Japon Arabaları, Alınır mı Alınmaz mı?

Japon Arabaları Japon arabaları yazımda sizlere Japon otomobil markaları ve Japon arabalarının artı ve eksi yönlerini anlatacağım. Kafası karışık arkadaşlara yardımcı olacağını umduğum bu yazıda kendi görüşlerinizi de aşağıdan diğer okuyucularla paylaşabilirsiniz.

Japon Araba Markaları Nelerdir?

japon arabaları
Japon arabaları alınır mı alınmaz mı

Günümüz otomotiv sektöründe dünyadaki payın yüksek kısmını alan Japon Otomotiv sektörünün ülkemizde satılan 10 ana markası var. Bunlar;

  1. Toyota (alt markası; Lexus, Scion ve sadece ticari olan Hino)
  2. Honda (alt markası; Acura)
  3. Isuzu (sadece ticari)
  4. Mazda
  5. Mitsubishi
  6. Nissan (alt markası Infiniti)
  7. Subaru
  8. Suzuki
  9. Toyota
  10. Daihatsu (artık ülkemize gelmiyor)

Biz daha çok ülkemizde satılan bu 10 tanesini biliyoruz. En aşina olduğumuz marka haliyle Toyota ve Honda ülkemizde sınıflarının amiral gemisi sayılabilecek markalar. Bunlar dışında ticari araç üreten markalar ve Acura, Infinity, Lexus gibi alt markalar da mevcut ve saymadığımız motosiklet üreticileri de oldukça fazla. Şimdi geçelim Japon Otomobillerinin artıları ve eksilerine.

Japon Arabalarının Avantaj ve Dezavantajları

Konfor:

Öncelikle Japon Otomotiv üreticileri konfor bakımından Avrupalı rakiplerinin daha geride diyebiliriz. Haklarını da yemeyelim, günümüz güncel modellerinde bu farkı biraz daha pozitif yönde kapattılar. Genel olarak özellikle 90’lı modellerinde Avrupalı rakiplerine kıyaslanmayacak kadar konforda geriydiler. Bir Japon aracında ilk önce akla yol sesi gelirdi.

Yakıt Tüketimi:

Japon Otomotiv üreticileri sanırım ki bölgelerindeki akaryakıt fiyatlarının ucuzluğu sebebiyle yakıtı Avrupalı rakiplerinden daha verimsiz kullanıyorlar. Yani rakipleri ile aynı sınıfta olan benzer araçları daha çok yakıt tüketiyor. Tabi Burada şunu da ifade edeyim Japon Otomotiv markaları tüm araçlarını Japonya için üretmiyor daha çok dünya genelinde satmayı hedefliyor. Bu sayede de yine güncel modellerde yakıt tüketiminde Avrupalı modellere yaklaşsalar da yine de aralarında bariz bir fak var. Bu konuda biraz da Toyota’nın hibrit modellerini ayrı tutuyorum zaten bu modeller tüm dünyayı hedefleyen modeller. Geçelim bir başka dezavantajlarına.

Yedek Parça Fiyatları:

Japon otomobillerinin, ülkemizde hatta tüm dünyada muadil parça seçenekleri çok az belki de muadil parça üretimi için İstedikleri lisans ücretleri çok fazladır, nedenini bilemiyorum, bilen bir okuyucumuz da aşağıya yazarsa sevinirim. Dolayısıyla parça fiyatları Avrupa’lı rakiplerine oranla çok daha fazla. Bu fark özellikle Fransız Otomotiv firmaları Fiat gibi markalarda çok büyük. Trim parçaları özellikle ülkemizde maalesef bulunamıyorken, bulunabilenlerin de fiyatları ateş pahası. Tartıya koysanız 100 gram gelmeyecek basit bir plastik tampon braketleri bile 300 lira ya da daha üstünde. Tabi bu durumu Amerika ya da Avrupalıya göre düşünürseniz onlara da ucuz geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca yine Amerika ve Avrupa’da tüm parçaları bulunabiliyor. Bana göre Japon otomobillerinin en büyük eksiklerinden birisi budur. Sırf bu sebeple açık söyleyeyim Japon otomobili almıyorum. Merak eden olursa daha evvel bazı markalarını kullanmıştım.

