Kısa Far Aydınlatmıyor

Kısa Far Aydınlatmıyor

Kısa far aydınlatmıyorsa bunun sebebi ne far camlarının kararması ne ampulün fersiz yanması değil, far içindeki reflektör kromajının kararması, bozulup dökülmesidir. Bu yazımızda size aydınlatmayan farları nasıl kurtarabilir yani tamir edebilirsiniz bunu anlatacağız. Kısa far aydınlatmıyor ise buyurun yazının devamına…

Farlarınız çok fersiz ise yukarıda da açıkladığımız gibi bu sorun far reflektöründen kaynaklanır. Eğer seyir halinde ferin azalıp çoğalması gibi bir durum varsa bu da konjektörden kaynaklanır ki bu çok başka bir yazının konusu. Öncelikle bu durum çoğunlukla mondeo ve avensis modellerindeki mercekli xenon farlarda görülüyor. Bunlar dışında da pek çok aracın mercekli ya da merceksiz farlarında aynı sorunlara rastlanabiliyor.

Far Reflektörü Neden Kararır?

Bu sorunun cevabı çok basit. Tek kelimeyle ısıdan. Far reflektörleri plastik bir zeminin krom boya ile kaplanması ile yapılıyor ve bildiğiniz üzere ampuller sadece ışık değil etrafına çok fazla ısı da yayıyorlar. Dolayısı ile bu ısı zamanla boyanın özelliğini yitirmesine sebep oluyor. Bu durumun profesyonel çözümleri olsa bile aslında oldukça basit ve bir hayli ucuz olan yöntemi de var. Açıkçası kendimiz denedik ve memnun kaldık farlarınız birazdan anlatacağımız yöntemle %80 geri dönecek.

Far Reflektörü Nasıl Tamir Edilir?

kararan xenon merceği
Kararan Far Reflektörü

Gönül isterdi ki ülkemizde far reflektörü, mercekler ayrıca satılsın ya da yedek parçalar ucuz olsun hiç uğraşmayalım ama maalesef durum öyle değil. Çoğu aracın yan sanayi farları 250 liranın üstündeyken orijinalleri 1000 lira gibi rakamların da çok üstünde. Far reflektörlerini tamir etmeniz için önce farları aracınızdan sökün. Bunun için bazı modellerde tamponu çıkartmanız gerekir.

Burada size söküm için tarif veremeyeceğim çünkü pek çok modelde işlem çok farklı fakat şöyle bir tavsiye vereyim. Sadece arabalarda değil, hiç bir malzeme de zorlayarak bir parçayı çıkartmayın ya da yerine oturtmayın. Genelde farlar tamponun hemen altında kalan bir yerden civata ya da tırnakla araca bağlanır. Üst traversten farın bağlantılarını sökseniz bile dışarı alamazsınız bunu göz önünde bulundurun.

Farı söktüyseniz artık silikon ile yapıştırılmış olan ön camı sökeceksiniz. Bunun için ısı tabancası, fön makinası, elektrik sobası ya da fırın gibi ısı kaynakları kullanabilirsiniz. Far camının kenarlarını ısıttıktan sonra eliniz ile bir taraftan sıcak hava tutup diğer taraftan camı gövdeden ayırın. Doğru yapıyorsanız silikon yumuşayacak ve camı çıkartabileceksiniz.

far içi kaplama
Bahsettiğim aynalı folyo

Buraya kadar tamamsa şimdi sıra geldi reflektörü kaplamaya. Bunun için kullanacağınız malzeme tabelacılarda bulunan aynalı folyo (biz adına böyle dedik, doğrusu nedir bilmiyorum) bu malzeme sıcaktan etkilenmiyor ve kendinden yapışkanlı. Çoğu zaman çok ucuza alabilirsiniz hatta ufak parçalardan para bile almayabiliyorlar.

Folyoyu ısıtıp ya da soğuk şekilde reflektöre yapıştırın. Bundan sonra yapacağınız işlem gayet basit. Eski silikonu farlardan temizleyecek ve yeni silikon sıkıp kapatacaksınız. Yeni alacağınız silikon, nalburlarda satılan şeffaf ya da beyaz silikon. Kimilerinin sıvı conta da sıktığını duydum. Silikon kuruduktan sonra farları yerine takıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kısa far aydınlatmıyor yazımızın sonuna geldik. Tüm sorularınızı soru-cevap kısmından sorabilir, görüş ve önerilerinizi belirtebilirsiniz.
DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.