MAP Sensörü (Mutlak Basınç Sensörü) Nedir?

MAP Sensörü (mutlak basınç sensörü) nedir yazımızda ismiyle müsemma olan ve emme manifoldundaki basıncı ölçen bu parçaya değineceğiz. MAP sensörü arızası, MAP sensörü tamiri ve MAP sensörü temizliği başlıca konularımız olacak. O halde geçelim yazımıza. Bu arada yazının en altına MAP sensörü temizlik videosunu da koyuyorum.

MAP Sensörü Nedir?

Açılımı “Manifold Absolute Pressure” olan bu sensöre Türkçe’de mutlak basınç sensörü diyoruz. Yukarıda da bahsettiğim üzere bu sensör emme manifoldundaki basıncı ölçmeye yarıyor. Eeeee bize ne bu basınçtan diyebilirsiniz ya da ne işe yaradığını düşünebilirsiniz. Bu basınç miktarına göre motor yükü ECU’ya gidiyor ve ateşleme avansı ile enjektörlerin süresi bu basınca göre belli oluyor. Bazı sensör modellerinde bu göreve ek olarak manifoldun içindeki havanın sıcaklığı da ölçülüyor. Yalnız sıcaklık ölçme tüm modellerde yok bunu da buraya not düşelim.

Map Sensörünün Çeşitli Açılardan Görünüşü

MAP Sensörü Nasıl Çalışır?

Diğer konularda anlattığım gibi neredeyse tüm sensörlerin çalışma prensibi aynıdır. Bu sensör de 3 ya da 4 kablonun bir soket oluşturması ile sensöre bağlanır. Bunların biri şasi, biri, 5 volt, biri ECU’ya giden çıkış kablosu eğer varsa 4.’sü ise ısıyı ölçen kablodur. MAF sensörü konusunda anlattığım gibi MAP sensörü de 5 volt referans voltajını alır içerideki vakum miktarına göre direnç oluşturup bu oluşan voltajı geri ECU’ya gönderir.

Peki bu değerler ne olabilir?

Araç hiç çalışmıyorken, kontak açıldığı zaman bulunduğunuz konumun hava basıncının aynısı manifoldda da olur. Bu anda eğer dış hava basıncı 1 bar (atmosfer basıncı) ise -ki çok az rakıma ve ısıya göre fark olabilir) MAP sensörünün çıkış voltajı yani ECU’ya vereceği bilgi 4-4,7 volt arasıdır. Bu marka modele göre değişiklik gösterebilir. Motor çalıştıktan sonra rçlantideyken gaz kelebeği kapalıya yakın konumda olacağından bu sefer çıkış voltajı 0,5 ile 2 volt arasında olacaktır. Tam gaz halinde ise yani gaz kelebeği tamamen açık durumdayken emme manifoldundaki basınç 1 bar olacağından yine voltaj kontak açık duruma (4-4,7 volt) yakın olacaktır.

MAP Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

MAP sensörü bozulursa bu durumun motora birkaç etkisi olur. Bunlardan birisi rölanti düzensizlikleridir. Ayrıca yakıt sarfiyeti artacak, çalışma avansı bozulacaktır. Eğer aracınızda bu türden sorunlar varsa MAP sensörünü kontrol edin. MAP sensörünün arıza kodları ise P0105 – P0106 – P0107 – P0108 – P0109. 

Yalnız MAF senösründeki gibi MAP sensörü de hatalı voltaj üretebilir ve iyi kötü bir voltaj ürettiği için de arıza yakmayabilir. O zaman nereden anlayacaksınız. Bu durumu OBD2 cihazından motor yüküne bakarak anlayabilirsiniz. Siz rölantideyken motor yüksek gözükür. Bir diğer teşhis yöntemi ise yine başka sensörlerde olduğu gibi multimetre ile sokete giden kablolarda ECU’ya voltaj gönderen kabloyu bulup ölçüm yapmak. Kontak açıkken multimetre ile ölçüm yapın, araç rölantideyken bir ölçüm daha yapın yukarıda bahsettiğim değerlerde voltaj vermiyorsa parçada bir sorun vardır.

