Kızdırma Bujisi Arızası, Değişimi, Tamiri

Kızdırma bujisi arızası konumuza hoş geldiniz. Bugün dizel araçlar bulunan kızdırma bujisine değineceğiz. Genellikle kızdırma bujisine halk arasında bazen ısıtma bujisi de denir. Duyarsanız bunların ikisi de aynı parçayı ifade eder. Ayrıca kızdırma bujisinin ingilizcesi glow plug, belki yabancı kaynaklardan araştırmak istersiniz.

Kızdırma Bujisi Ne İşe Yarar?

ısıtma bujisi arızası
Örnek bir kızdırma bujisi

Kızdırma ya da diğer bilinen adıyla ısıtma bujisi sadece dizel araçlarda bulunan ve motoru ilk çalıştırmadan evvel ısıtıp çalışmaya hazırlayan parçadır. Bu küçük arkadaşımızın çalışma anını kontağı açtığınızda gösterge tablosunda beliren spiral tel işaretli lambanın yanmasıyla anlarsınız. Spiral tel işaretli lamba yandığında kızdırma bujisine elektrik gider ve ilk yakıtın yanma ısısına gelmesine yardımcı olabilmek için silindir içi ısının yükselmesine yardımcı olur.

Tabi Burada belirtmekte fayda var, dizel motorlarda, benzinli motorlar gibi yakıtı tutuşturmak için bir buji bulunmaz. Dizel motorlar yüksek sıkıştırma ile havayı 900 santigrat dereceye kadar ısıtarak, sıcak havanın üstüne motorin püskürterek yanmayı sağlar. Dolayısı ile bu parça motor çalışmadan evvel 1 kere ve hava durumuna göre kısa bir süre çalışır ve daha sonra devreden çıkar. Yolda kalıp kızdırma bujisi arızalı olabilir mi diyenler oluyor ki okuduğunuz üzere alakası yok.

Kızdırma Bujisi Nasıl Çalışır?

Kızdırma bujisinin çalışma prensibi oldukça basittir. İçinde aynı gösterge tablosundaki işaret gibi bir rezistans bulunur. Bunu evlerinizde bulunan saç kurutma makinesi, elektrikli ızgara, su ısıtıcı gibi aletlerde görebilirsiniz. Mantık da parça da aynıdır. Akım rezistantan geçerken dirençle karşılaşıp ısıya dönüşür. Dolayısı ile kontağı ilk açtığınız anda kızdırma bujilerinin içindeki rezistanstan akım geçer ve ısıtma bujisi ucundaki rezistans ısınır o da silindirin içini ısıtır.

Kızdırma Bujisi Arızası

Genelde devamlı çalışmayan ve çok dayanıklı bir parça olmasına rağmen kızdırma bujileri de bozulabilen parçalardır. Çoğu zaman hepsi birden bozulmaz. Kızdırma bujisi arızasında araç geç çalışmaya başlayacaktır. Hepsi birden arızalanırsa da araç ancak uzun süre marşa basılarak çalışır. Kış aylarında ise çalıştırmak mümkün olmayabilir. Bu parçanın arızalanacak tek yeri vardır, o da ucundaki rezistansı. Zaten içinde de sadece rezistans var. Genelde tek teli kopar ve iş göremez hale gelir, motor gövdesine kaçak yapmaya başlar. Aynı eski ampullerin ya da araçlarda bulunan ampullerin bozulması gibi.

Kızdırma Bujisi Tamiri

çalışan ısıtma bujisi
Çalışan kızdırma bujisinin görünümü

Yukarıda da belirttiğim gibi parçanın tamiratı mümkün değil, ancak yenisi alınıp yerine takılabilir. Kızdırma bujisi fiyatları araca göre takımı 60 lira ile 120 lira arası. Sağlam olanı değiştirmeye gerek yok peki kızdırma bujisi arızası nasıl anlaşılır? En kolay ve kesin yöntem şudur; kızdırma bujilerinin üstünde genelde tek bir küçük somunla (genelde metrik 6) ya da soketle bağlı 12v kablo olur. Kızdırma bujisinin kablosunu sökün ve bir voltmetre ile pozitifini bujinin 12v takılan baş kısmına, diğer kabloyu da motor bloğuna değdirerek kaçak olup olmadığına bakın. Arızalı olan ısıtma bujisi gövdeye kaçak yapacaktır. Eğer devre yoksa sağlamdır. Şunu belirtmek isterim, burada test ettiğiniz kızdırma bujisinin akü bağlantısını kesmeniz önemli çünkü tek kablo ile hepsi birbirine bağlı olduğundan sağlam da olsa arızalı olan yüzünden devre tamamlanır ve hepsi arızalıymış gibi ölçüm olur.

Kızdırma Bujisi Nasıl Değiştirilir?

Genelde motorun ön tarafında bulunan kızdırma bujilerini değiştirmek kendinizin yapabileceği kolay bir iştir. Aynı benzinli motor bujileri gibi lokma takımından uygun bir anahtarla sökülürler. Bunun için önce ısıtma bujisinin kablolarını sökün ve uygun lokmayı oturtup sola doğru çevirerek eskisini çıkartın. Daha sonra yenisini etrafına bakır pastası sürdükten sonra yerine oturtup 10 nm kadar sıkın. Bu aynı buji sıkmak gibi tatlı sert sıkmak yetecektir. Şimdi burada önemli olan husus şu, genelde kutu içinden bakır pastası çıkar, çıkmadıysa da alacaksınız. Bakır pastasını sürmeniz şart. Eğer sürmezseniz daha sonra değişim gerektiğinde kızdırma bujisi yerine kaynayacak, gevşemeyecek ve nihayetinde silindir kapağının içinde kırılacaktır. Kızdırma bujisi nasıl değiştirilir videosunu da aşağıya koyacağım. Burada eskisini çıkartırken de dikkat edeceğiniz nokta kullandığınız anahtarı dik açıyla tutmak ve çevirmek, anahtarın sapı kızdırma bujisine göre eğilirse parça kırılabilir.

