Marş Dinamosu (Motoru) Arızası ve Tamiri

Marş dinamosu yazısıyla 45 günlük aradan sonra sizlere selamlar diyeyim, uzun süredir işten güçten siteye vakit ayıramadım. Bugün kendinizin de arızasının üstesinden gelebileceği

bir parçayı anlatacağım. Marş motoru ya da diğer bir değişle marş dinamosu… Marş dinamosu ne işe yarar, çalışma prensibi nedir, marş motoru arızaları nelerdir, marş motoru kömürü nedir nasıl değiştirilir ve daha pek çok konuya bu yazıda değineceğim. Bu arada marş dinamosunun motordaki yerini yazının ana görselinde görebilirsiniz. Kırmızı renkli motorun üstünde takılı siyah parça marş motorudur. Her araçta motor ile şanzımanın birleştiği yerde bulunur.

MARŞ DİNAMOSU NE İŞE YARAR

Marş Motoru Görünüşü
Marş Dinamosu

Önce parçamızı tanıyalım. Marş dinamosu aracın motoruna ilk hareketi veren parçadır. Siz araca binip kontağı çevirdiğinizde bataryadan aldığı elektrik gücünü harekete çevirerek volant üstündeki dişlileri döndürür ve aracın motorunun çalışabilmesini sağlar. Kontağı bıraktığınız anda görevi biter ve volanta hareket veren dişliyi geri çekip durur. Tekrar aracı çalıştıracağınız zamana kadar da başka bir görevi yoktur.

Marş dinamosu şu parçalardan oluşur;

marş otomatiği içi
Marş dinamosu parçaları
 1. Gövde
 2. Pinyon
 3. Strator
 4. Mıknatıs
 5. Fırca (Kömür)
 6. Marş Otmatiği

Aslında bu düzenek bildiğiniz mutfak mikserlerinde, aspiratörlerde, vantilatörlerde, silecek motorunda, elektrik bisikletlerde ya da ne bileyim elektrik akımıyla dönen her elektrik motorunda olan düzenektir. Bir de ek olarak yay, planet dişli ve marş dişlisi gibi küçük parçalar var.

Marş Dinamosu Nasıl Çalışır?

Her elektrik motoru gibi enerjiyi aldığı zaman fırça (kömür de denir) vasıtasıyla elektriği stratora (sargı) iletir ve manyetik bir kutup oluşmasını sağlar, etrafında bulunan mıknatıslar da farklı kutbun birbirini çekmesi ve itmesi prensibiyle statoru döndürmeye başlar. Bu dönme hareketi de çıkış milinden alınıp neye ihtiyaç varsa orya kullanılır.

Marş Dinamosu Arızaları Nelerdir?

Marş dinamosu yapısı itibarıyla basit bir elektrik motoru olduğundan arıları da çok kısıtlıdır. Genel olarak stator arızalanabilir, bu da içindeki sargıların yalıtımı bozulup gövdeye kaçak yapmasıyla olur. Kömürleri yani fırçaları zamanla biter ve stratora elektrik iletemez duruma gelir. Böyle bir durumda da motor çalışmaz. Varsa rulmanları aşınabilir, kırılabilir, paslanabilir ve çalışırken ses çıkmasına ve balans oluşmasına sebep olabilir. Bunlar dışında da öyle karmaşık bir arızaya sebep olmaz. Daha önce dediğim gibi marş otomatiği arızalabilir ama o başka bir yazının konusu olacak.

Marş Dinamosu Arızalanırsa Ne Olur?

Aracınız marş basmaz konuma gelir. Marş durumunda ses yapabilir, marşa bastığınızda sanki akü bitmiş gibi hiç bir hareket yapmayabilir ya da marşa basarsınız marş motoru çok hızlı döner ama motor hareket almaz, marştan sonra dişli geri çekilmez ve araba çalışıp siz anahtarı bırakmanıza rağmen takılı kalır. Bunların hepsinin işaret ettiği bir parça vardır. Şimdi onlara değinelim.

Marş Dinamosu Arıza ve Belirtileri

Eğer marş dinamosundan sürtme sesi geliyorsa;

Bu dinamonun rulmanı bozulduğuna işaret eder. Bu durumda marş motoru sökülüp rulman değiştirilmelidir. Eğer gereken tamirat yapılmazsa ileride balansla beraber strator da gövdeye temas edebilir ve çok daha büyük masraf açabilir.

Marşa basılmasına rağmen hiç bir hareket yoksa, marş motoru dönmüyorsa;

Bu elektriği stratora ileten kömürlerin bittiğine delalettir. Fırça da denilen bu kömürler arkasındaki yayın gücüyle ileri itilir ve strator iletkenlerine teması sağlanır. Zamanla sürtünmeden dolayı aşınarak biterler ve son noktada iletkenle temas kesildiğinde stratora elektrik gitmez ve siz marşa basmanıza rağmen sanki akü bitkmiş gibi motordan ses de gelmez herhangi bir hareket de olmaz. Bu durumun evvelden belirtisi yoktur. Başınıza geldiğinde en kolay çözümü ser bir nesne ile marş dinamosuna vurmaktır. 2-3 vuruştan sonra fırçalar darbenin etkisiyle motora az da olsa temas eder ve çalışmayı sağlar. Eğer bu da olmuyorsa manuel araçlarda ittirerek çalıştırabilirsiniz. Kendiniz yaparsanız arızanın tamiri 40-70 lira arasında. Marş motoru kömür değişimi nasıl yapılır yazımızda tamirini bulabilirsiniz.

