MAF Sensörü Nedir Arıza Belirtisi ve Tamiri

MAF Sensörü Nedir yazımda hava akışmetre de denilen bu güzide parçayı yakından tanıyıp, arızasını, arıza belirtisini ve tamirinin nasıl yapılacağı konularına değineceğiz. Şunu belirteyim, bu parçanın Türkçesi hava akışmetre ya da hava akış sensörü, eğer hava akışmetre olarak aradıysanız yine doğru yerdesiniz.

MAF Sensörü Nedir, Ne İşe Yarar?

Maf sensörünün açlımı mass air flow yani hava kütle ölçer olarak da çevirebiliriz. Ne çok ismi varmış değil mi? Bu otomotiv endüstrisi böyle bir parçanın 150 tane ismi oluyor. Kimi öyle diyor kimi böyle. Neyse konuya geçelim. Zaten isminden de anlaşılabileceği gibi bu sensörümüz hava filtresinden emme manifolduna giden havanın miktarını ölçer ve bu bilgiyi ürettiği voltaj ile ECU’ya bildirir. Ecu da hava yakıt karışımını bu bilgiye göre ayarlar.

Maf sönsörü görünüşü, alt tarafı koruyuculu olan tipleri de mevcuttur.

MAF Sensörü Aracın Neresinde?

Hava akışmetre genelde aracın hava filtresinden hemen sonra konumlandırılır fakat her araçta yeri aynı da olmayabilir. Aradığınız zaman filtre çıkışından ventüriye (boğaz kelebeği) kadar olan kısımda bulabilirsiniz. Gerçi ben daha farklı bir yere konumlandırıldığını görmedim onu da belirteyim. Ulaşımı ve çıkartması çok kolaydır.

Maf Sensörü Nasıl Çalışır?

Çalışma prensibi çok basit olan bu parçaya 4 ya da 5 pinli bir elektrik soket takılıdır. 5 pinli olanlar ısıtıcılıdır, 4 pinli olanlarda ısıtıcı bulunmaz. Diğer pek çok sensör gibi bunun da referans voltajı 5 volt olmakla beraber geçen havanın kütlesine göre voltaj üretir. Bu ürettiği voltaj rölantide 1 volt civarı iken tam gaz konumunda 4,5-5 volt aralığında olacaktır. Bu arada bilgi olsun ısıtıcı ise 12 volt ile çalışır. Ecu da bu üretilen voltaj miktarına göre emme manifolduna gönderilen havanın kütlesini anlar ve buna göre yakıt gönderir. Burada bir hatırlatma yapayım, ölçülen şey havanın hacmi değil kütlesidir. Bu önemli çünkü hava yakıt karışımı yani AFR kütleye göre ayarlanır hacme göre değil.

Maf sensörünün motordaki yeri.

MAF Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Buraya kadar okuduysanız arıza belirtilerini de az çok çözmüşsünüzdür ama yine de yazayım. MAF sensörü arızalandığı zaman teorik olarak arıza lambası yakar. Niye teorik olarak dedim, çünkü arıza lambası yanması için voltaj üretememesi gerekir ki çoğu zaman böyle bir arıza yakmaz. Onun için hava kütle ölçerden şüphelendiğiniz zaman arıza lambasına hiç bakmayın.

a- MAf sensörü arızalı ise aracın yakıt tüketimi kesinlikle artacaktır.

b- Rölanti dengesiz olabilir, dalgalanma ya da düşük yüksek olabilir.

c- Çekil negatif şekilde etkilenir.

d- Bazı araçlarda (örneğin Toyota) maf sensörü çalışmazsa araç çalışmayacaktır.

e- Yine Toyota gibi bazı markalarda giderken stop etme gerçekleşir.

Maf Sensörü Arıza Teşhisi nasıl Yapılır?

Şimdi bunun 2 yolu var. Birincisi ve en sağlıklı yöntem multimetre ile araç çalışırken sensörün ürettiği voltajı gözlemlemek. Bunu soketteki ECU voltaj gönderen kabloyu bulup yapabilirsiniz. Yukarıda anlatmıştım rölantide 1 volt civarı tam gaz durumunda 4,5-5 volt arası modeline göre voltaj üretir. Dieğr bir seçenek ise piyasada ucuza satılan OBD2 cihazını takıp, TorquePro programı ile cep telefonu ya da bilgisayardan araç çalışırken hava akışmetre voltajını takip etmek. Bu iki yöntemle bir fikir üretebilirsiniz. Tabii arıza lambası yakıp p0100 ve p0101 obd kodlarından birisini veriyorsa ne ala o zaman hiç uğraşmanıza gerek kalmaz. Lakin böyle bir durumda da değişimden evvel soketi kontrol edin. Temassızlıktan da yapabilir.

MAF Sensörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Debimetre tamir edebileceğiniz cinsten bir parça değildir. Eğer komple arızalıysa maalesef değiştirmekten başka seçeneğiniz bulunmuyor. Değişimini de hava filtresinin motora giden hortumunu sökerek kolayca yapabilirsiniz.

MAP Sensörü Temizliği Nasıl Yapılır?

Diyelim ki gerekli ölçümleri yaptınız ve debimetrenin olması gereken voltajı üretemediğini gözlemlediniz. Bu durumda hemen parça değişimine gitmenize gerek yok. MAF sensörü kirlendiği zaman da hassas ölçümü yapamaz ve gereken voltajı üretemez. Bu durumda sensörü yerinden söküp bir temizlemenizde fayda var. Sensörü sökmeden önce bu işlem için balata spreyi almanızı tavsiye ederim.

