Konjektör Tamiri ve Arıza Belirtileri

Konjektör tamiri yazısı ile selamlar diyelim. Bu yazımızda, arıza belirtileri, ne işe yaradığı ile ilgili bilgi paylaşacağız. Öncelikle şunu belirteyim, piyasada voltaj konjektörü dendiği gibi voltaj regülatörü olarak da anılıyor. Dolayısı ile parçacı ya da tamircilerde her iki isimle de duyabilirsiniz. İkisi de aynı parçaya işaret eder.

Konjektör tamiri nasıl yapılır?

Konjektör Ne İşe Yarar?

Voltaj konjektörü ya da diğer adıyla regülatörü (bundan sonra konjektör olarak anacağım) aracın şarj dinamosunda yani alternatöründe üretilen elektriği tesisata iletir ve belli bir voltaj sınırında kalmasını sağlar. Bildiğiniz gibi  alternatör v kayışına bağlı olan ve motor devri ile paralel olarak hızlı ve yavaş dönen parçadır. İşte konjektör bu devirlenmeler sırasında düşüp yükselen voltajı 14,4 volt seviyesinde sabitler. Aslında voltaj regülatörü sadece araçlarda değil, kullandığımız neredeyse pek çok elektrikli ve elektronik cihazlarda da bulunur.

şarj dinamosu tamiri nasıl yapılır

Konjektör Arıza Belirtileri Nedir?

Konjektör arızası olduğunda ya da arızalanmaya başladığında diyelim, ilk belirtilerini farların ferinden anlayabilirsiniz. Gece sürüşlerinde farlarınız anlık olarak hafifçe sönüp tekrar yanarsa ya da ileri durumlarda teybinizin sesi ve çalışmasında anlık kesiklik ya da dalgalanma olursa ilk aklınıza gelen konjektör olsun. Aynı evinizde televizyon izlerken anlık voltaj düşmeleri gibi hesaplayın. Aracın yapısına bağlı olarak motorda kesiklik, gösterge panelinin ışıklarında dalgalanma, iç ışıkların titremesi gibi problemler de ortaya çıkabilir. Daha ileri durumda akü şarj etmez ve yolda kalır ya da aracı hiç çalıştıramazsınız. Konjeöktörde de aynı marş dinamosunda olduğu gibi kömürler vardır ve bu kömürler aşındıkça bitmeye başlar bitince de tabiri caizse aracın elektriği kesilir. Tabi ayrıca voltajı belli bir değer aralığında tutan diyotlar da var ve bunlar bozulursa voltaj sürekli değişken olacağından aynı evinizde yaşadığınız voltaj düşmesi gibi arabanın da elektrikli aksamı çalışırken kararsızlaşır ve ileri durumda abs, esp gibi arıza ışıklarının yanmasına sebep olur.

akü tamir olur mu?

Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

şarj dinamosu konjektörü
şarj dinamosu voltaj regülatörü

Eğer yukarıdaki belirtiler var ise bir an evvel konjektör tamirine yönelmeniz iyi olur. Arıza büyüdükçe akü de tam şarj etmeyecek ve seyahat sırasında yolda kalacaksınız. Bu durumda dijital ya da analog bir voltmetre ile aracı çalıştırdıktan sonra aküyü kutup başlarından ölçüm yapın. Bu sırada araç rölantide olsun ve elektronik aksamlar kapalı olsun, rölantideki değerlere baktıktan sonra bir kişi gaz verip devri arttırsın ve ölçüm sonucunu kontrol edin. Daha sonra testin aynısını klima, teyp gibi aksamlar açıkken tekrarlayın . Tüm bu ölçümlerin sonunda okuduğunuz değerler 14,4 volta ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Eğer 12-13 volt gibi değerleri okuyorsanız arızalı, elektronik aksamların açılışları sırasında 14 volt altına uzun zaman düşmesi de yıpranmaya delalettir. Bu arada voltajın 15 üstüne çıkması da doğru değil. Burası önemli; bazı araçlarda buradan okunan değerlerin sağlıklı olmayabileceği söyleniyor, konjektör çıkışından okumak daha doğru olabilir. En doğru ölçüm yeri ve metodu için aracın marka ve modeline göre bilgi aramanız daha iyi olur.

