Kış Lastiği Nedir Ne İşe Yarar

Kış Lastiği Nedir Ne İşe Yarar yazımda bugün enteresan olmayan ama kesinlikle pek çok inan tarafından hatalı bilinen bir otomobil sarf malzemesine değineceğim. Başlıkta da belirttiğim üzere kış lastiğini didikleyeceğiz bakalım neymiş ne değilmiş.

Kış Lastiği Nedir?

Otomobillerin soğuk hava koşullarında yola daha güvenlik tutunmasına yarayan özellikle soğuk iklimler için üretilmiş yumuşak hamurlu lastik türüne genel olarak kış lastiği denir. Bu türden lastikler 7 santigrat dereceden daha düşük hava sıcaklıkları için tasarlanmıştır. Bu sıcaklıkların üstüne çıkıldıkça yani hava ısındıkça kış lastiklerinin performansı oldukça fazla düşer, fren mesafeleri çok uzar ve viraj kabiliyeti de olumsuz etkilenir. Lastiğin sadece sırt deseni değil, hamuru da çok farklıdır. Ayrıca sıcak havalarda kullanırsanız lastiklerin ömürünü çabuk dolduracağını da belirteyim.

kış lastiği sırt deseni görünüşü

Kış Lastiği Nerelerde ve Ne Zaman Kullanılır?

Yukarıda tanımlarken yazdığıma dikkat ettiyseniz 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklarda kullanımının uygun olduğunu yazdım. Dolayısı ile yaşadınız bölge bu kadar soğuk iklime sahip değilse kullanmanıza gerek yok. Kullanımı uygun olan bölgelerde ticari araçlar için valilikler tarafından kış lastiği uygulaması getiriliyor. Eğer bölgenizde 7 derecenin altında soğuk oluyorsa ve valilikler ticari araçlara kullanım şartı getiriyorsa sizin de kullanmanızda fayda var.

Kış Lastiği ile Kar Lastiği Aynı mı?

Bu da çok karıştırılıyor, kış lastiği ile kar lastiği aynı şey değil. Kış lastiği size karla kaplı bir zeminde güvenli sürüş sağlamaz. Kar lastiği daha özel yapıda bir lastiktir. Kış lastikleri bu tür zeminlerde yumuşaklığını korusa da zeminin oynaklığından ötürü sürüş güvenliğini sağlayamaz. Bundan dolayı karlı havalarda kış lastiğine güvenip kesinlikle tehlikeli sürmeyin. Eğer özel üretilen kar lastiğiniz yok ise ve seyahat etmek zorundaysanız mutlaka zincir takın.

kar lastiğinin sırt deseni görünüşü

Kış Lastiği Uygulaması Nedir?

Kış lastiği uygulaması ya da kış lastiği zorunluluğu devletin çıkarttığı bir trafik kanunuyla valilerin trafik emniyetini sağlaması için verilen yetkidir. Tüm Türkiye’de aynı iklim şartları olmadığı için uygulama valilik inisiyatifine bırakılmıştır. Dolayısı ile tüm Türkiye’de aynı anda başlayıp aynı anda bitmez. Örneğin Ardahan’da Ekim ayında kış lastiği uygulamasına geçilirken, Antalya’da böyle bir uygulamaya gerek yoktur. Lakin aracınızla Antalya’dan Ardahan’a seyahat edecekseniz ve ticari bir araçsa kış lastiği takmak zorunda kalırsınız bunu da hatırlatayım.

Kış Lastiği Hususi Araçlara Zorunlu mu?

Hemen söyleyeyim hususi araçlara kış lastiği kullanımı zorunlu değil fakat kendi güvenliğiniz ve trafikteki diğer sürücülerin güvenliği için kullanmanızda fayda var. Bana sorarsanız, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşamıyorsanız kullanmanızı tavsiye ederim.

Kış Lastiği Fiyatları

Markaya ve jant ebatına göre çok değişken olan kış lastiği fiyatları yazımı kaleme aldığım bu günlerde 250 lira civarından başlayıp 1000 lira ve üstüne uzanıyor. Yalnız bu parayı her yıl vermenize gerek yok, ortalama bir kış lastiği 50 bin kilometre gitse ve siz kış aylarında 10 bin kilometre kadar yol yapanız kış lastiğini 5 sene kadar kullanabilirsiniz.

Kış lastiği ile 4 mevsim lastik arasındaki farklar

Kış Lastiği İçin Jant Almak Gerekir mi?

Kış lastiği için jant almak gerekmez. Lastik söküp takma işlemi için tane başı 10-20 lira civarı bir ücret alıyor lastikçiler. Maksimum da yarım saat sürüyor. Fakat bütçeniz müsaitse sök tak ile uğraşmak istemiyorsanız bir jant seti de edinebilirsiniz. Tamamen tercih meselesi.

Kış Lastiği ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

1- Kış lastiği sizi karda ve buzda kurtarmaz.

2- Kış lastiği 7 santigrat derece ısı altında çalışmaz.

3- Kış lastiği uygulaması tüm Türkiye’de zorunlu değildir.

4- Kış lastiği zorunluluğu ve kullanım tarih aralığı valiliklere bırakılmıştır.

5- Kış lastiği ile kar lastiği aynı şey değildir.

6- Kış lastiği uygulaması valiliklerden aksine bir açıklama olmadığı müddetçe hususi araçlara zorunlu değildir.

Kış lastiği konusunda elimden geldikçe ve dilim döndüğünce bilgileri aktarmaya çalıştım. Hatalı olduğumu düşünüyorsanız aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz ya da iletişim bölümünden mail atabilirsiniz. Baka yazılarda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.