Mazot Filtresi Tıkanır mı, Nasıl Değiştirilir?

Mazot Filtresi Ne İşe Yarar?

Mazot filtresi, dizel araçların deposunda bulunan motorini yüksek basınç pompasına gelmeden yani motora gelmeden evvel süzüp içinde yabancı partikül kalmamasını sağlayan parçadır. Her dizel araçta 1 adet bulunur, çoğunlukla yeri motor kompartmanında yolcu tarafındadır. Genelde 3 mikron hassasiyetinde süzme kapasitesine sahip olan bu filtrenin bazı modelleri suyu da ayrıştırabilir. Mazot filtresi tıkanınca ne olur, nasıl değiştirilir, kaç kilometrede bir değiştirilir hepsini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mazot Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

mazot filtresi tıkanırsa
Mazot Filtresi

Mazot filtresi tıkanırsa motora yeteri kadar mazot gitmeyeceğinden, motor yüke binince stop etmeye başlar. Filtre tıkanmasına, mazot filtresi şişmesi de denir. Bundan başka, rölantide dengesizlik, silkeleme-tekleme, marş yapınca çalışmanın uzaması ve stop etme durumları olabilir. En kötüsü de rail borusuna kaçabilecek bir pisliğin enjektörlere kadar ulaşmasıdır. Bu durumda enjektörler pompacıda sökülerek temizletilmeli, gereken ayar ve bakımları yapılmalıdır.

Mazot filtresinin değişim sıklığı nedir?

Mazot filtresinin değişme zamanı bazı araçlarda her yağ bakımında bazılarındaysa 2 bakımda bir aralıktadır. En doğru bilgi için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın ya da servisinize danışın.

Mazot Filtresi Su Uyarısı Nedir?

Bazı araçların filtresi doğal olarak mazotun içinde bulunan az miktardaki suyu da ayrıştırır. Bu filtelerde bulunan mazot filtresi su sensörü, filtrede su miktarı artınca gösterge panelinde ikaz ışığı yakar. Bu hallerde filtreyi değiştirmenize gerek yoktur. Altında bulunan su alma tapasını açarak suyu boşaltırsanız ikaz lambası sönecektir.

Mazot Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Oldukça basit bir işlem olan mazot filtresi değişimini her hangi bir sürücü kendi başına yapabilir. Öncelikle aracınıza uygun mazot filtresini bir yedek parçacıdan temin edin. Bu işlem için aracınızın ruhsatı yanınızda olsun. Unutmayın, en doğru parçayı aracın şase numarası ile temin edebilirsiniz. Şimdi burada bir bilgiye ihtiyacınız var, aracınız mazotun havasını kendi alıyor mu almıyor mu? Bunu bilmiyorsanız aracınızın deposunda elektrikli yakıt pompası var mı? eğer varsa havayı kendisi atacaktır, yoksa havayı atmaz. Bazı araçlar mazotu motordaki yüksek basınç pompasıyla depodan çekerken bazıları depodan benzinli araçlardaki gibi elektrik motoru ile yüksek basınç pompasına kadar basar. Örneğin Renault Megane’nin dizel modelleri depolarında elektrik motoru bulundururken, Ford 1.8 TDCI’lerde mazot depodan yüksek basınç pompası ile çekilir.

Bu bilgileri bilmiyorsanız ve motor bölmesinde vakvak dediğimiz hava almak için el pompası da yoksa bir benzinliğe gidin ve 1 litre kadar bir şişeye motorin alın. Aracın kaputunu açın, mazot filtresinin üst tarafında bulunan boruları kelepçelerini gevşeterek sökün. Çoğu zaman 3 hortum olur. Daha sonra bir yıldız tornavida ya da uygun anahtar ile eski mazot filtresini söküp yerinden çıkartın. Havanın bilgisine tam emin değilseniz yeni filtrenin içini küçük bir huni ile doldurun. Bu arada hortumlardan en kalın olanı depodan geliş, en ince olanı depoya dönüş, orta boy olanı ise raile gidiş hortumudur. Hangisinin ne hortumu olduğunu filtrenin üstündeki ok işaretlerinden anlayabilirsiniz. Eğer okun yönü filtre ağzına doğruysa o hortum depodan geliştir.

Filtreyi doldurduktan sonra yerine yerleştirin ve hortumları takıp kelepçelerini oturtun. Buraya kadar bir aksilik yok ise marşa basıp çalıştırabilirsiniz. Aracınız kesinlikle hava yapmayacaktır. Bu arada aracınızda yakıt su sensörü varsa onu da söküp, yenisine takmayı unutmayın.

Bu video mazot filtresi değişimi hakkında oldukça iyi fikir verecektir, izlemenizi tavsiye ederiz.


DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.