Kızdırma Bujisi Arızası, Değişimi, Tamiri

Kızdırma bujisi arızası konumuza hoş geldiniz. Bugün dizel araçlar bulunan kızdırma bujisine değineceğiz. Genellikle kızdırma bujisine halk arasında bazen ısıtma bujisi de denir. Duyarsanız bunların ikisi de aynı parçayı ifade eder. Ayrıca kızdırma bujisinin ingilizcesi glow plug, belki yabancı kaynaklardan araştırmak istersiniz.

Kızdırma Bujisi Ne İşe Yarar?

ısıtma bujisi arızası
Örnek bir kızdırma bujisi

Kızdırma ya da diğer bilinen adıyla ısıtma bujisi sadece dizel araçlarda bulunan ve motoru ilk çalıştırmadan evvel ısıtıp çalışmaya hazırlayan parçadır. Bu küçük arkadaşımızın çalışma anını kontağı açtığınızda gösterge tablosunda beliren spiral tel işaretli lambanın yanmasıyla anlarsınız. Spiral tel işaretli lamba yandığında kızdırma bujisine elektrik gider ve ilk yakıtın yanma ısısına gelmesine yardımcı olabilmek için silindir içi ısının yükselmesine yardımcı olur.

Tabi Burada belirtmekte fayda var, dizel motorlarda, benzinli motorlar gibi yakıtı tutuşturmak için bir buji bulunmaz. Dizel motorlar yüksek sıkıştırma ile havayı 900 santigrat dereceye kadar ısıtarak, sıcak havanın üstüne motorin püskürterek yanmayı sağlar. Dolayısı ile bu parça motor çalışmadan evvel 1 kere ve hava durumuna göre kısa bir süre çalışır ve daha sonra devreden çıkar. Yolda kalıp kızdırma bujisi arızalı olabilir mi diyenler oluyor ki okuduğunuz üzere alakası yok.

Kızdırma Bujisi Nasıl Çalışır?

Kızdırma bujisinin çalışma prensibi oldukça basittir. İçinde aynı gösterge tablosundaki işaret gibi bir rezistans bulunur. Bunu evlerinizde bulunan saç kurutma makinesi, elektrikli ızgara, su ısıtıcı gibi aletlerde görebilirsiniz. Mantık da parça da aynıdır. Akım rezistantan geçerken dirençle karşılaşıp ısıya dönüşür. Dolayısı ile kontağı ilk açtığınız anda kızdırma bujilerinin içindeki rezistanstan akım geçer ve ısıtma bujisi ucundaki rezistans ısınır o da silindirin içini ısıtır.

Kızdırma Bujisi Arızası

Genelde devamlı çalışmayan ve çok dayanıklı bir parça olmasına rağmen kızdırma bujileri de bozulabilen parçalardır. Çoğu zaman hepsi birden bozulmaz. Kızdırma bujisi arızasında araç geç çalışmaya başlayacaktır. Hepsi birden arızalanırsa da araç ancak uzun süre marşa basılarak çalışır. Kış aylarında ise çalıştırmak mümkün olmayabilir. Bu parçanın arızalanacak tek yeri vardır, o da ucundaki rezistansı. Zaten içinde de sadece rezistans var. Genelde tek teli kopar ve iş göremez hale gelir, motor gövdesine kaçak yapmaya başlar. Aynı eski ampullerin ya da araçlarda bulunan ampullerin bozulması gibi.

