Kazalı araba nasıl anlaşılır?

Kazalı araba nasıl anlaşılır yazısını ekspertiz parası vermekten cebi boşalanlar için yazıyorum. 2. el araç alırken 3-5 arabayı ekspertize sokup dünya para harcayanlar var. Bu yazıda bu işten biraz daha kolay yırtmanız için sizi hafiften uyandıracak basit tüyolar vereceğim. Oto ekspertiz‘e yine gideceksiniz fakat hiç olmazsa değmeyecek aracı götürmeyeceksiniz. Geçelim yazıya diyeceğim lakin google abimiz ile başım dertte, siteyi beğendiremedik gitti, yazıyorum ama bulup da kim okuyacaksa bakalım. Kısmet!

Kazalı araba nasıl anlaşılır?

Aslında bunun için arabadan çok fazla anlamanıza gerek yok. Bazen tanıdıklar için araba bakıyorum, bu yazıyı da bu yüzden kaleme alayım dedim. Çoğu insan araba almaya gidince gözüne ışık tutulmuş tavşan gibi bakakalıyor. Bu durumun sebebi de ne yapacaklarını, nereye bakacaklarını bilememeleri. Şimdi tavsiyelere geçelim;

1- Aracın yanına ilk gittiğiniz zaman şöyle karşıdan bir bakın. İyi de nereye, çok basit, kapı, kaput, bagaj, çamurluk boşluklarının simetrik olup olmadığına. Atıyorum kaputun bir tarafının boşluğu diğer tarafa çamurlukla fazla ya da az ise işkillenin. Bu tür hatalar ya çok büyük bir kaza sonucu olur ya da hali hazırda gördüğünüz ufak bir tıklatma vardır yaptırılmamıştır bu tür bir şeyde olur. Dediğim gibi önce hiçbiryerini açmadan karşıdan aracı inceleyin.

2- Far grubu, sinyaller, stoplar, çamurluk, kaput ve bagaj ile simetrik mi? Ayrıca elle ittirince oynuyorlar mı? Buna da bakın, bazı araçlarda paneller işlemli oluyor ve farlar stoplar ya yerine oturmuyor ya da sallanıyor. Bakın bu büyük kaza sonucu olur demiyorum ama anlamayan insan için kıllanmaya haklı gerekçe.

Arabada kusur aramaya devam edelim

3- Tamponların atık olup olmadığına ya da şişkin yerleri olup olmadığına bakın. Tampon demiri hasarı varsa buradan belli olabilir. Bunlar küçük detaylar, aracın sadece burasında sorun varsa çok önemli değildir ama yukarıdakilerle birleşiyorsa gayet sıkıcı bir geçmişe işaret eder. Ayrıca camları kontrol edip, orijinal olup olmadı da yeri geldiğinde bir işaret olabilir.

4- Motor kompartmanında bir ışıkla yağ kaçağı arayın. Yeğeeenim o kadar olur diyenlere aldırış etmeyin. Motor termos gibi olur, 1 gram bir şey kaçırmaz. Ayrıca antifrizli su kaçarsa daha evvel anlatmıştım iz yapar. Bu izleri arayın. Bu kısımda kayış sesleri, gergi seslerini de net duyabilirsiniz. Bir de eksik gedik bir durum, oynanmış elektrik tesisatı var mı ona da kontrol edin. Fabrika çıkışı elektrik tesisatlarında kablo bir koruyucu içindedir görünmez. Mavili yeşilli renkli kablolar görüyorsanız onlar sonradan ilave ya da oynanmış tesisata işaret eder.

5- Motoru çalıştırıp radyatör kapağı, eğer yoksa genleşme kabının kapağını açın. Su taşıyor ya da köpürüyorsa conta yanık ya da kapak çatlaktır. Motor yağ kapağını açıp altına bakın ayrıca külbütör içine doğru da bakın. Burada boza gibi birikmiş bir yağ arayın. Eğer varsa bu da yağa su karıştığını işaret eder. Tabi artniyetli satıcı bu kısımları temizleyip yeni yağ koyabilir. Ayrıca motor çalışırken yağ çubuğunu çekip motor üfleme durumunu kontrol edin. Elinizi tutunca o kısımdan hava gelmez. Gelirse zaten farkedersiniz motor ömrünü doldurmak üzere demektir. Ayrıca biraz gaz verip egzozdan gelen dumanın rengine de bakın, tertemiz olması lazım!

6- Arabayla turlayın ama öyle nazik davranmayın. Mesela ben bakarken mal sahibinin içi acır. Araç ısındıktan sonra motoru biraz sıkıştırın o devir saati red line çizgisine gelsin. Motor arızası yüksek devirde hemen belli olur. Bu sırada hararete bakın. Ayrıca ön takımı dinleyin, aracı test ederken radyo falan açmayın. Uygun bir yerde ani fren yapıp aracın sağa sola çekmeden durup durmadığına bakın. Mümkünse dar bir sokaktan geçin ve camları açıp aracın sesini dinleyin.

Buraya dikkat!

7- Bu madde en sevdiğim, ÖNCE ARACA DEĞİL SATANA BAKIN. Bu eskilerin düsturudur, gözünüzün tutmadığı adamdan araç almayın. Bir konuda yalan söyleyen her konuda söyler. Öyle dayımın aracı, hanıma dar geldi, emme oğluna bol geldi, 1 ay evvel aldım derelere kaz geldi gibi abuk sabuk konuşan insanlardan araba almayın. Aracı alırken baktırmadım diyenden almayın. Ona aracı ittirmişlerdir o da aynı yöntemle size ittirmeye çalışıyordur. Binici insan arabasını bilir, galerici sattığı malı bilir.

Kazalı araba nasıl anlaşılır?

Bu maddeler yeri geldiğinde ille de büyük kazalı ya da alınmayacak arabaya işaret etmez ama bu maddelerden bir kaçı dikkatinizi çekerse gerekirse ekspertiz hizmetini ücretini satıcıya yıkarak yaptırın ya da hiç yaptırmayın. Bir tanıdığım 8 araca ücret ödedi 9. aracı alabildi. 3 kuruş için pazarlık ederken dünya yol parası yemek parası ödedi üstüne. Bu tür durumlara düşmemek için satıcıya baştan belirtin, kuracağınız cümle de şu olsun “aracı ekspere sokarım, dediğin gibi çıkmazsa parasını alırım!” bunu söylemeye de çekinmeyin. Mümkünse de rapor sunan satıcıların ilanına gidin tabi yine kendiniz de eksper yaptırıp rapor alın.

Bugünlük bu kadar, bir kaç gündür sitenin tasarımıyla uğraştığım için pek bir şey yazamadım. Google arkadaşa kendimizi beğendiremedik, bu aralar site yavaş deyip duruyor. Bu tasarım umarım hoşunuza gider. Başka yazılarda görüşmek üzere…

Unutmadan bunu da önceden yazmıştım eğlenceli bir yazı; ikinci el araba jargonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.