Sensörü sökün, kesinlikle içine tornavida ya da herhangi bir cisim sokmayın, kurcalamayın, karıştırmayın. Balata spreyi ile güzelce acele etmeden temizleyin. Temizlik bittikten sonra da dikkatlice yerine takın. Aracı çalıştırın ve değerleri tekrar okuyun. Eğer değerlerde farklılık söz konusuysa başınıza gelen arıza pisliktendir.

Maf sensörü temizliği fotoğrafta görülüyor. Burada özel temizleyici kullanılmış.

MAF Sensörü Nasıl İptal Edilir?

Ben iptal edeni duymadım ve hava akışmetre iptali de aracın performansını, çekişini ve yakıt tüketimini olumsuz etkileyeceğinden tavsiye de etmem. İlla kafaya taktıysanız her sensörün iptali gibi debimetreyi de iptal etmek mümkündür. Referans voltajını bir dirençle biraz düşürüp ECU dönüşüne verirseniz sensör iptal olmuş olur fakat arabanız düzgün çalımaz. Onun için MAF sensörünü iptal etmenizi kesinlikle önermem.

Konumuzun sonuna geldik, hatalı ve eksik bir yer olduğunu düşünüyorsanız ya da soru, öneri, görüş ve istekleriniz varsa aşağıdan bize yazın. Başka yazılarda görüşmek üzere sorunsuz sürüşler dileriz.

Ayrıca motorlarda kullanılan sensörler yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca MAP sensörü ile ilgli yazı için de tıklayın.

MAF Sensörü Nedir Arıza Belirtisi ve Tamiri” için 39 yorum

 • Mart 8, 2021 tarihinde, saat 9:46 am
  Permalink

  Merhaba anlatımınız çok güzel fakat bi nokta kafama takıldı rölantide 1 volt devire göre 5 volta kadar çıkacak bu sadece voltajla alakalı olmamalı diye düşünüyorum çünkü her marka araca göre farklı maf üretilmiş eğer sadece voltaj ile iş bitiyorsa tek bir marka maf bütün araçlarda çalışıp görevini yapması gerekmezmi ?

  Yanıtla
 • Şubat 10, 2021 tarihinde, saat 10:07 pm
  Permalink

  Merhabalar bende 2004 hb focus collection var, aracı yeni aldım ve araçta rolanti dalgalanması var aşırı derecede, maf sensörünün soketini motorda bulamadım, elektrikciye gittim oda bulamadı ve sanırım iptal etmişler dedi, tekrar nasıl faliyete geçirebilirim acaba, soketi nasıl bulacam bilmiyorum

  Yanıtla
 • Aralık 8, 2019 tarihinde, saat 10:27 am
  Permalink

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz maf sensörü için.
  Maf sensör soketi ucuna rolantide de 5 Volt tam gaz da da 5 Volt sinyal verecek bir elektronik devre yapılabilir mi ?
  ( PERFORMANS ARTIŞI İÇİN YAKIT ÖNEMLİ DEĞİL)
  Bu tür benzer aparatlar görmüştüm internetde bi daha bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim AKL Motor 4 Pinli soket

  Yanıtla
  • Aralık 8, 2019 tarihinde, saat 6:07 pm
   Permalink

   yapılır da öyle bir şey için devreye gerek yok. sinyal ile referansı direkt bağlayıp deneyin hata vermezse istediğiniz şey olmuş demektir.

   Yanıtla
 • Aralık 2, 2019 tarihinde, saat 8:44 pm
  Permalink

  Merhabalar,

  Toyota Hilux 2012 motor ışığı yanıyor. Oksijen sensörü değiştirdiler. Olmadı. Oksijen sensörüne giden kablo kopukmuş dediler. Olmadı. Motor ışığının yanmasına başka neler sebep olur? Bilgi verebilir misiniz?

  Yanıtla
  • Aralık 3, 2019 tarihinde, saat 11:03 am
   Permalink

   Motor ışığını yakacak belki 1000’den fazla arıza kodu var. Bilgisayara takınca hangi arıza kodları geliyor onları öğrenin.

   Yanıtla
 • Ekim 11, 2019 tarihinde, saat 9:06 pm
  Permalink

  Selam ,Sorunum şu Aracım Tata indigo marina 1.4 TDI Dicor motor 2010 model , Araç soğukken araçta hiç bir sıkıntı yok,herşeyiyle dört drtlük, motor Harareti normal değerlere geldiği
  zaman mesela trafik ışıklarında ayak frende motor boşta rolantide olduğu zaman” Check Engine” hatası veriyor , bu şekilde araç yine gidiyor ancak performansıında ve çekişinde düşüş
  oluyor, motoru istop edip tekrara çalıştırınca seri bir şekilde rolantiden yüksek devirde kullandığım taktirde asla check engine ışığı yanmıyor, tata servislerine aracı 2 kez götürüp
  kontrol ettirip bilgisayara bağladıklarında t map sensör hatası yetersiz hava basıncı hatası veriyor, sorun gerçekten ilginç, aklıma sensörün ısınmaması için değişik yollar gelmiyor değil,
  servis sensörü çıkarıp balata sipreyi le temizledi ama sonuç yine aynı, ısınınca rolantide sürekli yanan lamba motoru istop etmeden ara ara sönmeye başladı.. önerisi olan varmı, sensör
  türkiyede bulunmuyor malesef yurt dışı sitelerde ise 180 eurodan aşağı değil…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.