Kızdırma Bujisi Tamiri

çalışan ısıtma bujisi
Çalışan kızdırma bujisinin görünümü

Yukarıda da belirttiğim gibi parçanın tamiratı mümkün değil, ancak yenisi alınıp yerine takılabilir. Kızdırma bujisi fiyatları araca göre takımı 60 lira ile 120 lira arası. Sağlam olanı değiştirmeye gerek yok peki kızdırma bujisi arızası nasıl anlaşılır? En kolay ve kesin yöntem şudur; kızdırma bujilerinin üstünde genelde tek bir küçük somunla (genelde metrik 6) ya da soketle bağlı 12v kablo olur. Kızdırma bujisinin kablosunu sökün ve bir voltmetre ile pozitifini bujinin 12v takılan baş kısmına, diğer kabloyu da motor bloğuna değdirerek kaçak olup olmadığına bakın. Arızalı olan ısıtma bujisi gövdeye kaçak yapacaktır. Eğer devre yoksa sağlamdır. Şunu belirtmek isterim, burada test ettiğiniz kızdırma bujisinin akü bağlantısını kesmeniz önemli çünkü tek kablo ile hepsi birbirine bağlı olduğundan sağlam da olsa arızalı olan yüzünden devre tamamlanır ve hepsi arızalıymış gibi ölçüm olur.

Kızdırma Bujisi Nasıl Değiştirilir?

Genelde motorun ön tarafında bulunan kızdırma bujilerini değiştirmek kendinizin yapabileceği kolay bir iştir. Aynı benzinli motor bujileri gibi lokma takımından uygun bir anahtarla sökülürler. Bunun için önce ısıtma bujisinin kablolarını sökün ve uygun lokmayı oturtup sola doğru çevirerek eskisini çıkartın. Daha sonra yenisini etrafına bakır pastası sürdükten sonra yerine oturtup 10 nm kadar sıkın. Bu aynı buji sıkmak gibi tatlı sert sıkmak yetecektir. Şimdi burada önemli olan husus şu, genelde kutu içinden bakır pastası çıkar, çıkmadıysa da alacaksınız. Bakır pastasını sürmeniz şart. Eğer sürmezseniz daha sonra değişim gerektiğinde kızdırma bujisi yerine kaynayacak, gevşemeyecek ve nihayetinde silindir kapağının içinde kırılacaktır. Kızdırma bujisi nasıl değiştirilir videosunu da aşağıya koyacağım. Burada eskisini çıkartırken de dikkat edeceğiniz nokta kullandığınız anahtarı dik açıyla tutmak ve çevirmek, anahtarın sapı kızdırma bujisine göre eğilirse parça kırılabilir.

Kızdırma Bujisi Kırılırsa

Bu başınıza gelebilecek en talihsiz olaydır. Sebebi de bir önceki değişimde az sürülen ya da sürülmeyen bakır pastasıdır. Onun için yukarıda özel olarak uyardım. Böyle bir şey olması halinde silindir kapağının sökülmesi gerekir ve bu size üst kapak contası ile beraber 1000 lira masraf yükü getirir. Eğer böyle bir masrafa katlanmak istemezseniz, ve geri kalan 3 silindirin ısıtma bujileri sağlamsa aracı böyle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kızdırma Bujisi Yakıt Tüketimini Etkiler mi?

Etkilemez, yakıt tüketimiyle en küçük bir ilgisi yoktur. Ayrıca motorun duman atmasına da sebep olmaz. Kızdırma bujisi arızası yazımıza son verirken, tüm görüş ve önerilerinizi ayrıca sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kızdırma bujisi nasıl değiştirilir videosu.

DMCA.com Protection Status

18 thoughts on “Kızdırma Bujisi Arızası, Değişimi, Tamiri

 1. Ustam selamlar yazınıza istinaden egr valf motorunu söktüm valf pistonu sıkışmış kurumdan söktüm temizledim taktım.arızayı yüksek devir gidince kendi sildi.bujilerde 4 cü buji bozulmuş nokta atışı yaptınız.ama tezgahta deneyince hemen kızarıyordu sağlam sandık.
  Ustam birde ben 04.01.2020 cumartesi motor yağı değiştirdim.yağı değiştirince soğukken mavi duman atmaya başladı ama çok yoğun atıyor.sonra kesiliyor hemen bir daha hiç olmuyor 4000 devir bas yine atmıyor egr temizliğinden sonra siyah duman da yok oldu bu arada orjinal 3,2 litre selenia 5/40 değilde farklı bir selenia 5/40 4 litre kapta idi onu koydum yağdan olabilirmi??

