İmmobilizer nedir nasıl çalışır iptali tamiri

İmmobilizer nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar, arızası, iptali ve devreden çıkartma gibi ne kadar ilgili konu varsa bu yazıda işleyip meraklı zihinleri pırıl pırıl yapacağımı umuyorum. Artık bu zımbırtıya sahip olmayan araç yok. Bir gün araca binip marş basıyorsun o da ne arabada hiç tepki yok, iyi de neden?

İmmobilizer nedir ve nasıl çalışır?

Otomobil çalınmalarına emniyet olsun, hırsızların gözleri korksun diye düşünüp taşınılmış ve icad edilip hayatımıza girmiş olnan bu zımbırtı bir güvenlik ekipmanı. Çalışması ise şöyle; anahtar içindeki bir transponder yine kontak etrafındaki antene bir önceden tanımlanmış key gönderip aracın motor elektrik sistemlerinin çalışmasına yarar. Sistem gördüğünüz gibi gayet basit. İlk neslinde oldukça büyük anahtarlara sebep olmuştu ama artık ufacık yapılabiliyor.

Mantığı da gayet basit, immo motorun enjektör, ateşleme ünitelerine, marş motoruna giden elektriği keser. Bunu da ECU aracılığı ile yapar. Markaya göre başka donanımların elektriğini de kesebilir. Bu arada gösterge panelindeki ışığı asma kilit ya da anahtar, markaya göre yanında otomobil de olabilir ama her araçta asma kilit ya da anahtar sabittir. Eğer kontağı çevirdiğinizde bu ışık sönmüyorsa hiç zorlamayın anahtar arızalıdır.

immobilizer işareti

İmmobilizer arızası

Ünitenin arızalandığını pek duymadım ama en çok anahtarlar arıza yapıyor. Bu transponder dediğimiz teknolojinin son harikası siz anahtarı düşürünce, birbirinize atarken düşünce falan bozulabiliyor. Bu durumda varsa yedek anahtar yoksa cebine bereket. Bozulmasına önlem olması açısından anahtarı sağa sola fırlatmayın, genelde su geçirmez olurlar ama yine de pek ıslatmayın, koruyun kollayın, sevin sayın.

İptali nasıl yapılır

Artık immobilizer iptali ya da devreden çıkartma kısmını okuduğuna göre ciddi anlamda başın belada demektir. Evvela şunu söyleyeyim iptal edilemeyecek bir düzenek değil. Fakat bu iptal işlemini ateşlemeye, enjeksiyona ya da ECU’ya direkt elektrik vererek yapamazsınız. Zaten burayı okuduğunuza göre bu işlemi siz yapamazsınız. Ancak bir profesyonel transponder devresini sisteme dahil ederek yapabilir. Bana sorarsanız o türden bir işlemle uğraşacağınıza ille de sistemi by pass etmek isterseniz anahtarın içindeki devreyi çıkartıp direksiyon altında bir yere ya da torpidoya koyun olsun bitsin.

Vaktiyle ortak kullandığım bir araçta öyle yapmıştık. Ucuza iki anahtar yaptırıp asıl anahtarın elektronik devresini torpidoya koymuştuk.

Yazıyı bitirmeden evvel bir tavsiyem olacak, 2. el araç alırken mutlaka yedek anahtarı isteyin, yoksa fiyattan düşün. Aracı tek anahtarla kullanmayın yedek yoksa yaptırın. Uzun yola çıkarken iki anahtar da yanınızda bulunsun böylelikle kendinizi anahtar arızasına karşı korursunuz.

Bu kadar yazı yeter, başka konularda ve başka yazılarda görüşürüz, kendinize ve otomobilinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.