Kalorifer Isıtmıyor

Kalorifer ısıtmıyor şikeyetini çözüme kavuşturacağımız bu yazıda aynı zamanda bir çok soruya da cevap vermeye çalışacağız. Kara kış geldi, memleketin en güneyinde değilseniz kaloriferi arızalı bir araca binmek ulaşımını kolayca eziyete dönüştürebilir. Otomobilin kaloriferi az ya da hiç ısıtmıyorsa bilgi almak için doğru noktadasın. Tebrikler, doğru adrese gelerek tamiratın teorik kısmına başarıyla giriş yaptın.

kalorifer sorunu
kalorifer ısıtmıyor!

Kalorifer Nasıl Çalışır?

Öncelikle otomobillerde kalorifer ve klimanın birbirinden bağımsız olduğunu bilmelisin. Kalorifer, motorda ısınan suyun, otomobilin içine konuşlandırılmış küçük bir radyatörden geçirilerek, radyatörün ısıtılması ve ısıtılan radyatörün arasından fan marifetiyle hava geçirilerek, sıcak hava elde etmesiyle çalışır. Anlatım biraz dolambaçlı mı oldu ne!

Şunu unutma, tamirata adım adım ve en kolay parça ve arızalardan başlamalısın. Bu yüzden anlatacaklarıma dikkat kesil. Bir çok otomobilde kalorifer radyatörü orta konsolun arkasında konuşlandırılır. Tamirata başlamadan evvel kalorifer motoru çalışıyor mu bir bakıver. Çalışıyorsa kalorifer radyatörünün yerini bul ve erişebileceğin hale getir. Gaz pedalının sağ tarafındaki döşemeyi ya da varsa plastik bakaliti sökerek ulaşabilirsin.

Sorunun Teşhisi İçin Nereden Başlamalısın?

Otomobili çalıştır, kaloriferi sıcak konumuna al ve otomobilin çalışma ısısına gelmesini bekle. Bunun için 10-15 dakika geçebilir. Motor suyu ısındıktan sonra Kalorifer radyatörüne şöyle bir el yordamıyla temas ederek bak bakalım ısınmış mı? Baktın, araç sıcak fakat radyatör soğuk, demek ki neymiş, kalorifer radyatörü ısınmıyormuş. O halde kalorifer radyatörüne su gelmiyor olabilir ya da kalorifer radyatörü tıkalı olabilir.

Tespit için kaputu aç, kalorifer radyatörünün giriş çıkış hortumlarını göreceksin, hortumları takip et, sıcak su girişini sağlayan basit bir valf olacak, valfi bul ve içeriden kaloriferi soğuk konuma al, bak bakalım valf çalışıyor mu? Çalışmıyor ise valfi sök, yenisiyle değiştir ya da tamirini sağla.

Olmadı mı? Olmaz tabii, kalorifer ısıtmıyor çünkü günümüzdeki araçların pek çoğunda artık böyle bir valf bulunmuyor. Aracı eski olanlar kolaylıkla tamir etti bile. Neyse, ziyanı yok. Giriş ve çıkış hortumlarını buldun, hortumlar kolay kolay tıkanmaz, hortumlarla oynama. Giriş ve çıkış hortumunu sökmek gerekecek. Hortumları tutan birer adet kelepçe var, önce kelepçeleri sök. Ne oldu, buraya kadar okudun, gittin söktün kelepçeyi, çekiyorsun gelmiyor değil mi? Gelmez, telaş yapma. Tamamını oku yazının. Yarım bilgiyle tamir olmaz.

radyatör peteği
kalorifer radyatörü

Hortumlar Çıkmıyorsa Korkma!

Hortumları, giriş yönüne tam paralel olacak şekilde tutarak çek. Biraz güçlü çekmek gerekir, çünkü onlar yıllarca sıcakta çalışarak sertleşti ve yapıştı. Ürkek elle mekanikerlik olmaz. Korkmadan asıl. Oh be, nihayet çıktı. Şimdi, aynı ebatta iki adet 2 metrelik hortum bul ve söktüğün hortumların yerine tak. Birisinden su vereceksin, birisinden verdiğin su boşalacak. Bu yüzden motor kompartımanını su içinde bırakmamaya dikkat et. Hortumlardan birinden ağzınla hava ver, verdiğin havanın zorlanmadan dışarı çıkması gerekiyor. Bak pancar gibi kızardın, neden? Çünkü kalorifer radyatörü tıkanmış. Sen beş üflüyorsun, karşıdan bir nefes çıkıyor. Neyse, şanslısın yine de, ilacı bende.

