Lpg arıza lambası söndürme

lpg arıza lambası söndürme neden yanar, nasıl söndürülür? lpg arıza lambası ile ilgili geçecek olan bu yazımda sizlere tasarruf sağladığı kadar da sorun çıkartma potansiyeline sahip LPG sistemleri ile ilgili aydınlatıcı bir yazı kaleme alacağım.

LPG arıza lambası neden yanar

Bildiğiniz gibi benzinli motorlar sadece tek bir yakıtla çalışması için tasarlanır. Tüm yakıt, hava ve ateşleme tesisatı, bunların bağlı olduğu ECU ve yazılımlar kg/hava ve kg/benzin hesaplamasıyla çalışır. Bakın litre demiyorum, hava da yakıt da kilogramla hesap edilir. Hemen nedenini de yazayım. Çünkü litre ortamın ısısına ve basıncına göre değişken bir değerken kilogram sabit bir değerdir.

Motorun yazılımı verimli yanma için devamlı 14 kilogram hava ile 1 kilogram yakıtı karıştırmak üzere parçalara emirler gönderir. Şimdi bu 14 kg hava 1 kg yakıt oranını aklınızda tutun. Bu orana lambda adı verilir ve lamda değeri 1’dir. yani bu oran tutturulunca lambda 1 olur. Biraz tane tane yazıyorum ki anlaşılabilir olsun diye. Buraya kadar anladınız, şimdi geçelim asıl cevaba.

Evet motor benzinde çalışırken ecu tüm sistemi yönetebildiği için lamda değerini tutturuyor. Bunu da egzoz çıkışında yer alan oksijen sensörü aracılığı ile yapıyor. Eğer az hava çok benzin yakılırsa lamda değeri 1 seviyesinin altına düşüyor, çok hava az benzin yakılırsa da 1 seviyesinin altına düşüyor. Yani sırasıyla zengin yakıyor ya da fakir yakıyor. Bu bilgiye dayanarak da aracın enjeksiyon beyni püskürtülen yakıt miktarını anlık düzenleyerek lambda değerini hep 1 seviyesinde tutmaya çalışıyor.

Buraya kadar okuduysanız en azından kendi kendinize şunu dediniz. İyi de lpg sistemini ecu kontrol etmiyor ki! İşte sorun da burada başlıyor ve lpg arıza ışığı yani motor arıza lambası çat diye yanıveriyor. Şimdi geçelim çözüme.

LPG arıza lambası nasıl söndürülür

Bu arada buna lpg arıza ışığı yazıyorum ama aslı motor arıza lambası, genelde böyle arandığı için bu şekilde yazıyorum. Buraya kadar sorunu anladınız aslında çözümü de anladınız. LPG sistemine dayalı arıza lambasını söndürmenin en kolay yolu emülatör takıp lambda değerininin ecu’ya devamlı 1 değerinde gitmesini sağlamak. Yeni tür lpg sisteminde artık daha iyi ekipman ve yazılımlar kullanarak lambda değerinin otogazda da 1 olarak alınması sağlanıyor. Bu arada şunu hatırlatayım lpg’nin verimli yanma için hava yakıt oranı 15/1 değeridir.

lpg arıza lambası söndürme – lambda sensör emülatörü

Daha eski sistemlerde ise bu iş için basit bir emülatör kullanılıyor. Şunu da ifade edeyim, lpg’li bir araçta bu ışığın yanmasının size ya da araca bir zararı yok (lpg’nin genel olarak zararını saymıyorum). Yalnız gerçekten araç başka bir parçadan da arıza lambası yakacak olursa bu sefer bunun farkına varamazsınız en büyük zararı da bu olur. Bu lambayı söndürmek için gaz ayarı da yaptırabilirsiniz ama ben o ayarların uzun süre gittiğini görmedim.

Lpg arıza lambası söndürme yazımın sonuna geldik. Soru ve sorunlarınız için bize yazın, başka yazılarda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.