Motor ısınmıyor

Motor ısınmıyor yazımda sizlere pek çok sürücünün başına gelen bu basit arızayı, teşhisini ve tamirini anlatacağım. Gözünüz hararet göstergesine takılıyorsa, hasret göstergesi de alt taraflarda kendi halinde takılıyorsa doğru yerdesiniz. Bakalım neden motor ısınmıyor.

Suyun motordaki görevi nedir?

Önce sistemi tanıyalım değil mi? Sistemi bilmeden arızayı, teşhisi, tedaviyi bilemeyiz. Su motorun fazla ısınarak zarar görmesini engeller (kızmayın bu kısım hiç bilmeyenlerle ilgili). Şu bunu yapmak için devirdim pompasından geçer, oradan motor blogundaki su kanallarına girer, gömleklerin etrafında dolaşır ve oradan çıkıp duruma gore bir kısmı sizi ısıtan kalorifere bir kısmı da eğer termostat açıksa radyatöre, kapalıysa tekrar devirdaime gider. Kabaca suyun dolaşımı böyledir.

Termostatın çalışması

Tabi bu kutsal sıvı da belli bir ısıya yükseldiği zaman soğutulmak ister, bu işi 70 ile 90 santrigat derecelere tekabül eder. Tabii markaya göre değişir. İşte soğutulmak için radyatör dediğimiz o güzide parçamız uğrar. Hani şu arabanın en önünde olan metal ve petekli parca.

Su radyatöre nasıl gider

Geldik yavaş yavas motor ısınmıyor diye cirpinanlarin cevabına. Biraz evvel bir üstte bahsettim aslında. Suyun dolaşımını yani gidiş yolunu ayarlayan parça termostat diye adlandırılan, bir cıva ve yay marifetiyle çalışan basit bir valftir. İşte bu valf ısıya göre civanin genlesmesi ve yay direnci ile soğumak için radyatöre giden suyun miktarını ayarlar.

Termostat – motor ısınmıyor

Termostat adlı bu kardeşimiz arada tüm insan yapısı parçalar gibi bozulur ve bozulduğunda da yapısı itibari ile açık kalır. Keşke her parça bunun gibi bozulsa, kapalı kaldığını düşünün, durup dururken motoru rektifiye ettirirsiniz. Neyse çok dagilmayalim. Açık kalınca da haliyle şu hep radyatöre gider ve isinamafan soguyip tekrar motora döner. Haliyle hararet göstergesi de dipte gezer.

Arızalı termostat nasıl değişirilir? linki aşağıya bırakıyorum.

Isınmayan motorun zararı nedir?

Bu konu pek bilinmiyor ama bir başlıkta bunu da anlatmak isterim. Arkadaşlar motor suyu sıcaklığı kritik bir değerdir. Eğer motor suyu olması gereken sıcaklığa gelmiyorsa özellikle rampa inişlerinden sonra motorda blok çatlaması olabilir. Bunun sebebi de inişte aracın yakıt kullanmaması ve açık kalan termostat yüzünden suyun iyice soguyup, siz haza basınca sıcak motor blogunu büzmesi.

Bu nadir de olsa şahsen de tanık olduğum bir durum, o yüzden açık kalan termostatı vakit kaybetmeden değiştirin.

Arızalı termostat nasıl anlaşılır?

Sanırım bir araçtaki en kolay arıza teşhisi budur. Motoru çalıştırın, harareti biraz (bir çizgi) yükselmesini bekleyin. Ardından radyatör girişi hortumuna dokunun hortum soğuk olmalıdır, eğer sıcaksa termostat açık kalmıştır değiştirilmesi gerekir.

Motor ısınmıyor yazıma burada son veriyorum, konuyla alakalı video ve fotoğrafları da en kısa zamanda koyup görsel olarak da destekleyeceğim. Tüm soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdan yazin. Görüşmek dileğiyle…

Aşağıdan termostat değişimi videosunu izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.