46 Replies to “Lifter Sesi Nedir, Arızası, Belirtileri ve Çözümü”

 1. Merhabalar
  Benim lifterlerdede ses var ne zaman yağ değişimi yapsam 1 ay ses yok sonra başlıyor yine ses yapmaya tahminim yağ yıprandıkca lifter tutamıyor. İlaveten bazen günlerce sesli çalışıyor bazen de hiç yapmıyor işte bu ses yapmaması beni acaba başka sorunmu var endişeye düşüyor

  1. yağ pompasının basıncı aklıma geliyor ama öyle olsa yağ lambasını da yakması gerekir. devamlı ses yapana kadar kullanın.

 2. yağ değiştik 5 30 koyduk ses yine kesilmedi. ustanın güya yeni dediği lifterlerden randıman alamayınca benim eski lifterleri pas sökücü spreyle içini temizledikten sonra taktık ses biraz azaldı. Ancak ben eksantrik milinin yenilenmediğinden şüpheliyim. Ya da orjinal lifter takmadıklarından.Sorum esasında şu; lifter takımlarından birinin üst düğmesinin altında çıkmaması için boğumlu sabitleyici çember koymuşlar çemberi söktüğümde lifter daha güzel yaylanıyor. acaba o teneke çemberleri sökerek mi takmak gerekir?

   1. eski lifterleri tekrar kontrol ettim. 2 tanesinin boşluk yaptığını gördüm. başka iyi lifterle değiştirdim. Şu an tamamen ses kesildi. Uzun yol yapacağım herhalde daha da alışır . Şimdiye kadar tamircilerin yapamadığını yaptım ki, iyi ki int.de sizin gibi uzmanlar var. Demek ki yan sanayi ya da eski lifter takmışlar beni bayağı uğraştırdılar. Allah’tan bazı işleri beceriyorum da tamircilerin hatalarını düzeltiyorum. iyi günler.

   2. Yeni lifter aldım ses azaldı ama yine vardı, uzun yol yaptım yine kesilmedi. Sonra lifterin üstündeki horozlara baktım yaklaşık yarım milim aşınma var acaba sesin çıkmasına bu neden olabilir mi, ya da arabam 95 model lifter yuvasındaki aşınma lifterlerin tam olarak yağla dolmamasına neden olabilir mi?

    1. olabilir belki fakat tamiratı kapak değişimi, o da çok masraf demek. tabii iş iyice deneme yanılmaya döner, uğraşmaya değer mi bilemem.

     1. Eski lifterleri ne kadar düzeltmeye çalışıp sesi azalttımsa da dayanamayıp yeni lifter takımı alıp kendim taktım . Horozların aşınan kısımlarını zımparalayıp düzelttikten sonra ( ki, yenisini bulamadım) motora daha önce lifter ses kesici koymuştum, ses daha da azaldı . Fakat motor ısınınca sesin arttığını duydum. Bu sefer yarım litre 20 50 yağ ilave ettim. Şimdi motor sıcakken de düzgün çalışıyor. Yaptığım bu işlemlerin hangisinin tek başına faydalı olduğunu çözemedim. Ama başardım!

 3. E39 M52B20 motorumda var lifter sesi ilk çalışınca pek olmuyor ama araç ısınınca artıyor ayrıca biraz yağ yakma ve kaçırması mevcut. İnce yağ mı koymalıyım kalın mı karar vermedim ne yapılabilir?

 4. Lifterden gelen sesler devamlı değil de ara sıra varsa, kullanılan yağın kalın olmasından da kaynaklanır sanırım. Zira, benim arabaya rektifiye yapıldı, lifterler de değişti,ama tamirci 5 30 yerine 10 40 yağ koymuş motor soğukken ses gelmiyor. Ancak biraz yol yapıp fazla hızlanmasam da yağlanma 5 30 gibi olmadığından lifterlerde sıkışma yapıyor durup rolantiye aldıktan ses kesiliyor. Eğer, bu değerlendirmem yanlış ise, başka neden ne olabilir, cevap yazarsanız memnun olurum.

  1. yağdan olduğunu sanmam ama yine de isterseniz değiştirip deneyin.bir de sesin lifterden kaynaklandığına emin olmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.