20 Replies to “Kızdırma Bujisi Arızası, Değişimi, Tamiri”

 1. Sayın ustam merhabalar bugün size tekrar yeni bir sorum olacak önceki sorularıma verdiğiniz doğru ve nokta atışı cevaplara tekrar teşekkür ederim çok güzel yol gösteriyorsunuz.Yeni problem şu geçen haftalarda EGR ve kızdırma bujisi arızaları hususunda yazmış ve cevabını almıştım.Yeni sorum şu ki
  2008 Fiat Linea 1.3 Multijet Euro4 aracım son 20-25 gündür sabah çok geç çalışıyor ve ilk marşta almıyor 3 kere kontak aç kapadan sonra bastımı alıyor.fakat çalışınca masmavi bir duman yoğun şekilde 2-3 saniye atıyor.bazen takır takır hafif vuruntu yapıyor çok hafif.EGR valfini temizledim pırıl pırıl oldu 4000 d/dk dip gaz yapıyorum kara duman dahi atmıyor kızdırma bujileri yeni dün geç çalışma sebebi ile enjektörleri söktürdüm(22.01.2020 13.00 da) enjektörler problemsiz usta pompa girişteki boru içinde minik süzgeç var onuda temizledi benlik bir problem yok bu araçta dedi.şimdi o esnada yanımızda motorcu ustamız marş motoru soğukta yavaş sıcakken ki deviri vermiyor sök yap yine çalışmazsa tekrar bir düşünelim dedi.Zaten benim meslek marş kolay lakin birinden bir şey daha duydum size danışmadan sökmek istemedim.
  Dediler ki ilk marşta geç çalışıp mavi dumanı 1- Silindir sübap lastiği atar ama bu daha çok benzinli motor yapar.senin ki dizel biraz zor bu 2 – Karter havalandırma PCV valfi dolduysa yay açılıp kapanmazsa yapar .
  Sorum 1.Benim linea da bu PCV valfi varmı varsa söküp temizlemek etki edermi.
  2.Turbo da boşluk yok ağzı hafif yağ var dediler turbo ile alakalı olsa bu mavi dumanı sürekli mi üfler sadece böyle ilk marşta mı üfler
  3. Bu mavi duman 3 kere aç kapa yapınca piston kafalarına yığılan mazot olabilirmi
  Sayın ustam saygılarımla cevabınızı ve tavsiyelerinizi 4 gözle bekliyorum.

  1. merhaba,

   1. 1.3 jtd motorlarda hatırladığım kadarıyla yok.
   2. turbo keçeleri aşındığı zaman özellikle turbo ilk devreye girdiği anda (2000 devir) mavi duman atar sonra kesilir. Hafif yağ her zaman olabilir, manifoldda biriken yağ ilk çalıştırmada mavi duman da yapabilir ama bu her zaman olmaz.
   3. bu sorduğunuza direkt değil ama biraz dolambaçlı cevap vereceğim. şimdi sizin asıl sorununuz mavi duman değil, geç çalışma. ikisi birbiri ile muhtemelen bağlantılı değil. size supap lastikleri değildir demişler ama dizel motorlarda da supap lastikleri aynı soruna neden oluyor. öncelikle bu geç çalışmaya bir çözüm bulmanızı tavsiye ediyorum. yakıt sistemi hava yapıyor da olabilir. hatta aklıma direkt yakıt sisteminin hava yapması geldi. bence bunun üzerine gidin.

 2. Ustam selamlar yazınıza istinaden egr valf motorunu söktüm valf pistonu sıkışmış kurumdan söktüm temizledim taktım.arızayı yüksek devir gidince kendi sildi.bujilerde 4 cü buji bozulmuş nokta atışı yaptınız.ama tezgahta deneyince hemen kızarıyordu sağlam sandık.
  Ustam birde ben 04.01.2020 cumartesi motor yağı değiştirdim.yağı değiştirince soğukken mavi duman atmaya başladı ama çok yoğun atıyor.sonra kesiliyor hemen bir daha hiç olmuyor 4000 devir bas yine atmıyor egr temizliğinden sonra siyah duman da yok oldu bu arada orjinal 3,2 litre selenia 5/40 değilde farklı bir selenia 5/40 4 litre kapta idi onu koydum yağdan olabilirmi??