Otomobil Fiyatları:

Bunun dışında bir büyük eksileri de fiyatları. Yine sınıfında fiyatları bir tık daha yüksek diyebiliriz.

Gelelim Avantajlarına…

japon arabaları Dayanıklılık:

Japon kardeşlerimiz gerçekten dayanıklılığa büyük önem veriyor. Öyle ki; özellikle benzinli modellerde motor ömürleri Avrupalı rakiplerinden çok daha fazla ve sorunsuz. Özellikle 90’larda atmosferik 16 valf motorlar Türkiye’de satılmaya başladığında Japon arabalarına bir ayrıcalık kazandırmıştı. Fakat şunu da eklemek isterim ki günümüzde Avrupalı rakipleri de gayet başarılı motorlar üreterek Japonların dayanıklılık hegemonyasını kırdılar diyebiliriz. Tabii burada dünyanın globalleşmesi pazarın pek çok ülkede belli başlı özellikleri olan otomobillere rağbet etmesi de bir faktör oldu. Yine de bugün Japonların sorunsuzluk konusunda çeşitli dergilerin araştırması ve servis geri dönüşleri ile daha önde olduğunu görüyoruz. Fakat bu bir tercih sebebi midir onu bilemiyorum. Sonuçta sıfır araç alan pek çok sürücü bir araca 400-500 bin kilometre binmiyor. Bu konuda bir veri okumadım ama Türkiye’de sıfır kilometre alınan bir aracın ilk sahibinden 100 bin kilometre kullanımdan sonra satıldığını düşünüyorum. Herhalde ortalama buralardadır. Fakat ikinci elde bu dayanıklık özelliğinin Japon araçlarına bir ayrıcalık kazandırdığı da yatsınmaz bir gerçek. Herhalde aramızda 2.el araç alacak olup da çevresinden Toyota al, Honda al telkinini duyan çoktur.

Şunu da belirtmek isterim ki artık pek çok marka tek başına araç üretmiyor. Bunun yerine ya Global olarak ya da bazı ülke pazarlarında ortaklığa yöneliyor. Örneğin, Nissan Amerika’da Ford Motor Company ile Global olarak da Renault ile ortaklaşıyor. Mesela DCI motor Renault ve Nissan ortak malı halinde yine Japon Otomotiv firmalarının kendi aralarında da ortaklıkları bulunuyor.

Japon arabaları Performans:

En büyük artılarından birisi de performansları bana göre. Evet yakıtları bir miktar fazla ama performansları da fazla. Avrupalı araçlar daha ekonomik ama güç çıkartma konusunda da Japon rakipleri kadar mahir değiller. Eğer aracınızı hızlı kullanmayı seviyorsanız Japon araçlarını tavsiye ederim.

Dilim döndüğünce sizlere Japon arabaları almanın eksi ve artı yönlerini anlatmaya çalıştım. Bazı gözlemlerim subjektif olabilir. Olası hatalarım için lütfen aşağıdaki kısımdan uyarılarınızı yazın. Sonuçta otomobil bir keyif işidir bazıları bu keyif için dezavantaj olarak görülen şartları kabul edebilir, bazıları etmez. Hangi otomobili alacağınız tamamen size kalmış bir alışveriş. Ana başlıkta yazarsak Japon otomobili almanın dezavantajı yedek parça, yakıt ve belki konfor. Avantajı ise dayanıklılık ve performans diyebiliriz. Bunun dışında servis fiyatları rakipleri ile benzer.

Japon arabaları yazımın sonuna geldik. Başka yazılarda görüşmek dileği ile… Lütfen tüm görüş, öneri, istek ve düşünceleriniz, aşağıdan bize yazın.

ilgili: Fiat linea alınır mı?30 bin liraya alınabilecek arabalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.