Motor su eksiltiyor

Motor su eksiltiyor, alın size gayet alafortanfonik bir konu. radyatör su eksiltiyor ya da genleşme kabı su eksiltiyor diye geldiyseniz hepsi aynı şey. Bu yazıda motor neden, neresinden su eksiltir, teşhisi nasıl olur, tamiri, masrafı nedir bunları yazacağım. Bazen su eksilme çok küçük oluyor ve nereden olduğu anlaşılamıyor bununla ilgili de detaylı incelemeyi yazacağım. Bu arada en alta çok küçük kaçakları bulmak için püf noktasını yazıyorum.

Motor su eksiltiyor

Öncelikle motorun su gezen yerleri belli dolayısı ile sırasıyla bakılacak yerler de belli ve kısıtlı. Fakat yeri gelince teşhis için hafiye gibi, kriminal bir olay gibi çözmeniz gerekebilir. Hemen uyarayım aracı lifte almadan ya da altına girmeden silindir kapak contası hariç teşhis koyamazsınız. Peki nerelere bakılacak?

Önce en kolayı silindir kapak contası su kaçağı teşhisi. Bunun için aracı termostat açacak kadar ısıtın. yani normal çalışma sıcaklığına gelsin. Daha sonra genleşme kabı ya da varsa radyatör kapağını açın ve yüksek devirlere kadar gaz verin. Eğer suda taşma, köpüklenme oluyorsa geçmiş olsun silindir kapak contası yanmış konuya silindir kapak contası değişimi yazımdan devam edebilirsiniz. Tıklayın; silindir kapak contası değişimi.

motor su eksiltiyor – motor tapasında kaçak izi

LPG’li araçlar için

Bu kısımda sorun yoksa devam edelim. Araç lpg’li ise bildiğiniz üzere su hattında standart dışı uygulamar yapılıyor, hortumlar kesiliyor regülatöre bağlanıyor falan. Evvela bu tür işçilik yapılan hortumları kelepçeleri, lpg regülatörünün su girişini, plastik diresekleri kontrol edin. Buralardan kaçak yapma ihtimali de yüksek oluyor. Eğer bir sorun bulamadıysanız devam edelim.

Tüm araçlar için kontrollere devam

Şimdi gelelim geri kalan bakılacak yerlere. Genleşme kabı, motor giriş çıkışları, radyatör giriş çıkışı, kalorifer giriş çıkışı ve varsa yağ soğutucusunun giriş çıkışını kontrol edin. Buradaki kelepçeler kaçırabiliyor ya da hortumlarda yırtık olabiliyor. Şunu da söylemek isterim, bu kontrolleri yaparken mümkünse iki kişi olun, bir arkadaşınız motor devrini yüksek tutsun, bu sayede yükselen basınçta küçük kaçakları farketme olasılığınız artar. Bu kontrolleri de yaptıysanız devam ediyoruz.

Devirdaim pompası contası

Bu kısım biraz zor. Devirdaim pompaları triger üstünde oluyor çoğu zaman, orayı dağıtıp bakmak zor olabilir burada bir ustadan yardım alabilirsiniz. İlle kendiniz yaparsanız triger kayışının koruma kapağını açacak ve devirdaim pompasının contadan kaçırıp kaçırmadığına bakacaksınız. Zira çoğu zaman araçların devirdaimleri triger seti ile değişmiyor ve eskiyen conta kaçırmaya başlayabiliyor. Bunu da burada yazmıştım, buyurun tıklayın; Devirdaim pompası değişimi.

Radyatörden de olabilir

Artık hala bulamadıysanız radyatörde ufak tefek delik var mı bunu kontrol etmeniz gerekecek. Bunun için en doğrusu radyatörü söküp, suya sokup içine hava basmak. Bunu ev ortamında yapmak biraz zor, o yüzden bir fener ile aralarına yakından bakarak incelebilirsiniz fakat bu yöntemle bulacağınızı garanti edemem. Üşenmezseniz radyatörü söküp bir otomobil lastik tamircisine falan gidin ya da radyatörcüye gidip kontrol ettirin. Çok para almazlar.

Son olarak motor tapaları

Evet aslında motor tapalarına son değil daha önceki bir sıralamada bakın. Hepsini görebilirseniz tapaları iyice kontrol edin, kenarlarından ya da üstünden kaçaklar olabilir, bu çok atlanan bir yer, burayı mutlaka kontrol edin.

Motor su eksiltiyor kaçağı bulmak için ipuçları

Şimdi buraya kadar geldiniz, bu kısımda işin püf noktalarını yazayım. Su kaçaklarında antifrizli karışımlar mutlaka kaçak olan yerde leke bırakır. Kaçağı bulmakta zorlanırsanız hortumların bağlandığı yerleri temizleyin, gıcır gıcır olsun. Hatta bana sorarsanız motoru yıkatın ve antifirizli su koyup eksilmesini bekleyin. Bir kaç gün sonra yapacağınız incelemede su izine dikkat ederek o lanet olası ufak kaçağı bulabilirsiniz.

Burada yazının sonuna geldik, soru ve sorunlarınızı, tecrübe ve yorunlarınızı aşağıdan bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.