinlikle egzozdan beyaz duman çıkacaktır. Önce arabayı bilgisayara bağlayıp sensörleri kontrol edin. Bir hata veriyorsa onu düzeltin. Eğer hiçbir hata yoksa pompa ve enjektör tamir servisine gideceksiniz. Çünkü özellikle enjektör hataları teklemeye sebep olabilir. Yine de ustaya gitmeden evvel ben de birşeylere bakayım derseniz özellikle map sensörü ve maf sensörünü söküp temizleyin, egr’yi kontrol edin, gerekirse denemek maksadıyla körleyin. Eğer ilk çalışma çok zor oluyorsa yine mazot hattında hava olup olmadını da kendiniz kontrol edebilirsiniz.

ilk çalıştırmada tekleme arızası yazımın sonuna geldik. Soru ve görüşleriniz için aşağıdan bize yazabilirsiniz. Başka yazılarda görüşelim…

3 thoughts on “ilk çalıştırmada tekleme

 • Mart 5, 2022 tarihinde, saat 9:24 pm
  Permalink

  Ustam güzel sıralamışsın meseleleri gayet net olmuş kapak contası dedigin gibi yanma odasina su sızdırıyorsa ilk çalıştırmada tekleme yapacaktır. Ama emme manifoldu contasını bilmiyorum gaz kelebegine sıcak su girişi dolastıktan sonra tekrar motora dönüyor bu arada dedigin gibi manifolda kaçak yapıyorsa hangi silindir ise o pistonun kafasında da kurum veya ıslaklık olacaktır diye düşünüyorum. Ama bu ıslaklı aoğük motorda gözlemlenebilir diyorum . Zaten soguk motorda buji sökülecegi icin . Basıñç testi tam bir çözüm olabilir bu konuda.

  Yanıtla
 • Aralık 6, 2021 tarihinde, saat 11:05 pm
  Permalink

  İstanbul’da araba üstüne usta yok gidiyok benim araç 2006 model Opel vivora var bu araç marş basiyok güzel çalışıyor araba 10dakkia calsimadi teklemek ve beyaz duman aytiyor gidiyom usta biri mazot da neymiş OPET al yok sehle de yok bilmen sudan al yav inetler sizgimi ustani yapacağız işin biri diyor kayış dan biri beyinden biri diyor akış metresi biri diyor

  Yanıtla
 • Kasım 4, 2021 tarihinde, saat 8:38 am
  Permalink

  Ustam günaydın 1.3 dizel albea var motor soğukken tekleme alıp verme vuruntu yapıyor sıcakken yok ama duman atma çekişten düşme aşırı yakıt tüketmede yok yinede ben yetkili servise gittim enjektör orjinal sıfır takıldı yağ castrol opar filtreler değişti zincir değişti bütün sensörlere bakıldı egr temizlendi pompa basınç ölçüldü iyi ama araç hala soğukken yapıyor başka ne yapılabilir

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.