Hortumun bir ucunu çeşmeye bağla. Öyle şaldır şaldır su vermeyeceksin, önce çeşmeyi yüksek basınç olmayacak şekilde aç. içinden bir çok pislik çıkacak. Su berraklaşana kadar bırak aksın. Su berraklaştığında ilk aşama tamamlanmış demektir. Kalorifer radyatörü açıldı fakat hala yeteri kadar açık değil. Çeşmenin başına git, sonuna kadar aç, sonra kapat, sonra aç, hızlı hızlı, aç-kapa, aç-kapa, aç-kapa, artema! Çaktın köfteyi.

Radyatör Peteklerini Açmak İçin…

Amaç değişik debilerde, tabiri caizse içerideki birikintileri vura vura, kopara kopara dışarı atmak. Bu işlemi yaparken iki kişi olsanız ve birisi hortumdan çıkanları kontrol etse daha kolay olur. Kir, tortu filan azaldıkça kalorifer radyatörü açılıyor demek. Şahsen en son yaptığımda 45 dakika sürmüştü bu işlem. Neyse, musluğu kapat, teşkilatı sökmeden işlemin başındaki gibi bir nefes ver bakalım, nefesin kolayca dışarı çıkacak mı? Çıktıysa işlem bitti, teşkilatı söküp, ortalığı toparlayın. Genleşme kabından eksilen suyu ekleyip bir tur at, bakalım sorun düzelmiş mi?

Hâlâ mı Kalorifer Isıtmıyor!

Düzelmedi değil mi? Hay bin kunduz! Tekrar teşkilatı hazırla. Mücadeleye kimyasal yoldan devam edeceğiz. Bir bakkala git, lavabo aç al. Bu kısım biraz tehlikeli, lavabo aç gibi kimyasallar hidrojen peroksit içerir ve bu kimyasallar alüminyumdan imal radyatörü delebilir. Her şeyi hazırladıysan, varsa kompresör, yoksa nefesinle kalorifer radyatörünün içindeki suyu boşalt. Hortumun ucuna bir huni tak. Sıcak su hazırla. Şimdi toz halindeki lavabo açı, radyatörün içine dök, arkasından sıcak suyu boca et, en az 15, en fazla 30 saniye bekle ve hemen çeşmeden su ver. Çok beklersen radyatör delinebilir, bu yüzden teşkilatı hazır bulundur. İlk baştaki gibi aç-kapa yapa yapa işlemi tamamla. Ortalığı toparlayıp test et.

Kalorifer radyatörü açıldıysa şanslısın, 3 lira 50 kuruşa işi hallettin, tebrikler. Açılmadıysa veya delindiyse geçmiş olsun, sanayiye gidip de tamir olur mu diye sorma, olmaz. Yenisini sipariş et, radyatörü değiştir.

Kaloriferin Sağ/ Sol Tarafı Isıtmıyor, Soğuk Üflüyor

İçinizden bazılarının kalorifer sağ tarafı ısıtmıyor, ya da kalorifer sol tarafı ısıtmıyor dediğini duyar gibiyim. Yazının en başında anlattığım yöntemle kalorifer radyatörünün her yeri ısınıyor mu kontrol et. Sağ-sol, yukarı- aşağı yönde ısınmayan bir yarısı varsa tıkanıklık var demektir. Kaloriferin soğuk olan tarafından hava alan taraf ısınmıyor. Üşenmeyen diğer tarafın açılması için prosesi çıkış hortumu tarafından tekrar etsin.

Baktınız hepsi ısınıyor kalorifer radyatörünün. O halde sorun hava kapaklarında. Dijital iklimlendirmeli bir otomobile sahipsen torpidoyu söküp, ısınmayan tarafın hava kanalını takip et. Bir servo motor çıkacak karşına. İklimlendirme ünitesini sıcak konumundan, soğuk konumuna ya da tam tersine al, servo motor çalışıyor mu kontrol et.

Servo motor çalışıyorsa, servo motorun hareket ettiği kapağı kontrol et, yerinde mi, sağlam mı, kırık mı? Eğer böyle bir problem varsa kapağı amerikan icadı olan, fakat japon milletinin adıyla anılan japon yapıştırıcısıyla yapıştır. Böylece kaloriferin ısıtma sorununu çözdün, tebrikler.

tıkalı radyatör açma
radyatörün arabadaki yeri

Kalorifer ısıtmıyor yazımızın sonuna geldik, aşağıdaki soru cevap bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Geçemeyebilirsiniz de!

Bu arada aradığınız başka bir radyatör sorunuysa buraya bakabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.