Kızdırma Bujisi Kırılırsa

Bu başınıza gelebilecek en talihsiz olaydır. Sebebi de bir önceki değişimde az sürülen ya da sürülmeyen bakır pastasıdır. Onun için yukarıda özel olarak uyardım. Böyle bir şey olması halinde silindir kapağının sökülmesi gerekir ve bu size üst kapak contası ile beraber 1000 lira masraf yükü getirir. Eğer böyle bir masrafa katlanmak istemezseniz, ve geri kalan 3 silindirin ısıtma bujileri sağlamsa aracı böyle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kızdırma Bujisi Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Etkilemez, yakıt tüketimiyle en küçük bir ilgisi yoktur. Ayrıca motorun duman atmasına da sebep olmaz. Kızdırma bujisi arızası yazımıza son verirken, tüm görüş ve önerilerinizi ayrıca sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kızdırma bujisi nasıl değiştirilir videosu.

DMCA.com Protection Status

12 thoughts on “Kızdırma Bujisi Arızası, Değişimi, Tamiri

 • Aralık 17, 2019 tarihinde, saat 3:56 pm
  Permalink

  2011 model 1.5. 85 bg symbol araçta kızdırma buji arıza ışığı yanıyor ve kesik kesik araçta herhangi bir anormallik yok bu ilerleyen zamanlarda ışık direk yanmaya başladı motor çekişten düşüp tekleme yapar gibi çalışıyor yolda ise motor ani gaz keser gibi yavaşlıyor ve kafa sallıyor. kızdırma bujileri turbo hava hortumları kontrol edildi sıkıntı yok denildi mazot katkısı atıp yüksek devirde kulandım eksozdan ani gaz basmalarda siyah duman (asfaltın rengini değiştirecek kadar) atıyor normal devirlerde giderken duman yok sebebi ne olabir. Not: katkı attıktan sonra arıza lambası ve sorunlar oldukça azaldı

  Yanıtla
  • Aralık 18, 2019 tarihinde, saat 3:00 pm
   Permalink

   enjektör ve pompayı test ettirin. enjektör pompa tamir istasyonunda yaptırın sıradan bir tamirhanede değil.

   Yanıtla
 • Aralık 7, 2019 tarihinde, saat 12:07 am
  Permalink

  2016 Seat Cordoba 1.4 Tdi 55 kw aracım yolda giderken güçten düşüyor ve motor arıza ışığı yanıyor. Bilgisayar bağlantısında kızdırma buji röle arızası çıktı. Arıza kızdırma bujisinde mi, yoksa rölesinde mi?

  Yanıtla
  • Aralık 7, 2019 tarihinde, saat 5:36 pm
   Permalink

   İkisinden de değil, kızdırma tertibatı motor çalıştığında devreden çıkar. Bir pompa enjektör servisine danışmanız yerinde olacaktır.

   Yanıtla
 • Kasım 17, 2019 tarihinde, saat 4:10 pm
  Permalink

  Kizdirma bujisinin. partikul filter arizasi ile bir baglantisi varmidir.. Arabam audi a6 2010, once oartikul filter arizasi verdi, sonraki gunde kizdirma bujisi hatasi verdi!

  Yanıtla
  • Kasım 17, 2019 tarihinde, saat 6:20 pm
   Permalink

   İkisi arasında bir bağ yok, tesadüf olduğunu düşünüyorum. Kizdirmalardan en az birisi bozulmuştur.

   Yanıtla
 • Mart 14, 2019 tarihinde, saat 8:07 pm
  Permalink

  Clio 4 1.5 dizel aracim var kontak açıldığı zaman kızdırma bujisi lambası yanmıyor fakat marşa basıldığında çalışmada sıkıntı yok lambanin kontak açıldığında yanmamasinin sebebi nedir

  Yanıtla
  • Mart 14, 2019 tarihinde, saat 8:18 pm
   Permalink

   Aracın gösterge kontol modu vardır. O moda alıp paneldeki tüm ışıkların yanmasını sağlayın. Lamba sağlam mi kontrol edin. Eğer sağlamsa devreyi kızdırma rolesinden tamamlamıyordur. Ona göre tesisatı araştırırsınız.

   Yanıtla
 • Şubat 20, 2019 tarihinde, saat 12:14 pm
  Permalink

  Benim aracım Kia Rio 1.4 dizel, 3 4 saniye geç alıyor marşı, birde motor isinana kadar egzozdan çiğ bir koku ve egzoz altında yolda püskürtme seklinde ıslaklık oluyor.Bu neden olur

  Yanıtla
  • Şubat 20, 2019 tarihinde, saat 12:56 pm
   Permalink

   Önce kızdırma bujilerini kontrol edin, bunun dışında yakıt sistemi hava yapıyor olabilir. Çiğ kokunun sebebi EGR olabilir. Egzozdan çıkan ıslaklık mühim değil.

   Yanıtla
  • Ocak 3, 2019 tarihinde, saat 8:43 pm
   Permalink

   Duman mı su buharı mı bundan emin olun. Eğer dumansa yüksek ihtimal enjektör kaynaklıdır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.