Merkezi kilit nedir

Merkezi kilit nedir yazımda yeni nesil arkadaşların pek farkında olmadıkları fakat araçlarda bulunan en yararlı aksesuara değineceğim. Bu yazının pek ziyaretçi alacağını düşünmüyorum fakat olur ya bir gün birilerinin işine yarar diye yazıyorum.

Merkezi kilit nedir nasıl çalışır

Eskiden, sağ dikiz aynasının bile opsiyon olarak satıldığı kadar çok eskiden merkezi kilit henüz sürücülerin hayatına girip de otomobillerde yer almamışken her akşam kapılar içeriden mandallarına basmak suretiyle kapatılır bir de dışarıdan kontrol edilirdi. Bilen, hatırlayan olacaktır. Arada da ille bir ya da bir kaç kapı atlanır ve arabanın kapısı açık bırakılırdı ki o dönemler oto teyp hırsızlığının da neredeyse moda olduğu dönemlerdi.

merkezi kilit parçaları – merkezi kilit nedir

İşte bu firmalar için küçük sürücüler için kocaman teknoloji o günlerde hayatımıza girdiğinde inanılmaz bir hava atma unsuru olmuştu. Araçtan inilir ve belki 8-10 metre uzaklaşınca düğmeye basılır aracın kapılarını kilitleyip sinyalleri yakması büyük bir gururla izlenirdi.

Bu günümüzde araçların özellik listesinde bile özellikten sayılarak yer almayan donanım olan merkezi kilit nasıl çalışır onu da yazalım. Bu görevi 4 kapıda (bazı araçlarda bagajda) yer alan ufak, 12 volt elektrikle sadece ileri geri hareket veren selenoid elektrik motorların kilit mandalını hareket ettirmesiyle çalışır. Tüm motorlar bir kablo ağı ile konsol altında bulunan ve kumandadan aldığı radyo frekansı ile şase tetikleyen bir elektronik karta (merkezi kilit beyni) bağlıdır. Sistem bu kadar basittir.

Merkezi kilit çalışmıyor

Merkezi kilit çalışmıyor şikayetini arada görüyorum, bu durumlarda kapının birisi kapanmıyorsa öncelikle o kapıda döşeme altında bulunan motoru kontrol etmelisiniz. Döşemeyi söküp motoru çıkartarak bir aküden 12 volt verebilir ve motorun ileri geri hareket edip etmediğine bakabilirsiniz. Motor sağlamsa kablo demeti kontrol edilmedi, eğer o da sağlamsa elektronik kartı söküp kontrol etmelisiniz. Genelde kartlar 4 kapıya aynı anda şase verdiği için bu tür durumlarda arızalı olmazlar.

Eğer 4 kapı da tepki vermiyorsa bu durumda kumandayı kontrol edin, içeriden kilitleme düğmesine basıp çalışıp çalışmadığına bakın. Hala çalışmıyorsa elektronik karta merkezi kilit beynine bakacaksınız. Elektrik alıyor mu, soketler sağlam mı, herşey doğru ise kart elektronik olarak bozuk olabilir.

Yine bir başka arıza durumu, kilit motorunun tam çalışmaması oluyor. Yani siz kilite bastığınızda motor tepki veriyor fakat kapıyı kilitleyemiyor. Bu durumda söz konusu kapının motoru kilit demirini ittirecek kadar tork üretemiyordur ve genelde bozuktur. Yapmanız gereken kapıdaki motoru değiştirmek. Uydurabilirseniz herhangi marka bir motor aynı işi görür.

Merkezi kilit nedir yazımı burada bitiriyorum, soru ve sorunlarınız için bize yazın. Görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.