KÜLBÜTÖR KAPAĞI YAĞ KAÇIRIYOR

KÜLBÜTÖR KAPAĞI YAĞ KAÇAĞI TAMİRİ

Külbütör (supap ya da sibop) kapağı yağ kaçırıyorsa bu bir arabada yapabileceğin en kolay tamiratlardan biridir. Öncelikle külbütör kapağı, (supap kapağı ya da sibop kapağı da derler, hatta halk arasında kim bilir daha neler de derler de biz bilmiyoruz) daha evvel bir yazımızda belirtmiş olduğumuz gibi kaputu kaldırdığında motorun üstünde gördüğün ilk kapaktır. Tavsiyem varsa önce o motoru kapatan siyah plastik gudik kapaktan kurtul, sonra külbütör kapağını göreceksin. Bak şurada sağdaki fotoğrafta kendisini görebilirsin.

Külbütör Kapağı

Külbütör kapağı ne işe yarar?

Bu kapağın öyle abartılacak, böbürlenecek bir işlevi yok. Basit, tenekeden hallice silindir kapağının üstünü kapatan bir kapak. Benzinli araçlarda bu kapağın üstünde bujiler bulunur. Kapak ile silindir kapağı arasında da yağ kaçağını engellemek için basit bir conta. Genellikle bu conta markaya göre değişmekle beraber 20 lira ile 60-70 lira arasında değişen fiyatlara sahip. Bunun dışında karter havalandırma boruları da bu kapağın üstüne takılıdır, bunlar da yağ buharını aracın emme manifolduna göndermekle mükellefler.

Supap kapağı contası değişimi için gereken malzemeler

Önce en yakın parçacı ya da internet üzerinden aracına uygun külbütör contasını aldığını farzediyorum. Parça alırken en güvenli yol aracının şase numarası ile parça aldığın yerden parçanın uygun olup olmadığını kontrol ettirmektir. Bu parçayı aldıysan oradan 1-2 tane de balata spreyi alman hayrına olacaktır. Kapak kenarında bulunan yağı temizlemenin en kolay yolu balata spreyi. Elinde olması gereken aletler bujilerini sökmen için buji anahtarı, lokma takımı, eski conta çıkartılırken yapışırsa kazımak için falçata ya da ince spatula gibi bir alet ve uygun ölçülerde açık ağız anahtar da olursa iyi olur, bunlar dışında düz ve yıldız tornavida da yanında olsun ve işleme başlamadan arabanın motoru soğuk olsun.

Külbütör contası nasıl değiştirilir?

Önce alet edevat ve doğru contanın elinde olduğundan eminsen bujileri sökmeye başla. Yan taraftaki fotoğrafta bujinin nasıl bir şey olduğunu görebilirsin. Bunun  için buji kablolarını çekip çıkart, uzunlukları genelde gittikleri yerlere göredir kolay kolay sırasını karıştıramazsın ama “ben karıştırırım” diyorsan kablolara numara koyarak bunu halledebilirsin. Bazı araçlarda bobinler de bujinin üzerinde bulunabilir, uygun bir anahtarla önce onları sök, elle çekince biraz çıkmakta zorlanabilir korkma. Kabloları söktüysen sıra bujilerde, cırcır lokma ya da t tipi lokmaya içinde bujileri yukarı çekmeye yarayan plastik olan buji anahtarını tak ve bujileri sökmeye başla. İl çevirmeye çalıştığında hafiften yerlerine yapıştıklarından direnç gösterseler de korkma hafif bir dönüşten sonra kendilerini bırakacaklardır.

Bujileri söktükten sonra

Her şey doğru gittiyse artık külbütör kapağının üstünde bulunan somunları sökme vakti gelmiştir, sayısı araç modeline göre değişmekle beraber, genelde 8 adet kadardır. Bu somunları da uygun lokma ya da anahtarla kolayca yerinden sök ve yerine hafif yapışan külbütör kapağını sarsarak yukarı doğru çıkar. İşte eksantirik mili ve supaplar o andan itibaren karşında, onlarla işin yok ama silindir kapağının üstüne tüy bırakmayan bir bez ya da gazete kağıdı kapatman iyi olur. Zira kimse motorununu içine ya da açık olan buji deliklerinin içinden silindirlere pislik kaçsın istemez. Sanırım yanına alman gereken malzemelerde bunu yazmadım ama burayı okuduğuna göre malzeme listesine bunu da yaz. Bundan sonra külbütör kapağı ve silindir kapağının kenarlarındaki yağı ve varsa conta parçalarını temizle, bunun için balataspreyini kullan. Contayı kazırken metale zarar verecek kadar kuvvet uygulama, yata bir şekilde düz tornavida ucu, bıçak ya da sentil gibi şeylerle temizleyebilirsin.

Her şey yolunda gittiyse

Sıra geldi toplamaya, contayı güzelce yerine oturt, külbütör kapağını tak, göz ile contanın yerinde olup olmadığını şöyle bir kontrol ettikten sonra tüm somunları yerine oturtup hafifçe çevirip boşluklarını al. Bu kapak tork anahtarı ile sıkılması gereken hassas bir kapak değildir, çoğu zaman elle tatlı sert sıkılarak yerine oturtulur, lokmayla orta taraftaki somunları saat yönünde bir yandakine geçerek dengeli şekilde sık. Bu işlemden sonra son kalan bujiler ve havalandırma borusu. Bujiler genelde alüminyum alaşım silindir kapaklarında 10 nm kuvvetle sıkılır, bu da 1.01 kilogram metre kuvvet demektir. Bu aşamada orta büyüklükte saplı bir lokmada tuttuğunuz sapı ilk zorlandığınız yere kadar çevirmeniz yeterli olur. Altın kural bujilere diş kaptırmamak, onun için bujileri yerine oturturken saptan çevirmek yerine gittiği kadar lokmanın içeri giren ucundan elle çevirmek. Aşağıdaki videoda ngk’nın buji sıkma değerlerini bulabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda ateşleme ve ısıtma bujilerinin sıkma torklarını bulabilirsiniz.

DMCA.com Protection Status


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.