İntercooler Nedir, Arızası ve Tamiri

İntercooler nedir yazımda, intercoolerın ne işe yaradığını arızaları, arıza belirtileri, tamiri, tamir maliyeti ve temizliği gibi konulara değineceğim. Başlayalım bakalım neymiş bu intercooler.

 1. İntercooler Ne işe Yarar?

  Temelde içinden hava geçen bir radyatördür ve havayı soğutur. Peki neden motora giden havanın soğuma ihtiyacı vardır ve neden dışarıdan motora giren hava ısınır. Bunların cevaplarını da verelim kafada soru işareti kalmasın Bildiğiniz gibi turbo motorlu araçlarda (benzin dizel farketmez) dışarıdan alınan hava turbo ile sıkıştırılır ve yüksek basınç altında motora yollanır. Bu işlem motorun, hacmine göre çok daha fazla hava ile dolmasına yarar. Ne kadar hava o kadar yakıt ve o kadar güç prensibinden yola çıkarsanız turbonun da araca neden fazladan güç sağladığını anlarsınız.

 2. Turbodan geçen hava neden ısınır?

  Çok basit, çünkü turbo egzoz manifolduna bağlı bir parçadır ve bir tarafından egzoz dumanı diğer tarafından temiz hava, ayrıca içinden bir de sıcak motor yağı geçer. Motorun da ısı etkisiyle oldukça yüksek derecede çalışan bu parçadan geçen hava da haliyle çok fazla ısınır.
  İyi de sıcak havanın zararı ne diye soracak olursanız bunun cevabı da havanın genleşmesi ile silindire daha az miktarda girmesidir. Bildiğiniz gibi ısınan madde genleşir, hava da böyledir, su da, demir de, plastik de… silindire atıyorum 10 birim hava yollamak varken niye 9 birim yollayalım ki? Ayrıca sıcak havanın yanmaya da olumsuz etkisi vardır ve egzoz emisyonlarını yükseltir.

 3. İntercooler nedir?

  İntercooler içinden geçen havanın soğumasını sağlayan parçadır. Teknik olarak neredeyse su soğutma radyatörü ile tamamen aynıdır. Aracın önünde bulunur ve bir tarafı turbo çıkışına diğer tarafı ise emme manifolduna bağlıdır.
  intercooler nedir

 4. İntercooler arıza belirtileri nedir?

  Öncelikle söyleyeyim, bu parçanın 2 adet arızası olur. Ya delinecek ve dışarıya hava kaçıracaktır ya da turbo yağ kaçırıyorsa yağ ve kurum dolup havayı rahatça içinden geçiremeyecek duruma gelecektir. Önce delinmesi senaryosuna geçelim. Eğer intercooler delinirse bir kere ses yapacaktır. Bu bir fıslama basınçlı hava kaçırma sesidir. Ayrıca motor çekişinde düşüklük (turbo motoru dolduramaz) yakıtta yüksek tüketim, motor arıza lambası yakma gibi durumlar oluşur.
  Eğer olası bir tıkanma durumu olursa da yine yukarıdaki durumlar oluşur ve ek olarak intercooler radyatöründe terleme gibi duruma yol açar.

 5. İntercooler tamiri nasıl yapılır

  Eğer intercooler delikse bunu bir radyatörcüde kaynak yaptırmayı ya da deliği tıkamayı deneyebilirsiniz. Ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum ama yapacak bir radyatörcü bulursanız denemenizin zararı yok. Eğer intercooler radyatörünün iler tutar yanı kalmadıysa yenisini alıp değiştirirsiniz. Bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.
  Pislikten tıkalı bir intercooler radyatörü ise sökülüp basınçlı su ve havayla temizlenebilir. Bunu da kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yaparken çeşitli çözücülerden de yararlanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

 6. İntercooler tamir fiyatları nedir?

  Can alıcı konuya geldik. İntercooler değişiminde parça fiyatları 400 liradan başlayıp marka ve modele göre oldukça yüksek seviyelere geliyor. Ustalık ise bölgeye göre değişir ama yine de Türkiye'nin çok yerinde (İstanbul hariç) 50-60 liradan çok olacağını düşünmüyorum. Takribi 15-20 dakikalık bir işlem.

 7. İntercooler temizliği nasıl yapılır?

  İç temizlik için intercooleri sökmeniz gerek. Genelde sökümü çok kolaydır. Söktükten sonra basınçlı su, hava ve mazot ya da balata spreyi gibi çözücülerle temizleyebilirsiniz. Bunun dışında zamanla dış peteklerin arası dolacağından intercoolerin performansı düşecektir. Bu tür durumların önüne geçmek için de aracını yıkarken zaman arayıp arada sırada intercoolere dışarıdan su tutmanız yeterli olacaktır.

Bugünlük intercooler nedir, arıza ve tamiri, yazımızın sonuna geldik. Tüm soru, sorun, görüş, önerdii ve istekleriniz için bize soru cevap bölümünden ulaşabilirsiniz. Herkese güvenli sürüşler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.