Krank Devir Sensörü Arızası

Krank Devir Sensörü

Krank devir sensörü, aracın krank milinin hangi pozisyonda olduğunun bilgisini elektronik ateşleme birimine sağlayan parçadır. Genelde krank sensörü, krank pozisyon sensörü, krank konum sensörü gibi isimlerle de anılır. Bu isimlerden birisini duyduğunuzda anlayın ki krank milinde bulunan sensörden bahsediliyor. Zaten bu milde tek sensör bulunur.

Krank Devir Sensörü Ne İşe Yarar?

Krank pozisyon sensörü
Krank Devir Sensörü

Arıza ve çözümüne geçmeden önce ne işe yaradığını bilmeniz gerek. Çok basitçe isminden de anlaşılacağı üzere krank milinin devri ve konumu hakkında ecu’ya bilgi verir. Görevlerinden birisi gösterge tablosundaki devir saatini çalıştırmak olsa da bu görevi çok da önemli değildir. Asıl önemli görevi bujilerin çakma zamanını bu sensörden almasıdır. Eskiden elektronik ateşleme olmayan motorlarda, distribütör bir mil ile fiziki olarak kranka ya da eksantrik miline bağlı olurdu ve bir saat gibi önceden ayarlanıp bujilere çakması gereken yerde tevzi makarasını döndürerek elektrik verirdi. Haliyle motorlarda elektronik destek  arttıkça bu parça da tarihe karıştı ve artık elektronik ünite hangi bujinin ne zaman ateşleneceğini bu sensörden alıyor.

Krank Devir Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Buraya kadar okuduysanız, bu sensörün arızalandığından başınıza ne tür bir bela açabileceğini de anlamışsınızdır. Tahmin edeceğiniz üzere arızalandığı zaman elektronik kontrol ünitesi aracın krankının dolayısı ile pistonlarının pozisyonunu bilemeyeceğinden bujileri ateşleyemez, ateşlese bile üst ölü noktayı tutturamadığı için silindirde yanma gerçekleşmez. Yani arızalandığı halde aracınız kesinlikle çalışmaz. Yolda giderken bu arıza olursa stop eder. Ne kadar marşa basarsanız basın, motor teklemez bile, sanki yakıt yokmuş gibi hep boşa marş yapar. Bu durumda emin olmak için aracı bilgisayara bağlayın bu durumda araç krank devir sensörü arıza kodları olan P0335 – P0336 – P0337 – P0338 – P0339 arıza kodlarından birisini ya da birkaçını verecektir.

Krank Sensörü Aracın Neresinde?

Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman soketini yoklamak istebilirsiniz, hatta yoklayın da. Bazen soketteki bir sorundan da bu durum gerçekleşebiliyor. O zaman krank pozisyon sensörü aracın neresinde olduğunu bilmeniz gerek. Marka modele göre değişse bile genelde  volandan ölçüm yaptığı için araca üstten baktığınız zaman motor ile şanzımanın birleştiği kısımda görmeniz olasıdır ama yine de uyarıyorum marka modele göre değişir. Kimi araçlarda arka krank kasnağının orada da olabiliyor.

Krank Sensörü Neden Bozulur?

Krank pozisyon sensörü manyetizma ile çalışan bir parçadır. Basitçe anlatmak gerekirse volan dişlisi ya da başka bir dişli de olsa sensor manyetik olarak bu dişli ile etkileşime geçer bazen parça içindeki bu manyetizmayı sağlayan bobin ya da başka parçalar bozulabilir.

Krank Sensörü Nasıl Değiştirilir?

Yerini bulduysanız ve eminseniz artık krank sensörünü değiştirebilirsiniz. Bunun için genelde 10 lokma ihtiyacınız görecektir. Aracın kaputunu açın ve sensörü bulun uygun anahtarla eskisini söküp yenisini takın. Yapmanız gereken iş bu kadar. Krank devir sensörü fyatları marka modele göre çok değişken olup 50 liradan 500 liraya kadar fiyatlarda bulunabiliyor. Doğru parça için aracın şase numarası ile parçayı satın alın. Bu parçayı değiştirdikten sonra da herhangi bir ayar ya da parça tanıtma yapmanız gerekmez.

Meraklısına; motorda kullanılan sensörler.

Aşağıdaki videoda krank sensörünün nasıl değiştirileceği anlatılıyor. İzlemenizi tavsiye ederim.


DMCA.com Protection Status

2 thoughts on “Krank Devir Sensörü Arızası

 • Eylül 1, 2019 tarihinde, saat 12:09 am
  Permalink

  Krank sensörü neye dayanarak bozulabilir merakım araca devirli kullanıncamı yada fazlaca yüklenildiğindenmi neyden kaynaklanabilir

  Yanıtla
  • Eylül 4, 2019 tarihinde, saat 9:05 pm
   Permalink

   Ömürlü parcadır, sürücü istese de bozamaz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.