Laptop ekranı nasıl değiştirilir

Laptop ekranı nasıl değiştirilir yazısını bilgisayarların neredeyse servet değerinde olduğu şu günlerde insan evladına az biraz yararım dokunsun diye yazıyorum. Yoksa diğer konuları sabaha kadar aydınlatırım, geçen rica üzerine bir arkadaşın laptop ekranını değiştirdim. Aslında basit ama korkuyor vatandaş! Neyse yazıya geçelim.

Time Needed : 00 days 00 hours 50 minutes

Öncelikle lazım olan ekranı laptop model numarası ile alabilir ya da söküp arkasındaki etikette yazan numaradan da alabilirsiniz. Sağlıklı olan panelin arkasına bakmak çünkü bazı modellerde versiyon farkından soketteki pin sayısı değişebiliyor.

 1. Ekran ön çerçevesini açın

  Ekran kısmında önce varsa ön taraftaki vidaları sökün yoksa ince bir plastikle kasanın birleşim yerlerini esneterek ön panel çerçevesini sökün. Sökerken acele etmeyin, çıt diye tırnakların attığını duyacaksınız zaten. Doğru şekilde esnetirseniz kırmadan hepsi açılır, aşırı şekilde aralamayın.
  laptop ekran ön çerçevesini açın

 2. Menteşe çıtalarını sökün

  Eğer ulaşabiliyorsanız led panel menteşe çıtalarına yandan vidalıdır bu vidaları sökün, ulaşamıyorsanız çıtalar üst kısımdan arka cover'e vidalıdır bu vidaları çıkartın ve ondan sonra yandaki vidaları sökün. Bu işlemden sonra ekran paneli sökülmüş olacak.
  menteşe çıtalarını sökün

 3. Panel soketini sökün

  Paneli hafifçe öne eğdikten sonra led panelin arkadaki soketini göreceksiniz bu soketi yaralamadan yanlarından tutarak sağa sola çekerek yavaşça çıkartın. Buraya dikkat edin çünkü panelin içinde takribi 30-40 tane incecik kablo oluyor, bu kabloları yaralamak ya da kopartmak başınıza bu sefer flex kablo değiştirme belasını açar.
  led soketini sökün

 4. Soketi yeni panele takın

  Soketi yine ağır hareketlerle yeni panele takın ve üst bandını yerinden çıkmaması için yapıştırın. Yine led panel arkasındaki dokunmamanız gereken bölgeye ellemeden ve yavaşça bu işlemi gerçekleştirin. Bu bölgede panelin kartı var.
  led soketi takın

 5. Paneli çıtalara yerleştirin

  Paneli çıtalara yerleştirip vidalarını takın ve yerinden çıkan flex kabloyu elinizle tekrar geçmesi gereken yere yerleştirin. Bundan sonra bilgisayarı açıp ekrandan görüntü alın. Varsa bir aksilik şimdi ortaya çıksın ki sonra sökmeye uğraşmayalım değil mi?

  laptop ekranı nasıl değiştirilir

 6. Menteşe çıtalarını ve kapağı takın

  İşlem tamamsa menteşe çıtalarını üstten arka cover'a tutturup ön kapağı artık elinizle hafifçe bastırarak takın. Varsa vidaları da takın ve plastik kapakları yerleştirin. Bundan sonra işlem bitmiştir cemil cümlenize yeni lcd panel hayırlı olsun.
  menteşe çıtalarını ve ön kapağı takın

Aletler
 • Yıldız tornavida
Malzemeler
 • Plastik kart ya da kredi kartı olabilir.

LCD panel değişimi gördüğünüz gibi basit bir tamirat. Bu işlem için 100-150 lira alıyorlar, bu maliyet cebinizden çıkmasın istiyorsanız yukarıda anlattığım adımları uygulayarak kendiniz de yapabilirsiniz. Bozuk paneli çıkartırken korkmadan işlemi de öğrenmiş olursunuz. Aklınıza takılan varsa aşağıdan sormakta çekinmeyin, 7 gün 24 saat buralardayız. Bu yazı biraz konu dışı oldu ama olsun, insanlığa ne kadar fayda sunarsak o kadar iyidir. Tamirat tadilat bizim işimiz.

One thought on “Laptop ekranı nasıl değiştirilir

 • Kasım 21, 2019 tarihinde, saat 6:47 pm
  Permalink

  insanlarin en hayirlisi.
  insanlara en hayirli olanmis.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.