Lifter Sesi Nedir, Arızası, Belirtileri ve Çözümü

Lifter sesi nedir yazıma başlamadan önce söyleyeyim, bu parçaya kadeh, tapet, fincan, neler neler derler, özünde hepsi şeklen değişik olsa da çalışma prensibi olarak aynıdır. Yağ basıncı ile çalışır. Bugün yine gayet sevimsiz, baş ağrısına ve mide bulantısına neden olan bir konu ile karşınızdayım. Sağda solda görür ve okursunuz, lifter sesi, lifter sesi çözümü, lifter bozuk dediler gibi konuları. Peki bu lifter nedir, ne işe yarar, arıza belirtisi nasıldır, tamiri ya da arıza çözümü nasıl olur. Şimdi geçelim konumuza.

Lifter (Kadeh – Tapet – Fincan) Nedir?

Supap (bunun aslı supap, sübab, sibop, subap, süpap değil) ile eksantrik mili arasında bulunan ve açılma kapanma süresini kontrol eden parçaya lifter ya da parantez içinde yazdığım şeyler denir.

lifter nedir – hidrolik itici yani lifter fotoğrafta gözüküyor

Lifter Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

lfter iç yapısı

Lifter diye anılan bu parça basit bir hidrolik iticidir. Lifterin görevi yağ basıncına göre supapların açılma ve kapanma süresini ayarlamaktır. Yağ basıncı yükseldiği zaman yani motor devri artınca bu gudubet parçanın içine yağ yüksek basınçla dolar, parçanın genişlemesini sağlar, lifter de bu genişleme ile eksantrik ya da horoz ile arasındaki boşluk farkını kapatır ve supap’ın daha erken açılıp daha geç kapanmasına vesile olur. Bu arada sistemler araca göre değişir, horoz varsa horozu bir miktar ittirir. Eğer fincan şeklindeyse direkt eksantrik ile ilişiği vardır falan filan neyse kafalar karışmasın. Aslında bana göre gayet basit ve dahiyane düşünülmüş bir parçadır.

Lifter Neden Ses Yapar?

İçinde diyafram ya da benzeri bir yapı olan lifter yağ basıncını tutamadığı zaman ya da içine yeterli miktar yağ dolmadığı, basınç oluşmadığı zaman ses yapmaya başlar. Herhalde en çok araştırılan, sinir bozan konu budur, çözülemeyen lifter sesi! Bunun dışında gerçekten sorunsuz parçalardan biridir. Kolay kolay arıza yapmaz. Zaten arızalanacak kadar karmaşık bir yapısı da yoktur. Bu lifter sesi sorunu da illa lifterin arızalandığı anlamına gelmez. Daha önce başıma gelmişti oradan biliyorum. Şimdi size lifter sesi nasıl kesilir onu anlatacağım.

fincan şeklinde olan lifter, kadeh ve tapet de denir.

Lifter Sesi Zararlı mı?

Lifter sesi kısa vadede zararlı değil, yolda kalmanıza sebep olmaz ama sayıca çok lifter ses yapıyorsa performans ve yakıta etkisi olur. Araç maksimum gücüne ulaşamaz. Motorun maksimum verim ve güce ulaşması için kullanılan lifter çalışmadığı zaman supapların zamanlamasını etkileyeceğinden negatif yönlü etkisi olur.

Lifter Sesi Nasıl Kesilir?

Evet can alıcı konu. Lifter sesini kesmek için iki yöntem deneyebilirsiniz. İlki bu iş için yapılan içinde kimyasal çözücüler olan katkılar var, bunu araca koyup şansınızı denersiniz. Bu yöntemi aslında çok da tavsiye etmiyorum, hem ne süre işe yarayacağını bilemezsiniz, hem de yağa bir şeyler koymak hoşuma gitmiyor. Bu gözler krank keçesinden sızan yağı keseceğim derken yatak saran Tiguan gördü.

Doğru olan yöntem ise külbütör kapağını açıp lifterleri ya da tespit ettiyseniz arızalı olan lifteri çıkartmak. Bu iş takriben yarım gününüzü yer ama en sağlıklısı da budur. Tabi bana sorarsanız açmışken hepini çıkartın, tinere ya da mazota atın biraz çeksinler. Sonra bir mengene ile sıkın içinde ne varsa çıksın, kompresörle hava basın filan. Unutmayın o lifter eğer bozuk değilse ses yapmasının sebebi içinde biriken tortu pislik falan. Ha sen temizledin ama lifter yine ses yapıyor o zaman değişecek. Zaten arızalı olan lifter temizleme aşamasında kendisini belli eder. Yayı bozuktur, basıncı tutamıyordur. Ben vaktiyle böyle yapmıştım ve sonuç almıştım. Bu arada illa katkı kullanacağım diyorsanız bir deneyin, belki işe yarar ben kesin çözümü anlatıyorum.

Lifter nedir yazımda, lifter temizliği, lifter katkısı, lifter arızası, lifter sesi ile ilgili soru işaretlerini gidermeye çalıştım. Yine de aklınıza takılan, eklemek istediğiniz ya da hatalı bulduğunuz noktalar varsa yazın. Başınıza gelen varsa onu da yazın. Başka yazılarda görüşmek üzere…

Lifter Sesi Nedir, Arızası, Belirtileri ve Çözümü” için 16 yorum

 • Ocak 5, 2021 tarihinde, saat 3:24 pm
  Permalink

  10 60 numara yağ lifter sesini kesermi

  Yanıtla
  • Ocak 6, 2021 tarihinde, saat 12:05 pm
   Permalink

   önerilen dışında yağ kullanmayın.

   Yanıtla
 • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 11:48 am
  Permalink

  Lifterler neden arıza yapar aracın km onemlimi 70 bindede arıza yaparmi

  Yanıtla
  • Ekim 8, 2019 tarihinde, saat 12:31 pm
   Permalink

   Yapabilir, neden arızalandığını yazıda anlatmıştım. Araçlardaki tüm parçalar ömürlü ve nadiren de olsa erken kilometrelerde bozulabiliyorlar.

   Yanıtla
 • Ağustos 12, 2019 tarihinde, saat 10:34 am
  Permalink

  Merhabalar accent era 1.5 dizel aracım var aracım beyaz duman atıyor ve 2500 devire kadar tekleme yapıyo turbo acınca duzeliyo tamircim enjrktor dedi fakat enjektorcu 100de 1500lifterlerden yapıyo dedi bunun sebebi nedir basına gelen bi arkadas varmı

  Yanıtla
  • Ağustos 12, 2019 tarihinde, saat 11:04 pm
   Permalink

   Kompresyon testi yaptırın lifterlerde problem varsa çıkacaktır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.