Konjektör Tamiri Nasıl Yapılır?

Öncelikle size konjektör tamirinin yani voltaj regülatörünün çok masrafsızca tamir edilebileceğini söylemek isterdim ama üzgünüm ki öyle değil ve göreceli biraz masraf ve uğraş gerektirir. Voltaj konjektörü çoğu arabada şarj dinamosu yani alternatörün arka kapağının içinde bulunur. Çok az da olsa bazı araçlarda şarj dinamosu dışında olduğunu duymuştum. Bu tür bir aracınız varsa işlem zaten kolaydır. Ben şarj dinamosu yani alternatöre tümleşik olan konjektörün tamirini anlatacağım. Bu arada konjektör tamir olmaz o yüzden yenisini alacaksınız ve orijinalinin fiyatları 200-500 tl arasındayken yan sanayileri 100-150 lira gibi fiyatlara bulunuyor. Acil değilse orijinallerini ebay, amazon gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden 15 euro gibi fiyatlara da alabilmeniz mümkün.

Önce işe şarj dinamosunu sökmekle başlayacağız. Motor kaputunu açın ve aküyü sökün (teyp kodunuz varsa bilmeniz önemli) daha sonra v kayışının gergisini yani tansiyonerini gevşetin ve dinamo kasnağından çıkartın. V kayışı sökümü ve takımı ile ilgili konumuz sitemiz vardı, arama kısmından bulabilirsiniz. Buraya kadar tamamsa şarj dinamosunun elektrik soketlerini söküp parçayı tutan 3-4 civata ya da somunu söküp yerinden alın. Bundan sonra alternatörün arka kısmını yani tahrik aldığı kasnak tarafının tersini sökmeye başlayın. Genelde koruyucu kapak ve bir iki parçanın sökümünden sonra konjektörü sökmüş olacaksınız. Bununla ilgili olarak yazının sonuna bir konjektör tamiri videosu koyacağım. Bundan sonra yeni konjektörü takıp tekrar söktüğünüz sıranın tersine parçayı toplayın. Dinamoyu yerine oturtun, v kayışını takın gergiyi sıkın ve aracı çalıştırıp yine voltmetre ile test edin. Değiştirme işlemi bu kadar. Herhangi bir ayar ya da kalibrasyon gerekmez. Yeni konjektörünüz hayırlı olsun! Soru, sorun ve yorumlarınız için aşağıdaki kısımdan bize yazabilirsiniz.

Aşağıdaki videodan alternatör voltaj konjektörü değişimini görebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

33 thoughts on “Konjektör Tamiri ve Arıza Belirtileri

 • Mart 18, 2021 tarihinde, saat 3:14 pm
  Permalink

  Buradmay aracimiz var rolantide yag ve haralet lambasi goz kipiyor bir yardimci olurmusunz

  Yanıtla
 • Aralık 17, 2019 tarihinde, saat 12:39 am
  Permalink

  Selamun Aleyküm, aracimin bütün elektronik aksamları kapali, rölantide sarj degeri en fazla 13.7 oluyor. Arkadaşım oto elektrikçi sarj dinamosunu söktük herşeyi saglam oldugu halde bu degerleri veriyor. Sorunu bizde bulamadık.

  Yanıtla
  • Aralık 18, 2019 tarihinde, saat 2:57 pm
   Permalink

   aracı çalıştırın bir kaç elektrikli donanımı çalıştırın (far, teyp, kalorifer) 2000 devirde ölçüm yapın eğer 13,8 ile 14,4 arası değer bulursanız her şey normaldir.

