Motor traversi nedir

Motor traversi nedir ya da motor beşiği nedir de diyebiliriz. Bu parçaya her ikisi de deniyor, arızaları, değişimi, ne işe yaradığı gibi konulara değineceğimiz bu yazıda arada sırada duyduğunuz parçayı tüm ayrıntılarıyla tanıtmaya çalışacağım. Başlayalım bakalım.

Motor traversi nedir ve ne işe yarar

Evvela travers sözcüğü çeşitli sektörlerde iki parçayı birbirine bağlayan taşıyıcı ya da ara atkı gibi parçaları ifade ediyor. Motor traversi ya da beşiği de aynı böyle bir parça. Motorun alt-arka kısmında şasinin arasında üstüne çeşitli donanımların bağlandığı bir parçadır. Kimi arabalarda çerçeve şeklinde olur, kimi arabalarda kalınca bir blok olarak. Asli işi taşıyıcılıktır, direksiyon kutusu, şanzıman, salıncaklar, denge kolu genelde bu parçaya bağlı olur. Bir nevi şasiye yardımcı taşıyıcıdır. Kaynakla bütün yapılmamasının sebebi ise yeri geldiğinde sökerek şanzıman gibi bazı parçaları çıkartabilmeniz için.

motor traversi nedir
motor traversi nedir – motor beşiği

Motor traversi arızalanır mı?

Bu metal yığını arızalanacak bir parça değil, hatta öyle oksitten şundan bundan kopacak kırılacak bir parça da değil fakat çok çok eski araçlarda belki böyle bir sorun yaşatabilir. Genelde büyük kazalarda ya da alttan darbelerde yamulma, kopma, kırılma gibi durumlar olabilir onun dışında da bir arızası olmaz. Yamulduğu zaman da yamukluğun durumuna ve yerine göre düzeltilebilir.

Motor traversi nasıl değişir?

Değiştirmek bir miktar meşakatli bir iştir. Araç mutlaka lifte alınmalı ve üstündeki parçaların hepsi ve ayrıca ön takım komple sökülmeli. Biraz ağırdır, tahmin ediyorum 20 kg civarı ağırlığı vardır. Dolayısı ile indirirken ya şanzıman krikosu ya da iki kişi gerekir. Tüm civataları söktükten sonra indirip yenisi takılabilir fakat bu parçayı değiştirdikten sonra rot ayarı yaptırmanız da gerekir. Parça da oldukça pahalıdır onu da hatırlatayım, yarın bir gün bu tür hasarlı araç almaya yeltenirseniz aklınızda olsun. Zaten travers hasarı için de oldukça büyük bir kaza olması gerekir, öyle araçlara da tavsiye olarak söylüyorum girmeyin.

Bu arada motor traversi değişen araç eğer şasilerde podyelerde bir hata kusur yoksa alınabilir.

Motor traversi nedir

Yazıyı burada noktalıyorum. Tüm soru, sorun, görüş, öneri, isteklerinizi aşağıdaki soru cevap bölümünden bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Başka yazılarda görüşmek dileği ile kendinize ve aracınıza iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.