Motor Rektifiye Nedir Nasıl Yapılır

Bugün biraz daha geniş bir konuya değineceğiz, rektifiye nedir, nasıl yapılır? Öncelikle hemen belirteyim motor rektifiyesini kendiniz yapamazsınız. Bu işlem için özel aletler gerekir. Bu arada rektefiye, rektefe, ve çeşitli varyasyonları duyarsanız hepsi aynı şeyi anlatır.

Rektifiye Nedir?

motor rektifiye kaç para
Silindir kapağı

Rektefiye motorun komple aracın üstünden alınarak, tüm parçalarının sökülüp kullanım töleransı bitmiş olanların yenileri ile değiştirilmesi işidir. Bu işlem oldukça zahmetli ve teknik bir işlemdir. Çoğunlukla 1 hafta veya daha fazla süreceği gibi mali olarak da motorun tipine, markasına ve türüne göre yüksek bedellere yaptırılır.

Rektifiye Maliyeti Kaç Para Tutar?

Bu maliyet aracın yakıt türüne, yapılacak işleme, markasına, modeline göre değişir. Benzinli araçların rektifiye maliyeti, dizel araçların rektifiye maliyetine oranla aşağı yukarı yarısı kadar tutar. Bunun sebebi de parçalarının genel olarak daha az tutması ve turbo, yüksek basınç pompası ve işeme riski olan enjektörü bulunmamasındandır. Gerçi yeni benzinli modellerde de artık bu tür parçalar kullanılıyor bu da demektir ki bu tür benzinli motorların da maliyeti dizele yaklaşacaktır.

Rektefiye Neden Yapılır?

Öncelikle bilmeniz gereken şey, motorlarda karşılıklı kullanılan parçaların birisi sert, diğeri yumuşak alaşımdan imal edilir. Örnek verecek olursak piston segmanları yumuşak ve aşınabilen malzeme iken temas ettiği gömlekler sert alaşımdır. Dolayısı ile zamanla bu yumuşak malzeme aşınır ve görevini yapamaz hale gelir değişmesi gerekir. Aynı şey krank yatakları için de geçerli, biyel kolu ile krankın birleştiği noktalarda bulunan yataklar, krank ve biyel koluna göre yumuşak malzemedir ve zamanla özelliğini yitirir?


İyi de niye böyle dediğinizi duyar gibiyim. Bunun başlıca iki sebebi var. Öncelikle iki yüzeyin alaşımı aynı sertlikte olursa motor daha sesli çalışır, ayrıca arada yumuşak alaşımlı tek bir parça olursa bu parça aşınıp diğer parça sağlam kalacağından tamiri çok daha ucuz olur. Hemen örnek vereyim, diyelim piston segmanları ile gömlekler aynı tür alaşım, böyle bir durumda hem gömlek aşınacak hem de segman, segmanın aşınması önemli olmaz ama gömlekteki faturalanma ya honlama ile gömlek çapı genişletilerek giderilir ya da değişme imkanı varsa gömlek de değişir. Bazı araçlarda da gerçekten bu durumla karşılaşılır. Faturalanma diye bahsettiğimiz şey, pistonun alt ölü noktadan üst ölü noktaya giderken segmanın geçtiği kısımlarda aşınarak genişleme olması.

Rektifiye ihtiyacı olan araçlar, yağ yakan (segmanların aşındığının göstergesidir) yatak sesi olan (biyel kollarının kranka bağlandığı yerdeki yataklarda hasar vardır) mekanik kırılma, çatlama gibi hasarlar almış motorlardır.

Rektifiye Nasıl Yapılır? (0 Motor Yapma)

Bunun için motor olduğu gibi araçtan ayrılır ve tezgahın üstünde alınır. Külbütör kapağından başlanarak sökülür.  Külbütör yani subap kapağı alınıp üstündeki subaplar, subap gaydları, lastikleri sökülür ve yuvalar taşlanır, atıklık olup olmadığına bakılır ve subap kapağı da taşlanır. Tüm subaplar ya da sadece eğik olanlar değiştirilir, lastikler değiştirilir, lifterler kontrol edilir ve gerekirse değiştirilir. Bundan sonra motor bloğuna geçilir.

Önce blokta atıklık olup olmadığı ölçülür, eğer atıklık varsa taşlanır, tüm pistonların segmanları değişir, kırık çatlak varsa gerekirse pistonlar da değişir. Daha sonra krank taşlanır, biyel kolları taşlanır ve yeni yataklarla montajı yapılır.

Bu işlemler yapılırken, piston pimleri, kasnaklar ve daha akla gelebilecek tüm parçalar sökülür ve temizlenir durumlarına bakılır gerekirse değiştirilir. Toplanırken kapak saplamaları sağlam olsalar bile değiştirilmesi tavsiye edilir. Tabi tüm contaların da değişmesi gerekir. Aşağıya tüm bu işlemlerle ilgili bir time lapse video koyacağım, oradan işlemi görebilirsiniz.

Bir Motorun Ömrü Ne Kadardır?

Bu motorun tipine ve markasına göre değişmekle beraber benzinlilerde doğru kullanılmış ve bakımı yapılmış motorlarda rektifiye öncesi beklenen ömür en az beşyüz bin kilometre, dizellerde ise altıyüz bin kilometre kadardır. Tabii ağır vasıtalarda bunun iki katı kadar ömür beklenir.

Aşağıdaki time lapse videoda bir motorun rektifiye sürecini adım adım görebilirsiniz.


DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.