   Yanıtla
 • Kasım 3, 2019 tarihinde, saat 1:54 pm
  Permalink

  Ustam bu sabah bir gelişme oldu 1,5 dci symbol aracımı çalıştırdım hava bugün istanbulda gğneşli fazla soğuk da değil neyse çalıştırdım ufak ufak dalgalanma oldu hemen kaputu açtım ne göreyim filtreye mazot akmıyor depoya geri mazot dönüş yapmıyor fakat filtreden pompaya mazot akıyor pompadan da filtre mazot dönür ve araç bu kısır döngüde çalışıyor bir kaç defa gaza bastım düzelmedi. Yola çıktım 15 km yol gittim kaputu açtım baktım herşey normale dönmüş depodan filtreye filtreden depoya ve pompa filtre arası gidiş dönüş normal. Aklımda deli sorular yakıt firmasını değiştirdim değiştireli soğuklarda dalgalanma son 1-1,5 aydır uzun marş. Sanki yakıt filtre de dahil sistemi bozdu. Aslında filtreyi takan çırak mazot giriş çıkışını ters takmıştı ben bunu farkedincd düzeltmiştim 1-2 hafta sonra filterenin iç yapısına zarar mı verdi yoksa filtre hatalı mı çıktı soğuk havalarda arızaya geçiyor. Bir fırumda fordlarda da kağıt esaslı mazot filtrelerinde soğuklarda problem çıktığından bahsediyordu. Bir fikriniz var mı? Ben bunhafta yakıt firmasını değiştireceğim bir kaç depo sonra da filtreyi değiştireceğim. Sizin de bir fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ben de sonuç alırsam paylaşırım

  Yanıtla
  • Kasım 3, 2019 tarihinde, saat 4:22 pm
   Permalink

   Filtreye mazot gelmiyorsa ters giden bir şey vardır. Renault motorini depo içi filtre ile çekiyor. İsterseniz bir kontrol ettirin. Şu an benim konuyla alakalı bir fikrim yok.

   Yanıtla
   • Kasım 3, 2019 tarihinde, saat 5:10 pm
    Permalink

    Symbolde depoda filtre yok şamandıra var sadce

    Yanıtla
    • Kasım 3, 2019 tarihinde, saat 5:13 pm
     Permalink

     Yanlış yazmışım pompa olacak.

     Yanıtla
 • Kasım 2, 2019 tarihinde, saat 8:33 pm
  Permalink

  Ustam havalar soğudu benim sorunum hortladı geçen kış çözüm bulamadık, derken şarj dinamosu arızaya geçti kömürler kömürlerin oturduğu bakır yüzük bilye ve kasnak kilitlendiği için kasnak değişmişti yaza girmeden fakat bu sıralar yine başladı rölanti dalgalanması. Bir kaç kere gaza basınca dalgalanma düzeliyor. Aklıma şu geldi geçen kış bu sorun başlamadan önce enjektör bakımları yapılmıştı ve enjektörcünün tavsiyesi ile yakıt firmasını değiştirmiştim acaba mazotun soğuk sıcak farkından dolayı tutuşma-patlama limitlerinin farklılığından kaynaklı bir durum mu? Çünkü soğuk havada motor soğuk ya da soğumaya başlamışken oluyor, renaular için mazot seçer derler. Bir de gaza basınca farlarda iç aydınlatmada hiçbir parlama-sönme olmuyor sıkıntı yok yani, sadece rölantide hızlı bir şekilde kalorifer fanını hızlı bir şekilde sıfırdan dördüncü kademeye çevirince yada uzun kısa farları yakınca rölanti ufaktan hareket ediyor fakat buna normal diyor ustalar. Bilgisayarda arıza gözükmüyor hatta bilgisayara bağlı iken dalgalanmalar olmuştu usta basınç değerlerinin gayet normal olduğunu hatta değerlerde herhangi bir dalgalanma olmadığını söyledi
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Kasım 2, 2019 tarihinde, saat 9:03 pm
   Permalink

   Rolantide elektrik tüketimi artınca hafif oynama normal. Motorin yaz kış farkını kendiniz deneyebilirsiniz. Kış için katkılar var. Yalnız türkiye’de motorin standart olarak -15 dereceye kadar donmayacak ve ilk çalıştırmayı kolay kılacak katkılarla satılır.

