X

Konjektör Tamiri ve Arıza Belirtileri

Konjektör tamiri yazısı ile selamlar diyelim. Bu yazımızda, arıza belirtileri, ne işe yaradığı ile ilgili bilgi paylaşacağız. Öncelikle şunu belirteyim, piyasada voltaj konjektörü dendiği gibi voltaj regülatörü olarak da anılıyor. Dolayısı ile parçacı ya da tamircilerde her iki isimle de duyabilirsiniz. İkisi de aynı parçaya işaret eder.

Konjektör tamiri nasıl yapılır?

Konjektör Ne İşe Yarar?

Voltaj konjektörü ya da diğer adıyla regülatörü (bundan sonra konjektör olarak anacağım) aracın şarj dinamosunda yani alternatöründe üretilen elektriği tesisata iletir ve belli bir voltaj sınırında kalmasını sağlar. Bildiğiniz gibi  alternatör v kayışına bağlı olan ve motor devri ile paralel olarak hızlı ve yavaş dönen parçadır. İşte konjektör bu devirlenmeler sırasında düşüp yükselen voltajı 14,4 volt seviyesinde sabitler. Aslında voltaj regülatörü sadece araçlarda değil, kullandığımız neredeyse pek çok elektrikli ve elektronik cihazlarda da bulunur.

şarj dinamosu tamiri nasıl yapılır

Konjektör Arıza Belirtileri Nedir?

Konjektör arızası olduğunda ya da arızalanmaya başladığında diyelim, ilk belirtilerini farların ferinden anlayabilirsiniz. Gece sürüşlerinde farlarınız anlık olarak hafifçe sönüp tekrar yanarsa ya da ileri durumlarda teybinizin sesi ve çalışmasında anlık kesiklik ya da dalgalanma olursa ilk aklınıza gelen konjektör olsun. Aynı evinizde televizyon izlerken anlık voltaj düşmeleri gibi hesaplayın. Aracın yapısına bağlı olarak motorda kesiklik, gösterge panelinin ışıklarında dalgalanma, iç ışıkların titremesi gibi problemler de ortaya çıkabilir. Daha ileri durumda akü şarj etmez ve yolda kalır ya da aracı hiç çalıştıramazsınız. Konjeöktörde de aynı marş dinamosunda olduğu gibi kömürler vardır ve bu kömürler aşındıkça bitmeye başlar bitince de tabiri caizse aracın elektriği kesilir. Tabi ayrıca voltajı belli bir değer aralığında tutan diyotlar da var ve bunlar bozulursa voltaj sürekli değişken olacağından aynı evinizde yaşadığınız voltaj düşmesi gibi arabanın da elektrikli aksamı çalışırken kararsızlaşır ve ileri durumda abs, esp gibi arıza ışıklarının yanmasına sebep olur.

akü tamir olur mu?

Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

şarj dinamosu voltaj regülatörü

Eğer yukarıdaki belirtiler var ise bir an evvel konjektör tamirine yönelmeniz iyi olur. Arıza büyüdükçe akü de tam şarj etmeyecek ve seyahat sırasında yolda kalacaksınız. Bu durumda dijital ya da analog bir voltmetre ile aracı çalıştırdıktan sonra aküyü kutup başlarından ölçüm yapın. Bu sırada araç rölantide olsun ve elektronik aksamlar kapalı olsun, rölantideki değerlere baktıktan sonra bir kişi gaz verip devri arttırsın ve ölçüm sonucunu kontrol edin. Daha sonra testin aynısını klima, teyp gibi aksamlar açıkken tekrarlayın . Tüm bu ölçümlerin sonunda okuduğunuz değerler 14,4 volta ne kadar yakınsa o kadar iyidir. Eğer 12-13 volt gibi değerleri okuyorsanız arızalı, elektronik aksamların açılışları sırasında 14 volt altına uzun zaman düşmesi de yıpranmaya delalettir. Bu arada voltajın 15 üstüne çıkması da doğru değil. Burası önemli; bazı araçlarda buradan okunan değerlerin sağlıklı olmayabileceği söyleniyor, konjektör çıkışından okumak daha doğru olabilir. En doğru ölçüm yeri ve metodu için aracın marka ve modeline göre bilgi aramanız daha iyi olur.

Konjektör Tamiri Nasıl Yapılır?

