Marş motoru yastık sargısı tamiri

Marş motoru yastık sargısı ya da diğer adıyla alan sargısı hiç bilemedin uyartım sargısı yazısıyla herkese selamlar. Biraz uzun bir aradan sonra ancak yazabiliyorum. Bir takım elektronik arızalar yüzünden siteyle pek ilgilenemedim. Sorulara geri dönemedim. Takipçilerime bir özür borçluyum. Hem bilgisayarım hem telefonum ardısıra bozuldu. Bu yazıyı da telefondan yazıyorum, bir takım imla hataları olabilir hoş görünüze sığınıyorum. Ayrıca yazıya şimdilik görsel ekleyemeyeceğim artık Google abimizden bakarsınız.

Bugün aslinda sık olan ama pek kimsenin dikkat etmediği bir arızadan bahsedeceğim. Marş motoru yastık sargısı tamiri nasıl yapılır.

marş motoru yastık sargısı

Marş motoru yastık sargısı nedir?

Marş motoru yastık sargısı motor gövdesinde bulunan yatay ve kalın bakır tellerden oluşan ve demir bir çekirdekle gövdeye sabitleme parçadır. Siz marsa bastığınız zaman marş otomatiğinden gelen elektrik ilk buraya girer ve buradan stratora iletilir. Dolayısı ile bu sargıdaki bir kaçak durumunda elektrik kısayolları sevdiği için stratora giden akım düşer ve marş motoru yavaş dönmeye başlar.

Yeni sargı 200 lira civaridir, değişimi icin de bir o kadar ücret alırlar.

Yastık sargısı arızası nasıl anlaşılır

Bu tür bir arızada kontak anında motor ısınır ve ağır dönmeye başlar. Sigorta kaçak boyutuna bağlı olarak atabilir. Akünün marş ömrü de kısalır.

Marş dinamosu tamiri nasıl yapılır

Öncelikle yine başka bir marş dinamosu arızası yazımda motorun söküm ve montaj işlemini yazmıştım. Şimdi linkini koyamıyorum ama arama kutusuna yazıp bulabilirsiniz. O yazıda anlattığım üzere marş motorunu sökün. Gövdeyi ayırın. Yastık sargısı ile beraber çıkacaktır. Daha sonra kaçak için kontrol edin. Yalnız burada altın kural bu kontrolü multimetre ile yapmayın. Çünkü sargıdaki kaçak çok küçük bir noktadan kaynaklanabilir ve multimetre gerilimi atlama yapamayacağından kaçak vermeyebilir.

Benim tavsiyem elektrikçilerdeki gibi bir lamba ile 220 volt gerilimle kontrol etmeniz yönünde. Şu an görsel koyamıyorum ama bir elektrikçiye ya da bobinajcıya gidip dediğim gibi yükte kontrol ettirebilirisiniz. Bu kontrol sırasında kaçakları gözle de görebilmeniz mümkün. Bundan sonrası kolay. Çekirdekler gövdeye dışarıdan birer cıvata ile bağlıdır. Bu civataları sökün ve sargıyı çıkartın. Bobinajcılarda bulabileceğiniz bir kumaş ile tekrar yalıtımı yapın ve yine yalıtım verniği ile vernikleyip toplayın.

Tüm işlem bu kadar ve size malı olarak kazancı 400 lira civarında. Bilgisayar yokluğundan görsel koyamadığım için üzgünüm. Yeni bir bilgisayara kavuştuğum zaman tekrar düzenleyeceğim. Kalın sağlıcakla.

Okumak isteyenler için ilgili yazılarım; marş dinamosu kömürü değişimimarş motoru tamiri

Aşağıdaki videoda alan sargısı anlatılıyor, izlemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.