   Yanıtla
   • Kasım 2, 2019 tarihinde, saat 9:30 pm
    Permalink

    Ustam internette soğuk havadan dolayı şarj dinamosu-konjektör kaynaklı rölanti dalgalanmasından bahsetmiyor. Benim merak ettiğim ilk çalıştırmada 13,5 volt ile şarj etmeye başlayan şarj dinamosundan dolayı rölanti dalgalanması olur mu bu sırada hiçbirşey çalışmıyor eğer akşamsa sadece farlar yanıyor. Soğuk konjektörü nasıl ve niye etkiler ki. Bunu bir elektrikçiye sorduğumda ne alakası var demişti. Diyot tablasında sıkıntı olsa her zaman sıkıntı olmaz mı

    Yanıtla
    • Kasım 2, 2019 tarihinde, saat 9:57 pm
     Permalink

     Soğuk etkilemez, ben bir önceki cevabimda rolantide eğer bir aksesuarı calistirirsaniz ilk anda oynama olur anlamindaydi.

     Yanıtla
     • Kasım 2, 2019 tarihinde, saat 11:10 pm
      Permalink

      Ustam soğuk havada 13,5 v ile şarja başlama sebebi nedir? Kaldı ki 13,5 v yetersiz bir miktar da değil. Bazı sitelerde soğuk havalarda ufak ufak oynama normal diyor ama ben geçen kışa kadar böyle birşey yaşamamıştım acaba sorun yakıt mı? Bu hafta depodaki yakıt bitmek üzere eski firmadan almaya başlayacağım bakalım düzelecek mi ?

 • Ekim 20, 2019 tarihinde, saat 10:28 pm
  Permalink

  Selam. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 2008 c4 picasso 126000 km deki aracımda geçen hafta yolda giderken ekran bir anda tamamen karardı. Kontak kapatıp tekrar bastığımda çalıştı. Bugün ise önce park lambası hatası verdi sonra sol fren lambası hatası verdi. Bu hataları çok sayıda verip gidiyor. Fakat lambalar sağlam. Geçen haftaki olay için elektrikçi ölçüm yaptığında rolantide voltajda dalgalanma olduğunu söylemişti. Konjektör arızalı mıdır? ve bu bahsettiğim hatalara sebebiyet verir mi?

  Yanıtla
  • Ekim 20, 2019 tarihinde, saat 10:33 pm
   Permalink

   Merhaba, konjektor ihtimal dahilinde evet ama başka bir şey de olabilir. Lamba hatalari muhtemelen dalgalı vomtajdan kaynaklanıyor.

   Yanıtla
 • Eylül 22, 2019 tarihinde, saat 11:07 pm
  Permalink

  Merhaba 97 uno var şarj lambası sürekli yanıyor bazen sönüyor farlar açıkken gaza bastığımızda sönmüyor kapalıyken sönüyor

  Yanıtla
  • Eylül 25, 2019 tarihinde, saat 11:51 pm
   Permalink

   Multimetre ile şarj değerini ölçün, eğer azsa şarj dinamosuna bakın. Değer olması gerektiği gibi ise tesisatı kontrol edin.

   Yanıtla
 • Eylül 2, 2019 tarihinde, saat 12:59 pm
  Permalink

  Merhabalar. Şarj dinamosundaki konjektörüm arıza yaptı oto elektrik usta değiştirdi arızalı parçayı. Bana şöyle bir ifadede bulundu. Akü’nü değiştirmen lazım dedi. Değiştirmezsen tekrar arıza yapar dedi.
  Sorum şu Akü arızası Konjektörü bozarmı.

  Yanıtla
  • Eylül 4, 2019 tarihinde, saat 9:12 pm
   Permalink

   Bozmaz diye düşünüyorum. Akü arızalı olsa zaten çok başka sorunlar çıkarır. Akü ile ilgili yazım vardı sanırım. Akülerin içinde bir teknoloji yok. Kurşun, seperator ve asitli su var. Dolayısı ile yapacağı arızalar bellidir. Hücrede kırık kopuk olsa voltaj düşer, sulfurlesme olsa kapasite düşer vs. Yine de kendinizi garantiye almak açısından bir başka elektrikçide aküyü ve şarj değerini kontrol ettirin.