ÖNEMLİ: Yalnız şunu hatırlatayım, böyle bir durumda illa ki sensör arızalı demek değildir. Emme manifoldunun contasının sağlam olduğunu, manifoldun çatlak olmadığımı ve kablo demeti ile soketin sağlığını mutlaka kontrol edin.

MAP Sensörü Motorun Neresinde?

Bu kadar anlatımdan sonra zaten anlamışsınızdır, çoğu zaman emme manifoldu üstünde mutlak basınç sensörünü bulabilirsiniz. Eğer LPG’li bir araç sahibiyseniz o zaman da yine emme manifoldundan westinghouse’a giden borunun üstüne bir “t” ile bağlı halde bulabilirsiniz.

MAP Sensörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Üzgünüm ki mutlak basınç sensörü tamir edilebilecek bir parça değil. Eğer arızalı olduğuna eminseniz tek seçeneğiniz değiştirmek. Şanlısınız ki genelde kolay yerde bulunduğu için en azından değiimi kolaydır ve kendiniz yapabilirseniz ustalık parası ödemezsiniz.

MAP Sensörü Temizliği Nasıl Yapılır?

Benim tavsiyem arıza durumunda eğer manifold fiziki bir basınç kaçağı yapmıyorsa ve kablo ile soket sağlamsa öncelikle sensörü temizlemeniz yönünde. İçine girebilecek küçücük bir parça bile ölçüm değerlerini değiştirebilir. Sensörü söküp motorun üstünden çıkartın, kesinlikle içine herhangi sivri ya da sivri olmayan bir cisim sokmayın. Size temizlik için balata spreyi yetecektir ama bulursanız bu iş için yapılan temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Parçanın içine biraz sprey sıkın ve yerine geri takın. Marşa basın düzgün ölçüyorsa kullanırsınız ölçmüyorsa da yapacak bir şey yok yenisine sağlık.

Mutlak basınç sensörü yazısının sonuna geldik. Umarız ki merak ettiklerinizi cevap verebilmişizdir. Daha başka yazılarda görüşmek dileği ile… Maf Sensörü ve motorda kullanılan sensörler için tıklayın.

MAP Sensörü Nasıl Temizlenir Videosu

One thought on “MAP Sensörü (Mutlak Basınç Sensörü) Nedir?

  • Nisan 15, 2019 tarihinde, saat 7:16 pm
    Permalink

    Selam usta benim 2008 1,5 dci symbolde 130 km hıza çıkınca 134-140… 5 er km ara ile kızdırma bujisi ışığı 2-3 sn yanıp sönüyor bu sırada araçta anlık tutulma oluyor ışık sönünce araç hızlanmaya devam ediyor. Fakat hata kodu düşmüyor. Ben de youtube da yabancı kanallarda map sensörü videoları izledim bendeki sensör 3 pinli. Videolarda jakı söküp yarım kontak yapıyorlar multimetre ile ölçüyorlar 4.9v civarı beslemesi var. Jakı tekrar takıyorlar multimetre ile besleme girişle ecu ye dönüşü + – uçlarıyla ölçüyorlar 4.8-9 arası çıkıyor bende 3v çıkıyor. Şasi ucu ile ecu geri dönüşü ölçüyorlar 3,5 v görünüyor bende 1,8 v görünüyor. Motoru çalıştırınca videoda bu değer 3,5 v dan 1,5 v civarı na düşüyor gaza bastıkçada 4 küsür v a kadar çıkıyor bende sabit 1,8 v da kalıyor değer değişmiyor. Bu durum tesisattan mı yoksa map sensöründen mi kaynaklanır. Ölçümlerimde tesistta sıkıntı yok gibi. Pinlerw 1-2-3 dersek 1 besleme ile 3 ecu geri dönüş uçlarını multimetre ile jak sökükken ölçüğümde 4,9 v jakı takınca 3v oluyor şasiyi de ölçtüm sağlam. Map sensörünü ohm ölçümü yapıyorlar 1,5 değer çıkıyor benimkinde 0,8-9 arası çıkıyor.
    Teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.