  1. Yağın turunden olamaz o ihtimali eleyin ama fazla yağ sebep olabilir. Yağın silindirlere gireceği yerler bellidir. Bu durum ya segman dan olur, o zaman her devirde ve şartta mavi duman atar sizde bu durum yok. Ya supap lastiklerinden girer o zaman da ilk çalıştırmada mavi duman atar. Son ihtimal de turboda kaçak olur o zaman da belirsiz zamanlarda ve yoğunlukta mavi duman atar. Önce fazla yağı boşaltıp durumu takip edin devam ederse, en kolay kontrol belirtiye de uydugu için turbo emiş tarafınındaki hortumu ya da intercooler hortumunu söküp içinde yağ olup olmadığını kontrol etmek.

 3. aracım yolda normal kullanımda şu anda sorunsuz ve sıkıntı gözükmüyor . sadace vites boşta iken çalışır halde 2000 ve 3000 devirde sabit gazda siyah duman yok ani gaz basmalarda siyah duman atıyor . yinede kontrol gerekirmi yada katolizatör olabilrmi

 4. Ustam selamlar Ben Kastamonu dan yazıyorum aracım 2008 linea 1.3 mutijet euro 4 90bg model önceki gün trafik ışıklarından kalkarken ecu arıza lambası yandı sanayide bilgisayara bağladık P0408 Egr kesik aralıklı sinyal yazdı.sildik ertesi gün bir daha yandı ve birde kızdırma bujisi arızası vermeye başladı.bujileri söküp baktım kontrol ettim hepsi sağlam 2 ve 3 cü silindire yenisi taktım arızayı sildim bir daha yandı.Şuan hala hem ecu hem kızdırma buji si arızası yanıp sönmekte ve uyarı vermekte.
  Sorum şu ki bu aynı anda olması beyinsel mi yoksa egr motoru ve bujiler gerçekten bozuldumu ne yapmam gerekir yada nereleri kontrol etmem gerekir.(Oto elektirikçisiyim ben ve motorcu arkadaşlarım net çözüm bulamadık)

  1. Merhaba ismail bey, elektrikçi olduğunuz için aslında benden daha iyi bilirsiniz. EGR valfi yüksek akım çekiyor görünüşe göre. Bana sorarsanız valf arızalıdır. Emanet bir valf bulabilirseniz deneyin ya da çıkartıp temizleyin. Euro 5 motorlarda Kızdırma bujilerinin hangilerinin arızalı olduğu ayrı ayrı gözüküyor ama euro4 motorlarda gözüküyor mu bilemiyorum, kızdırma bujileri seri bağlıysa teki arızalı olursa tüm sistem hata verir. Bence 1 ve 4 numaralı bujileri de söküp kontrol edin. ölçtükten sonra omajlarını katalog değeri ile karşılaştırın. Aslında ucuz bir parça olduğu için direkt değiştirseniz o da olur. Eğer tümü sağlamsa röleyi kontrol edin. Seri bağlı değilse tüm bujilere şase veriyor mu? Ben arızaların Ben arızaların PCM’dan kaynaklandığını düşünmüyorum tesadüftür.

 5. 2011 model 1.5. 85 bg symbol araçta kızdırma buji arıza ışığı yanıyor ve kesik kesik araçta herhangi bir anormallik yok bu ilerleyen zamanlarda ışık direk yanmaya başladı motor çekişten düşüp tekleme yapar gibi çalışıyor yolda ise motor ani gaz keser gibi yavaşlıyor ve kafa sallıyor. kızdırma bujileri turbo hava hortumları kontrol edildi sıkıntı yok denildi mazot katkısı atıp yüksek devirde kulandım eksozdan ani gaz basmalarda siyah duman (asfaltın rengini değiştirecek kadar) atıyor normal devirlerde giderken duman yok sebebi ne olabir. Not: katkı attıktan sonra arıza lambası ve sorunlar oldukça azaldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.