   Yanıtla
 • Ağustos 23, 2019 tarihinde, saat 3:37 pm
  Permalink

  Ustam kolay gelsın 2006 stılom var aracın fanı devreye gırse rolantı dusup yukselıyor .Radyoda paraızıt var camları kaldırsam araba ıstop edecek frene bassam oynuyor rolantı olcturdum ıstopken 12 lerde rolantıde13.50 yukteyken 13.50 normal denıyor en son kafayı yıyecem

  Yanıtla
  • Ağustos 24, 2019 tarihinde, saat 10:05 pm
   Permalink

   13,50 biraz düşük aslında. Stop halinde 12 de düşük. Başka elektrikçiye gösterin.

   Yanıtla
 • Ağustos 10, 2019 tarihinde, saat 10:01 pm
  Permalink

  Merhaba aracım kia bongo 2700, kamyonet 2000 model çift teker.
  Aracım çok fazla şarj ediyor akü değerim 12.8 aracı çalıştırınca alternötör devreye girince rolantide 15.6 civarı gaza bastıkça 20 yi buluyor değer. Ve aküm çok şişti ateşgibi oluyor,, sorunu bulamadım.
  6 ay önce şarj dinomosu tamir edilmişti, en azından dinamocu öyle dedmişti,

  Yanıtla
  • Ağustos 12, 2019 tarihinde, saat 11:02 pm
   Permalink

   Devir artınca şarj artar. 20 bana da çok geldi. Kamyonette şarj dinamosu mu alternator mu var bilemiyorum. Bir elektrikçiye baktirmanizi tavsiye ederim.

   Yanıtla
 • Temmuz 21, 2019 tarihinde, saat 8:28 pm
  Permalink

  Hocam merhaba 2012 ford focus aracım 2 hafta dir ikaz lambası yanıyor motor arızasi veriyor. Arıza kodu P0652 sensör B devresinde düşük diye arıza veriyor açılımı 5 volt lük sensör arızası veriyor yani sensörlere 5 volt gelmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim 05057748377

  Yanıtla
  • Temmuz 21, 2019 tarihinde, saat 8:38 pm
   Permalink

   Sensör, tesisat ve bağlı olduğu uniteyi kontrol edin. Multimetre ile 5 voltu okumuyorsaniz direkt tesisat ve üniteye odaklanın.

   Yanıtla
   • Temmuz 22, 2019 tarihinde, saat 11:42 am
    Permalink

    Ünite derken beyinden mi bahsediyorsunuz birde bu arıza için beyinciyemi gitmemiz gerekiyor teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Temmuz 22, 2019 tarihinde, saat 1:13 pm
     Permalink

     Evet, bir beyinci yardımcı olacaktır.

     Yanıtla
 • Haziran 22, 2019 tarihinde, saat 5:40 am
  Permalink

  2010 Tata Indigo Marina SW 120000 de. Once marsi gec almaya gec calismaya basladi. sonra eksozdan siyah dumanlar cikmaya basladi sonra calisma araligi bir iki mars basmadan 3-4 marsa cikti sonra giderken birden stop etti ve bir daha calismadi. tam evin bahcesine girerken kapinin tam ortasinda kaldim. iterek park ettim hala calismiyor. Ustam arizasi nedir, uzun ve pahali bir ismidir, pompaci yami gitmem gerekir. bana yardimci olabilirmisiniz. Simdiden tesekkur ederim. ( Ankara)

  Yanıtla
  • Haziran 23, 2019 tarihinde, saat 9:09 pm
   Permalink

   Tam bir şey söylemek zor. Motor marsla dönüyorsa en azından mekanik sağlamdır. Bana yakıt hattı sorunu gibi geldi. Basit ve ucuz çözümü de olabilir pahalı da olabilir. Önce enjektorlere mazot gelip gelmediğine bakın. Belki hava yapmıştır ucuza çözersiniz, belki de pompa arızasıdir 700 800 liraya çözülür.