Marş basıyor ama aracın motoru dönmüyor;

Bu en civcikli arıza, başınıza gelirse şanslıysanız marş otomatiğindendir. Fakat şanssızsanız, volant kırılması bile olabilir. Lakin bizim konumuz marş olduğu için onunla ilgili yazalım. Marş otomatiği marş dişlisinin volant dişlisi ile birleşip siz marşı bırakınca da ayrılmasını sağlar. Eğer otomatik bozuksa bu hareket olmayacağı için dişli bulunduğu yerde boşa dönecektir. Bir kaç kez deneyin düzelmezse aracı ittirerek çalıştırın ki bu arıza belirti vermez ve genel de ilk dönemlerde bazen arızayı yapar bazen yapmaz. Tavsiyem ilk yaptığında daha çok bozulmasını beklemeden değiştirin.

Araç çalıştıktan sonra marş dişlisi takılı kalıyor;

Bu durum da marş otomatiği ile ilgili, parçanın değişmesi gerek.

Bunlar aklıma gelen marş dinamosu arızaları ve arıza belirtileri. Buradaki arızalara başka yazılarda değineceğim. Bundan sonraki yazımda marş dinamosunun kömürleri nasıl değiştirilir konusunu yazacağım. Aklınıza gelen ya da yaşadığınız sorunları görüş ve önerileri aşağıdan iletebilirsiniz. Lütfen aracınız ile ilgili sorunları sorarken marka ve yakıt tipini belirtin. Görüşmek dileğiyle…

Marş motoru yastık sargısı tamiri ve marş motoru kömür değişimi yazıları mı okumak isteyebilirsiniz.

DMCA.com Protection Status

8 thoughts on “Marş Dinamosu (Motoru) Arızası ve Tamiri

 • Mayıs 22, 2022 tarihinde, saat 6:25 pm
  Permalink

  MArş’a basıyorum , tık ediyo kalıyo hiç çevirmiyo da gıvgıvgıv marş denemiyor da ? Tamir oluyorsa tamir olmuyorsa yenisini alacağız mecbur . Siz tamir hizmeti sağlıyor musunuz ?

  Yanıtla
 • Ekim 22, 2021 tarihinde, saat 3:12 pm
  Permalink

  Cumleden selamin aleykum bende tofas arabasi var durmadan mars motorunun kafasi kiriliyor 3 kere kirildi.en son olarakta ustalar volan dislisini degistirdi ama yine kirildi sorun ne olabilr

  Yanıtla
 • Şubat 22, 2021 tarihinde, saat 2:44 pm
  Permalink

  2000 model megan 1 /1.9 dizel.Araç 80 harareti geçince istop etmeye gör sanki akü bitmiş gibi çeviremiyor ve çalışmıyor.Soğukken ilk çalışma uzun srsede marş canavar gibi basıyor birkaç kez kontak apayıp açıyom çalışıyor.Ama ısınınca kesinlikle çalışmıyor soğuyana kadar.Hiç bir elektrik çi çözemedi.

  Yanıtla
 • Kasım 19, 2019 tarihinde, saat 10:28 pm
  Permalink

  bendede şöyle bir şey oldu sabah marşa bastım sorunsuz çalıştı markette gitmiştim marketten geldim ekmek almayı unutmuşum tekrar marş yapayım dedim tık sesi bile yok arızayı bulmaya çalışırken ara ara buldum +12v kablossu kırılarak kopmuş bu neden olabilir

  Yanıtla
  • Kasım 19, 2019 tarihinde, saat 11:04 pm
   Permalink

   Nasıl kırılmış, neresinden? İmkansız, kutup başı kırılsa belki anlarım. Ortalama 120 telli, 0.40 kablo akü kabloları.

   Yanıtla
   • Aralık 18, 2021 tarihinde, saat 11:08 am
    Permalink

    Kolay gelsin, traktörümüze yeni akü almamıza rağmen marş motoru, motoru çalıştıramıyordu. Ben de marş motorunu söküp tamire götürdüm. Kömürleri değişti. Ama sorun şu ki marş motoru sökülüyken traktörü yerinden oynattık zorunlu bir durumdan dolayı. Şimdi de takıyorum ama volanla örtüşmüyor. Ne yapabilirim?

    Yanıtla
 • Ekim 31, 2019 tarihinde, saat 11:45 pm
  Permalink

  Merhabalar benim şöyle bı sorununum oldu marş dişlisiylidiyle volant dişlisi birbirine uymuyor takir takir traktör çalışır gibi ses yapıyor du sonra marş dişlisini kırıyordu 5tane elektrik ustası gezdik 2 motor usta gezdik sorunumu cozemediler sonra bı elektrik mahzeme satan bayiye gitti durumu anlattim ve sorunun çözümü bulduk sorun çözüldü benim araç Renault 5 ama motor R9 Broadway 1,4 olay şu şekilde benim volant dişlisi ince diş marş dişlisi kalın uyumsuz marş motoru valeo tıp mis onun yerine mako ince dişli marş motoru aldık sorun düzeldi o kadar elektirikci çözemedi mahzemeci tık diye çözdü ilginc

  Yanıtla
  • Ekim 31, 2019 tarihinde, saat 11:48 pm
   Permalink

   Geçmiş olsun, asıl ilginç olan 5 marş dişlisi kırılana kadar aklına gelip kontrol etmeyen elektrikçi.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.