Klima kompresörü çalışmıyor

Klima kompresörü çalışmıyor yazısıyla uzuuuunca bir aradan sonra faideli bir bilgiyle karşınızdayım. Malum bilgisayar olmadan yazıyorum olası tapaj hatalı ve görsel eksikliğini mazur görün. Konumuz şahane, tam kafayı sıyırmalık, arabanın klima düğmesine bastın, ışık yanıyor, hersey güzel ama soğuk hava yok. Allah sabır versin. İhtimalleri hemen yazalım.

klima kompresörü çalışmıyor

Klima gazı bitik klima kompresörü çalışmıyor

Akla gelen ilk ihtimal, klima gazı kaçak yapa yapa bitmiş. Nasıl profesör gibiyim şıp diye teşhisi koydum. Yok be arkadaş onu yeni bastırdık diyorsan o zaman kontrol etmen gereken bir durum var. Yukarıda dedim ya tam kafayı sıyırmalık diye, daha yeni başladık.

Klima basınç sensörü nedir, ne ise yarar?

Herseyin sensörü var da klimanın olmaz mı? Klima kompresöründe gaz bitince kompresörün zarar görmemesi için sisteme bağlı bir basınç sensörü var. Öyle, allahın cezası bi’ şey. Bu sensör klima kompresörüne giden röleyi tetiklemeye yarıyor ve röleden geçen akım kompresörü devreye alır. İşte senin sorunun bu olabilir. Bu arada tüm arabalarda standart 5 bacak röle kullanıyor. Nasıl takıldığını bilmiyorsan, başına bir iş gelince öğrenirsin telaş yapma.

Klima basınç sensörü arızası nasıl anlaşılır

Bunun için birkaç yöntem var. Öncelikle kompresörün devreye girip girmediğini anlamak için aracı rolantide çalıştırıp klimayı aç, devir saati anlık düşüp çıkıyorsa devreye griyordur sorunun başka birseydir. Eğer düğmeye basınca değişen bir şey yoksa şüphelerin doğru. Bunu motor kaputunu açıp düğmeye basıldığında çıkan sesle de anlayabilirsin.

Burada bir ihtimal de rolenin tetiklememesi. Roleyi bulup kontrol etmeniz. Aracın motor bölmesindeki sigorta kutusunda bulunur genelde. 5 bacak roledir, emaneten başka donanımın rölesini söküp deneyin.

Eğer bu da sağlamsa o zaman sorun basınç sensöründen demektir. Bir koşu yenisini alıp taktiracaksiniz. Aslında bu durum bir kablo ile basitçe halledilebilse de araçların elektrik tesisatı ile oynanmasını tehlikeli bulduğum ve tasvip etmediğim için anlatmayacağım.

Telefondan yazma azabı için bu kadar yeter. Klima kompresörü çalışmıyor yazıma burada son veriyorum. Soru, sorun, görüş, öneri ve istekleriniz için bize yazın. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle…

Aşağıdaki videoda klima gazı sensörünü görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.