Öncelikle size konjektör tamirinin yani voltaj regülatörünün çok masrafsızca tamir edilebileceğini söylemek isterdim ama üzgünüm ki öyle değil ve göreceli biraz masraf ve uğraş gerektirir. Voltaj konjektörü çoğu arabada şarj dinamosu yani alternatörün arka kapağının içinde bulunur. Çok az da olsa bazı araçlarda şarj dinamosu dışında olduğunu duymuştum. Bu tür bir aracınız varsa işlem zaten kolaydır. Ben şarj dinamosu yani alternatöre tümleşik olan konjektörün tamirini anlatacağım. Bu arada konjektör tamir olmaz o yüzden yenisini alacaksınız ve orijinalinin fiyatları 200-500 tl arasındayken yan sanayileri 100-150 lira gibi fiyatlara bulunuyor. Acil değilse orijinallerini ebay, amazon gibi yurt dışı alışveriş sitelerinden 15 euro gibi fiyatlara da alabilmeniz mümkün.

Önce işe şarj dinamosunu sökmekle başlayacağız. Motor kaputunu açın ve aküyü sökün (teyp kodunuz varsa bilmeniz önemli) daha sonra v kayışının gergisini yani tansiyonerini gevşetin ve dinamo kasnağından çıkartın. V kayışı sökümü ve takımı ile ilgili konumuz sitemiz vardı, arama kısmından bulabilirsiniz. Buraya kadar tamamsa şarj dinamosunun elektrik soketlerini söküp parçayı tutan 3-4 civata ya da somunu söküp yerinden alın. Bundan sonra alternatörün arka kısmını yani tahrik aldığı kasnak tarafının tersini sökmeye başlayın. Genelde koruyucu kapak ve bir iki parçanın sökümünden sonra konjektörü sökmüş olacaksınız. Bununla ilgili olarak yazının sonuna bir konjektör tamiri videosu koyacağım. Bundan sonra yeni konjektörü takıp tekrar söktüğünüz sıranın tersine parçayı toplayın. Dinamoyu yerine oturtun, v kayışını takın gergiyi sıkın ve aracı çalıştırıp yine voltmetre ile test edin. Değiştirme işlemi bu kadar. Herhangi bir ayar ya da kalibrasyon gerekmez. Yeni konjektörünüz hayırlı olsun! Soru, sorun ve yorumlarınız için aşağıdaki kısımdan bize yazabilirsiniz.

Aşağıdaki videodan alternatör voltaj konjektörü değişimini görebilirsiniz.

Yorumları gör (50)

  • Merhaba,
    Peugeot 307 2006 benzinli-LPG li aracım var ve sürekli buji patlatarak bir süre sonrada ateşleme bobinini bozuyor, kime gittiysem parça değiştirmek dışında bir şey yapmadılar,
    tabi biz bunu aracı ışıklarda veya sürüş esnasında zorladığımızda rolantinin bozulmasında fark ediyoruz. en son bir arkadaşım konjektor arıla olabilir dedi. değiştirmem fadalı olurmu acaba?

    • lpg'li araçlarda sık görülen bir sorun. lpg enjektörleri çalıştırmak için tetiği bobinden alır. bu da bobinde arızaya neden olur. tetik alınan kablo hatalı olursa bu sorun daha sık tekrar eder. bunu önlemek için boboine takılan bir aparat var, şu an ismi aklıma gelmiyor isterseniz bir lpg'ciye sorup ondan taktırın.

    • lpg'li araçlarda görülen bir sorun. lpg'nin ateşleme sırasını anlaması için bir bobinden kablo kesilip tetik alınır, o da bu soruna neden olur genelde. işe yarıyor mu bilmiyorum ama bobini korumak maksadıyla ismini şu an hatırlayamadığım bir aparat satılıyor isterseniz takıp deneyin.

  • Kolay gelsin usta. Tenezzül edip soruları cevapladığın için teşekkür ederim. Hyundai İx35 2014 150.000 km de. Yolculuk esnasında gaza bastığımda usb duruyor. Radyo değil. Bir de yolda çok kısa akü ışığı yanıp sönüyor. Klima açıkken daha sık oluyor. Konjektörde mi problem var yoksa şarj dinamosunun kömürleri mi değişmeli. Teşekkürler.

1 2 3 11