   Yanıtla
 • Haziran 17, 2019 tarihinde, saat 11:49 pm
  Permalink

  Usta araç ford fiesta, çalışırken 15 – 16 volt hatta 17 voltu görüyor, 17 olunca ekektrik kesiyor röle sesi gibi Bi ses geliyor direksiyon alt kısmından.
  Sorun regülatör mü? Yüksek voltajın ne gibi zararları olur? Teşekkürler

  Yanıtla
 • Nisan 6, 2019 tarihinde, saat 12:48 am
  Permalink

  Ustam reno ilginç adamı usta yapmasa da kalfa yapıyor. Kış geldi rölanti dalgalanması başladı hava dediler civa dediler uğraşıyoruz. Geçen kış tık yoktu bu kış rölanti dalgalanması başımıza dert oldu. İşin ilginç tarafı soğuk havalarda olması, ses ve dalgalanma başlayınca rölantide akü şarj değeri 13,5 v un altında ses ve dalgalanma geçince şarj değeri 14.2 v seviyesinde. Hatta bir ara iat sensöründen şüphelendim hava soğukken fişini çekip çalıştırınca sistemden 5v aparat çıktığı için ses ve dalgalanma olmuyordu kısa süre çalıştırıp stop edip tekrar fişi takıp çalıştırınca ses ve dalgalanma oluyordu uzun süreli çalıştırmada fişi tekrar takınca sorun olmuyordu. Sonra elektiriksel olduğunu düşündüğüm için kalorifer fan ayarıyla oynamaya başladım bunun kısa sürede sorunu ortadan kaldırdığını farkettim bakalım konjektör tahminim doğru mu. Bugün hava öğleden sonra yumuşadı ve bu akşam sorun çıkmadı ve şarj değeri 14.2v tu. Çözğm bulunca başından beri çözüm arayışlarını anlaşılır bir şekilde yazacağım ki renosu olan arkadaşlar kafayı yemeden kestirmeden çözüm bulsun.

  Yanıtla
 • Nisan 5, 2019 tarihinde, saat 7:52 pm
  Permalink

  Selam Usta
  2008 1,5 dci symbolde sizinle soğuk havada rölanti dalgalanması üzerine fikir alışverişinde bulunmuştuk. Bu konu hakkında o zamandır araştırıyorum teşhis koyacak bir usta da bulamadım. Elektrik üzerine yoğunlaştım ve karşıma konjektör çıktı. Arıza şöyle hava soğukken aracı sabah ya da 10-12 saat sonra akşam çalıştırınca 5-6 sn sonra hırılıtıya benzer bir sesle beraber rölanti dalgalanması oluyor.bu sabah bu sorun tekrar edince multimetre ile aküyü ölçtüm(stop durumu akü voltajı herşey kapalı 12.3v) çalıştırınca marş anında 10-11 v arası, rölantide bu ses ve dalgalanma esnasında 13,5 voltun altında(olması gereken değer 13,8-14,4 v arası olmalıymış 13,5 v un altında rölanti dalfalanması ve ses yapıyor bu sorun 25-30 sn çalıştırıp stop ettikten ve tekrar çalıştırdıktan sonra veya kalorifer fan ayarını 3-5 defa 0-4 arası aç kapa yapınca veya 500-60″ mtre yol gidince ortadan kayboluyor. Bu sabah ölçüm yaparken 13,5 v un altında olan şarj değeri fan ayarıyla oynayınca ses ve dalgalanma kesildikten sonra 14.2-14.4 aralığında idi. Sıcak hava soğuk hava durumu sanırım konjektörün çalışmasına etki ediyor, konjektör hava sıcak olunca yada belli bir süre ısınınca düzeliyor sanırım.
  Tesbitlerim doğru mu?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Nisan 5, 2019 tarihinde, saat 8:22 pm
   Permalink

   Olabilir. Bir oto elektrikçi kolayca teşhis koyar, tamirini yapar. Sizin arızanız çok ilginç, çözerseniz lütfen buraya da yazmayı unutmayın.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.