Motor Nedir Nasıl Çalışır

Motor nedir nasıl çalışır

motor nedir nasıl çalışır

Motor nedir nasıl çalışır yazımda dışarıdan bakıldığı zaman bazılarının kafasını karıştıran, bazılarını ise korkutan mekanik bir yapının çalışma sistemini anlatacağım. Arabanızın bakımlarını kendiniz yapacaksanız önce motoru basitçe tanımanız gerekir. Tanımazsanız haliyle bakımda yapamazsınız arıza teşhisi de koyamazsınız.

 

Külbütör kapağı nedir?

Aslında çoğumuzun ayrıntılı olmasa da bildiği gibi silindire gelen hava ile yakıt karışımını sıkıştırıp yakan bu mekanizma üstten alta 3 kapak ve içindeki bir takım parçalardan oluşuyor. Öncelikle en üstte gördüğünüz, üstündeki yuvarlak kapağı açıp içine yağ koyduğunuz kapak külbütör kapağı. Sibop kapağı da denen bu parçanın öyle aman aman bir görevi yok. Basit ve tenekeden hallice olan bu parça en fazla üstüne kapandığı silindir üst kapak ile arasında bulunan contanın yırtılması ile kenarından hafif yağ kaçakları yapar. Neyse bu konuya daha sonra değineceğiz.

Silindir kapağı nedir?

Bu kapağın hemen altında, pistonların üstünü örten silindir kapağı var, hani şu canınızı biraz yakan kapak bu kapak. Silindirlerdeki yanma bu kapağın altında olur. Kapağın üste bakan tarafında da siboplar ve bunları açıp kapayan eksantirik milli ile lifterler (fincan da denir, eksantirik mili altta olan araçlarda da piyano milleri)  bulunur. Bu kapak çoğunlukla kullanıcının tamirini yapmaktan kaçındığı kapaktır ve söküp takılması için “tork anahtarı” adında somunlara yapılan sıkma kuvvetini gösteren bir spesifik el aleti gerektirir.

Motor bloğu nedir?

Blok halinde en altta bulunan parçamız ise, silindir gömleklerini, silindirleri, pistonları, krank milini (doğrusal hareketi dairesel harekete çevirir) de içerisinde bulunduran motor bloğu. Açıkçası bu parçada oluşacak arızalara kendiniz müdahale etmeniz maalesef imkansız. Bu blok döküm olarak tek bir parçadır (silindir kapağı da öyledir) bir metal yığınından beklendiği gibi yapabileceği arızalar, çatlaması, patlaması ve üst kısmının atık yapması (eğilmesi).

Motor nedir nasıl çalışır yazımın sonuna geldik. İleriki yazılarda bu blok ve kapakların içinde ihtiva ettikleri parçalara, arabanının yürüyen aksamına, lpg tesisatı ve ilgili sorunlara, elektrik tesisatına ve trimlerini de değineceğiz. Bize destek olmak için yazılarımıza yorum yapabilir, beğenebilir ve paylaşabilirsiniz. Eklemek istediğiniz bilgileri mail adresimize gönderebilir ya da yorumlarda yazabilirsiniz. Takipte kalmanız dileği ile.

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.