Krank mili nedir

Krank mili nedir ne değildir, meraklı bünyeleri aydınlatmak için şahane bir yazıyla karşınızdayım. Yazıda krank milinin alaşımından efendime söyleyeyim işlenme prosesine kadar ne kadar lüzumsuz bilgi varsa vermeye çalışacağımdan kuşkunuz olmasın. Gerçek hayatta bu bilgi ne işimize yarayacak demeyin, hiç değilse ortamlara hava atarsınız!

Krank mili nedir

Krank mili nedir

Krank mili eksantrik yapıda, yani düz değil kıvrımlı bir mildir. Hayattaki tüm gayesi doğrusal hareketi, dairesel harakete çevirmek olan bu parça motor bloğunun en altında, karterin hemen üstünde sessiz sedasız görevini yapar. Bu paragrafla da ne işe yaradığını da yazmış oldum.

Biyel kolları (yani piston başının bağlı olduğu kollar) direkt olarak krank miline bağlıdır. Bundan başka kasnaklar vasıtası ile motorun diğer donanımlarına, arka taraftan da şanzımana direkt olarak güç yine bu parça sayesinde iletilir. Motor bloğu ve biyel kolları ile arasında “yatak” denilen küçük metal parçalar bulunur. Bu yataklar da krank milinden daha yumuşak malzemeden imal edilir ve mil ya da blok sürtünme sebebiyle aşınacağına bu parçaların aşınması sağlanır. (motor yatak sardı diye duyarsınız) yine biyel kolları ile arasındaki aynı sebepten aynı yataklar bulunur.

Ayrıca yine krank etrafında “gezi ayı denilen bir parça daha bulunur, bu parça da karan milinin ön ve arkaya giden doğrusal gezinmelerinde hem parçayı hem de bloğu koruma amaçlıdır. Mesela siz debriyaja basınca volan’a baskı uyguladığınız için krank milimetrenin 10’da kesiri ile ölçülecek kadar doğrusal bir şekilde yerinden oynar. Yağlaması da içindeki kanallara yağ pompasının basınçlı yağ göndermesi ile olur. Krankın bir tarafından giren yağ tüm yataklardan çıkar.

krank mili nedir

Krank mili imalatı

Bu yazıda da çok saçma bilgiler veriyorum sanırım. Krank imalatı dökme demirden ve tornalanarak yapılır. İmalatı oldukça sert bir alaşım ile yapılır, çünkü bu para üstündeki stres çok yüksektir. Belki de motorun en stresli parçası diyebiliriz. Balansa karşı oldukça hassas olan bu parçayı üretmek gerçekten de meşakatlidir.

Krank mili bozulursa

Bozulur mu? bozulur tabi, size taş olsa dayanmaz! (bu hep işittiğim bir azar cümlesi) Her ne kadar rijit bir yapıya sahip olsa da krank da arıza yapıyor. Krank mili neden kırılır diyenleri de duyar gibiyim. En başta kırılma ihtimali var -ki evlerden ırak. Çok yeni araçlarda nadiren olan bu arıza, eski araçlarda daha çok olabiliyor. Bakımları doğru yapılmayan, hırpalanmış, aşırı devirli kullanılmış araçlarda zamanla krankta çatlaklar oluşuyor ve bir gün kötü sürprizle karşılaşıyorsunuz.

Zamanla yataklara rağmen aşınıyor, bu da büyük sorun. Zaten krankta bir sorun olursa bunların hepsi büyüktür. Bu aşınma dengesiz olduğu vakit motorda sorunlar baş gösteriyor. Yalnız tolerans aralığındaki aşınmalar krank taşlanarak giderilebiliyor. Bunlar dışında da bir arızası olmaz zaten.

Krank taşlama nedir?

Taşlama işlemi de biyel kollarının bağlandığı yerlerin hassas ölçümü yapılarak, hem yüzeylerinin düzeltilmesi ve hem de tam yuvarlak formun yapılması için çok çok ince bir zımpara ile yapılan bir işlem. Tornaya bağlanarak el ile yapılabilse de bunu yapan oldukça teknolojik makineler günümüzde her rektefiyecide mevcut.

Yazıma burada son veriyorum, çekinmeyip merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Aşağıya da bir animasyon bırakıyorum. Krank mili nasıl çalışır bakıp anlayabilirsiniz.

Krank sensörü nedir onu da merak ediyorsanız tıklayın.

Krank mili nedir

null

null

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.