Marş Motoru Kömür Değişimi Nasıl YapılırMarş motoru kömür değişimi nasıl yapılır?

marş dinamo kömür
Marş motoru kömürü

Marş motoru kömür değişimi anlatacağımız bu yazımda size arıza teşhisinden belirtisinden ve adım adım tamirinden bahsedeceğim. Eğer anlattığım gibi kendiniz uygularsanız bu işlem sonucunda 150 lira gibi bir meblağ cebinizde kalacak.

Öncelikle başka bir yazımda marş motoru yani marş dinamosunun işlevini ve nasıl çalıştığını detaylıca anlatmıştım. Şuradan yazıya göz atabilirsiniz.

Marş motoru kömürü ne işe yarar?

Marş dinamosunu çevirebilmek için elektriği stratora ileten parçaya kömür yada fırça denir. Unutmadan, şunda anlaşalım bu parçaya kömür de fırça da denir. Yani marş motoru kömürü, marş motoru fırçası ya da marş dinamosu kömürü, marş dinamosu fırçası bunların tamamı aynı parçayı ifade eder. Bu parça grafitten imal edildiği için kömür diye anılır, elektiriği sorunsuz iletir ve dönen parçalara elektrik iletimi için kusursuz bir malzemedir. Tek kusuru zamanla zımparalanarak aşınması diyebiliriz.

Parça sıfırken arkasında yay olan yataklara konur ve aşındıkça yay marifetiyle öne doğru itilerek temas yüzeyini

marş dinamosu tek kömür
Marş motoru ayrı kömür

kaybetmez. Nereye kadar? tabi ki kömürler neredeyse bitene kadar. İşte bu noktada strator iletkeni ile temasını kaybeden kömür elektriği iletemediğinden sizin arabanız da marş motorunu döndüremez, dolayısı ile çalışmaz. Şunu da ekleyeyim; böyle bir durumda kalırsanız manuel araçta sizi 2 şey kurtarır. Ya arabayı vurdurup yani ittirip çalıştıracaksınız ya da marş dinamosunun üstüne sert bir cisimle bir kaç kez vurup kontağı çevireceksiniz.

Otomatik araçta ise marşa vurmaktan başka çareniz yok. İlk marş basmadığı zamanlarda maşa motoruna tıklatarak aracı çalıştırabilirsiniz ama bir zaman sonra bu yöntem de işe yaramayacaktır.

Marş motoru kömür değişimi nasıl yapılır?

İşte size muhteşem bir hafta sonu hobisi marş motoru kömür değişimi. Önce şunu söyleyeyim bu işlem gerçekten çok kolay, kendiniz yaparsanız hem paranız cebinizde kalır hem de eşe dosta amma da becerikliyim edalarıyla havası da cabası olur. Önce teşhisi koydunuz, araca bindiniz marş bastınız ama tık yok, marş dönmüyor, akü sağlam. İnip kaputu açıp marş motoruna bir iki vurdunuz sonra araç marş aldı. Bu belirti varsa doğru yoldasınız. Gidip önce herhangi bir parçacıdan sadece kömür ya da plakasıyla hazır şekilde kömür alabilirsiniz.

Burada bir açıklama yapayım kömürler plakada hazır basılı halde de satılır, ayrı ayrı da satılır. Genelde pek çok parçacıda ayrı kömür bulamayabilirsiniz. Aradaki fark fiyat farkı, plakada hazır takılı alırsanız 50-80 tl arasında, kömür alırsanız 20-30 tl. Birisi sizi lehim yapmak, kablo birleştirmek gibi sevimsiz işlerden kurtarır. Bence bütçe el veriyorsa hazırını alın ama yok ben lehim yapar biraz daha uğraşırım derseniz sadece kömür de alabilirsiniz.

Şimdi gelelim işleme;

Kaputu açın, marş motorunu bulun. Bunu yukarıda linkini verdiğim yazıda anlatmıştım. Volant ile şanzımanın kesiştiği yerde marş motoru bulunur. Yine resimlerini o yazıda görebilirsiniz. Sonra aküyü uygun anahtarla sökün (genelde açık ağız 10) söktüyseniz, sıra çalışmak için açılacak alanda. Hava filtre borusu ve daha engelleyen bir şeyler varsa sökün ve marş motorunun etrafını açın.

Marş motoruna giren ya da somun ile sabitlenmiş kabloları sökün. Genelde 13-14-15 lokma ile marş motoru civatalarını sökün, 2 ya da 3 adet olabilir. Civataları söktükten sonra marş motorunu geri doğru (yani dişlinin tersine) çekerek çıkartmaya çalışın. Öyle hemen çekmekle gelmez biraz uğraştırabilir ama çok da dayanamaz. Eğer buraya kadar tamamsa bundan sonraki işlem çok kolay.

Motorun arkasında bir kapak bulunur, bu kapağı genelde iki vida tutar. Marş otomatiğini sökmenize gerek yok (marş otomatiği üstündeki küçük silindir biçimli parça oluyor, görevi marşa basınca dişliyi volanta ittirmek ve işi bitince geri çekmek) Bu kapağı sökünce zaten kömürler karşınızda, bir plakaya basılı ve 4 adet. Elinizle çekip kömürleri yerinden çıkartın ve yenisini takıp gerisin geriye toplayın. İşlem bu kadar basit. Eğer tek kömür değiştireceksiniz, o halde plakadaki kömürleri çıkartıp yenisini takın ve lehimleyin, ondan sonra toplayın. Bu arada açmışken stator iletkenlerini zımparalayıp içini temizleyin çünkü eski kömürün tozu oldukça pisletmiş olacak.

Konu ile ilgi videoyu aşağıda izleyebilir; soru, görüş, ve yorumlarınız için iletişime geçebilirsiniz. Sonraki konularda görüşmek dileği ile.


DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.