  1. Yağın turunden olamaz o ihtimali eleyin ama fazla yağ sebep olabilir. Yağın silindirlere gireceği yerler bellidir. Bu durum ya segman dan olur, o zaman her devirde ve şartta mavi duman atar sizde bu durum yok. Ya supap lastiklerinden girer o zaman da ilk çalıştırmada mavi duman atar. Son ihtimal de turboda kaçak olur o zaman da belirsiz zamanlarda ve yoğunlukta mavi duman atar. Önce fazla yağı boşaltıp durumu takip edin devam ederse, en kolay kontrol belirtiye de uydugu için turbo emiş tarafınındaki hortumu ya da intercooler hortumunu söküp içinde yağ olup olmadığını kontrol etmek.

 2. aracım yolda normal kullanımda şu anda sorunsuz ve sıkıntı gözükmüyor . sadace vites boşta iken çalışır halde 2000 ve 3000 devirde sabit gazda siyah duman yok ani gaz basmalarda siyah duman atıyor . yinede kontrol gerekirmi yada katolizatör olabilrmi

 3. Ustam selamlar Ben Kastamonu dan yazıyorum aracım 2008 linea 1.3 mutijet euro 4 90bg model önceki gün trafik ışıklarından kalkarken ecu arıza lambası yandı sanayide bilgisayara bağladık P0408 Egr kesik aralıklı sinyal yazdı.sildik ertesi gün bir daha yandı ve birde kızdırma bujisi arızası vermeye başladı.bujileri söküp baktım kontrol ettim hepsi sağlam 2 ve 3 cü silindire yenisi taktım arızayı sildim bir daha yandı.Şuan hala hem ecu hem kızdırma buji si arızası yanıp sönmekte ve uyarı vermekte.
  Sorum şu ki bu aynı anda olması beyinsel mi yoksa egr motoru ve bujiler gerçekten bozuldumu ne yapmam gerekir yada nereleri kontrol etmem gerekir.(Oto elektirikçisiyim ben ve motorcu arkadaşlarım net çözüm bulamadık)

  1. Merhaba ismail bey, elektrikçi olduğunuz için aslında benden daha iyi bilirsiniz. EGR valfi yüksek akım çekiyor görünüşe göre. Bana sorarsanız valf arızalıdır. Emanet bir valf bulabilirseniz deneyin ya da çıkartıp temizleyin. Euro 5 motorlarda Kızdırma bujilerinin hangilerinin arızalı olduğu ayrı ayrı gözüküyor ama euro4 motorlarda gözüküyor mu bilemiyorum, kızdırma bujileri seri bağlıysa teki arızalı olursa tüm sistem hata verir. Bence 1 ve 4 numaralı bujileri de söküp kontrol edin. ölçtükten sonra omajlarını katalog değeri ile karşılaştırın. Aslında ucuz bir parça olduğu için direkt değiştirseniz o da olur. Eğer tümü sağlamsa röleyi kontrol edin. Seri bağlı değilse tüm bujilere şase veriyor mu? Ben arızaların Ben arızaların PCM’dan kaynaklandığını düşünmüyorum tesadüftür.

 4. 2011 model 1.5. 85 bg symbol araçta kızdırma buji arıza ışığı yanıyor ve kesik kesik araçta herhangi bir anormallik yok bu ilerleyen zamanlarda ışık direk yanmaya başladı motor çekişten düşüp tekleme yapar gibi çalışıyor yolda ise motor ani gaz keser gibi yavaşlıyor ve kafa sallıyor. kızdırma bujileri turbo hava hortumları kontrol edildi sıkıntı yok denildi mazot katkısı atıp yüksek devirde kulandım eksozdan ani gaz basmalarda siyah duman (asfaltın rengini değiştirecek kadar) atıyor normal devirlerde giderken duman yok sebebi ne olabir. Not: katkı attıktan sonra arıza lambası ve sorunlar oldukça azaldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.