43 Replies to “Konjektör Tamiri ve Arıza Belirtileri”

 1. Kolay gelsin. 2003 model renault laguna aracım uzun yolda sabit devirde hiç bir elektrik aksamı çalıştırmadan gidince problem yapmıyor fakat herhangi bir aksamı ( far, kalorifer vb..) açınca otomotik vites arızasına düşüyor. Bunu sadece sabit devirde giderken yapıyor. Bas çek yapılırsa sıkıntı yok. Ölçümler normal çıkıyor. Akü ve şarj dinamo kömürleri ve bujiler değişti. Sizce sorun ne olabilir?

 2. Güzel İnsan Merhaba S 40 Volvo aracım Yüksek Elektrik yüklenmesi ( farlar yükselip düşüyor, gösterge panelleri zayıflıyor , radyo+teyp kesilip çalışıyor ) Şarj değeri 15.5 dedi Usta doğrumudur ne yapmam gerekiyor Saygılarımla

  1. Merhaba, öncelikle şarj değeri biraz yüksek. Hangi devir ve yükte ölçüldü bilemiyorum ama 2000 devirde ve elektrik çeken donanımlar çalışırken olculduyse bu değer normal gözükmüyor. Diğer belirtiler konjektör arızası ya da kömür arızası olabilir.

 3. Selamun Aleyküm, aracimin bütün elektronik aksamları kapali, rölantide sarj degeri en fazla 13.7 oluyor. Arkadaşım oto elektrikçi sarj dinamosunu söktük herşeyi saglam oldugu halde bu degerleri veriyor. Sorunu bizde bulamadık.

  1. aracı çalıştırın bir kaç elektrikli donanımı çalıştırın (far, teyp, kalorifer) 2000 devirde ölçüm yapın eğer 13,8 ile 14,4 arası değer bulursanız her şey normaldir.

 4. Ustam bu sabah bir gelişme oldu 1,5 dci symbol aracımı çalıştırdım hava bugün istanbulda gğneşli fazla soğuk da değil neyse çalıştırdım ufak ufak dalgalanma oldu hemen kaputu açtım ne göreyim filtreye mazot akmıyor depoya geri mazot dönüş yapmıyor fakat filtreden pompaya mazot akıyor pompadan da filtre mazot dönür ve araç bu kısır döngüde çalışıyor bir kaç defa gaza bastım düzelmedi. Yola çıktım 15 km yol gittim kaputu açtım baktım herşey normale dönmüş depodan filtreye filtreden depoya ve pompa filtre arası gidiş dönüş normal. Aklımda deli sorular yakıt firmasını değiştirdim değiştireli soğuklarda dalgalanma son 1-1,5 aydır uzun marş. Sanki yakıt filtre de dahil sistemi bozdu. Aslında filtreyi takan çırak mazot giriş çıkışını ters takmıştı ben bunu farkedincd düzeltmiştim 1-2 hafta sonra filterenin iç yapısına zarar mı verdi yoksa filtre hatalı mı çıktı soğuk havalarda arızaya geçiyor. Bir fırumda fordlarda da kağıt esaslı mazot filtrelerinde soğuklarda problem çıktığından bahsediyordu. Bir fikriniz var mı? Ben bunhafta yakıt firmasını değiştireceğim bir kaç depo sonra da filtreyi değiştireceğim. Sizin de bir fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim. Ben de sonuç alırsam paylaşırım

  1. Filtreye mazot gelmiyorsa ters giden bir şey vardır. Renault motorini depo içi filtre ile çekiyor. İsterseniz bir kontrol ettirin. Şu an benim konuyla alakalı bir fikrim yok.

 5. Ustam havalar soğudu benim sorunum hortladı geçen kış çözüm bulamadık, derken şarj dinamosu arızaya geçti kömürler kömürlerin oturduğu bakır yüzük bilye ve kasnak kilitlendiği için kasnak değişmişti yaza girmeden fakat bu sıralar yine başladı rölanti dalgalanması. Bir kaç kere gaza basınca dalgalanma düzeliyor. Aklıma şu geldi geçen kış bu sorun başlamadan önce enjektör bakımları yapılmıştı ve enjektörcünün tavsiyesi ile yakıt firmasını değiştirmiştim acaba mazotun soğuk sıcak farkından dolayı tutuşma-patlama limitlerinin farklılığından kaynaklı bir durum mu? Çünkü soğuk havada motor soğuk ya da soğumaya başlamışken oluyor, renaular için mazot seçer derler. Bir de gaza basınca farlarda iç aydınlatmada hiçbir parlama-sönme olmuyor sıkıntı yok yani, sadece rölantide hızlı bir şekilde kalorifer fanını hızlı bir şekilde sıfırdan dördüncü kademeye çevirince yada uzun kısa farları yakınca rölanti ufaktan hareket ediyor fakat buna normal diyor ustalar. Bilgisayarda arıza gözükmüyor hatta bilgisayara bağlı iken dalgalanmalar olmuştu usta basınç değerlerinin gayet normal olduğunu hatta değerlerde herhangi bir dalgalanma olmadığını söyledi
  Teşekkürler

  1. Rolantide elektrik tüketimi artınca hafif oynama normal. Motorin yaz kış farkını kendiniz deneyebilirsiniz. Kış için katkılar var. Yalnız türkiye’de motorin standart olarak -15 dereceye kadar donmayacak ve ilk çalıştırmayı kolay kılacak katkılarla satılır.

   1. Ustam internette soğuk havadan dolayı şarj dinamosu-konjektör kaynaklı rölanti dalgalanmasından bahsetmiyor. Benim merak ettiğim ilk çalıştırmada 13,5 volt ile şarj etmeye başlayan şarj dinamosundan dolayı rölanti dalgalanması olur mu bu sırada hiçbirşey çalışmıyor eğer akşamsa sadece farlar yanıyor. Soğuk konjektörü nasıl ve niye etkiler ki. Bunu bir elektrikçiye sorduğumda ne alakası var demişti. Diyot tablasında sıkıntı olsa her zaman sıkıntı olmaz mı

    1. Soğuk etkilemez, ben bir önceki cevabimda rolantide eğer bir aksesuarı calistirirsaniz ilk anda oynama olur anlamindaydi.

     1. Ustam soğuk havada 13,5 v ile şarja başlama sebebi nedir? Kaldı ki 13,5 v yetersiz bir miktar da değil. Bazı sitelerde soğuk havalarda ufak ufak oynama normal diyor ama ben geçen kışa kadar böyle birşey yaşamamıştım acaba sorun yakıt mı? Bu hafta depodaki yakıt bitmek üzere eski firmadan almaya başlayacağım bakalım düzelecek mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.