Motor üflemesi

Motor üflemesi yazımda 10 numara 5 yıldız, araba yaktıracak bir sorunla karşınızdayım. Lakin sakin olup arabayı yakmadan evvel yine de yazıyı okuyun. Şaka bir yana en masraflı tamiratlardan birisi olan motor üflemesi nedir, motor üflemesi nasıl tamir edilir, masrafı ne kadar olur bir cevap verelim bakalım.

Motor üflemesi nasıl anlaşılır

Önce arızayı teşhis etmek gerek değil mi? Kendi aracınızda ya da ikinci el araba akırken merak edip bakmak isteyebilirsiniz de onun için bu durumun teşhisini baştan yazalım. Eğer bir motorun üfleyip üflemediğini kontrol edecekseniz evvela motoru çalıştırıp, ideal çalışma ısısına getirin. Soğukken de bakabilirsiniz fakat fazlaca gaza basacağınızdan motora bir zarar gelmemesi için ısıtmanızı tavsiye ederim.

motor üflemesi

Motor üflemesine nereden bakılır

Yağ seviyesi kontrol çubuğu yani yağ çubuğu çekilerek bakılır. Bakın dikkat edin külbütör kapağının üstünde yağ doldurduğunuz yağ kapağı var ya, hah bildin hani işte oradan bakılmaz. Neden bakılmaz hemen deyivereyim, o kısımda ventilasyon var, basınçlı yağ geliyor ayrıca subaplar çalıştığı için ufak tefek kaçaklar da sizi yanıltır. Sıfır arabada bile yağ kapağını çekince hava gelir, bu üfleme değildir. Yağ çubuğundan bakıldığındsa ise sağlıklı motorda üfleme olmaz. Bakın kesin cümleler kuruyorum ve sebebini de söylüyorum. Ayrıca üfleyen motor, kompresyonun bir kısmını kartere gönderir. Onun için bu durum kesin olarak ya çubuğunu çektiğinizde belli olur.

Bu üfleme ne kadar olur diye merak edebilirsiniz. Yeni başlayan motorlarda hafif, ileri durumda ise egzoz gazını o yağ çubuğu deliğinden verecek kadar olur.

Üfleyen motor yağ yakar mı, eksiltir mi?

Motorun üfleme sebebi kompresyon segmanlarının aşınmasıdır. Bu aşınma çoğu zaman yağ segmanı ile paralel olsa da bazı durumlarda yağ segmanı sağlam fakat kompresyon segmanları aşınmış olabiliyor. Bu hallerde araçtan mavi duman çıkmayabilir yani araç yağ yakmayabilir. Eğer aşınma paralelse yağ da yakar. Hatta üflemeyen motor da hafif yağ yakar fakat bu başka bir yazının konusu. Bu arada dikkat ettiyseniz yağ segmanı yazarken, kompresyon segmanları yazıyorum. Çünkü bir silindirde tek yağ segmanı bulunurken 3 kompresyon segmanı bulunuyor.

Üfleyen motorun zararları

Araçta kesinlikle çekiş kaybı olur. Çünkü yanmadan sonra silindiri aşağı itecek genleşen havanın bir kısmı kartere gider. Ayrıca benzinli araçlar bu durumda çalışmayı sürdürse bile dizel araçlarda ileri derecelerde motoru çalıştıramazsınız. Çünkü dizel araçlar bildiğiniz gibi yakıtı sıkıştırarak yakar. Yağ yakma da başladıysa hem aracın yağsız kalması hem de bu şekilde egzoz muayenesinden geçilmeyeceğini de bilmelisiniz.

Üfleyen motorun tamiri nasıl olur

Burada iki yöntemden bahsedeceğim ve birisini hiç mi hiç tavsiye etmeyeceğim. Tahmin ettiğiniz gibi uygun ölçüde kompresyon segmanı alınıp ya da kestirilip silindirlere takarak bu durumu engellersiniz. Bu en çok galericilerin, ayaklı satıcıların ya da arabaya çok masraf yapmadan kurtulmak isteyenlerin metodudur. Yalnız gömlekler honlanmadığı, pistonlar ölçülmediği için ucuz olsa da iyi bir yöntem değildir. Kısa vadede üfleme kesilse de uzun vade de mutlaka motora zararı olacaktır. Her ne kadar segmanlar yumuşak, gömlekler sert malzemeden imal edilse bile bu aşınma döneminde iki tarafta da aşınma olur ve sadece segman atmak durumu kurtarmaz.

En uygun tamir motor rektifiye yöntemidir. Bunu bir yazımda uzunca yazmıştım. Yani motor arabadan sökülür, komple dağıtılır, yataklardan kranka, pistondan gömleğe kadar gerekirse her parça yenilenir ya da tolerans aralığında taşlanır bakımdan geçer ve motor öyle toplanır. Bu yöntem bir nevi motoru sufurlar ve uzun süreler motorda bu türden sorunla tekrar karşılaşmazsınız. Masrafı ise işçilik ve parçaya göre 4-5 binden 10-15 bin liraya kadar çıkabilir.

Motor kompresyon segman ölçümü nasıl yapılır?

Bunu da eğer ben öyle yağ çubuğundan anlamam etmem diyorsanız, en güzel kompratör ya da diğer adıyla motora manometre bağlayıp piston basınçlarını ölçtürerek anlarsınız (subaplarda kaçak olmadığını varsayarsanız) Genelde oto ekspertiz servisleri böyle bir hizmet yapmaz, onlar dinamometre ile genel bir ölçüm yapar. Bunu sadece motor tamircilerinde yaptırabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda durum çok güzel görünüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.