Motor yağı nasıl değiştirilir 6 adımda yağ bakımı

Motor yağı nasıl değiştirilir bunu adım adım, resimli olarak anlatacağım. Aslında her sürücünün aşağı yukarı araba yağını kendisi değiştirebilir fakat çok kişi bunun zor olduğunu düşündüğünden yapmaya yanaşmıyor. Yağ bakımını kendiniz yaparak 100 lira civarında bir paradan da tasarruf etmiş olursunuz. Hem de koyduğunuz yağın kalitesi ve markasından emin olursunuz. Şunu belirtmeyim ki çoğu usta piyasada bulduğu ucuz yağları kullanır. Hatta resmi servisler bile motor yağını en ucuz varil teklifi veren firmadan alıyor. Şimdi geçelim işleme.

Motor yağı nasıl değiştirilir

Time Needed : 00 days 00 hours 30 minutes

Bunu bir işlem adımı olarak yazmayacağım, bu işlemi yapmadan evvel motor sıcak olsun, çünkü yağ ısınınca akışkanlığı artar ve kolayca karterden boşalır. Ayrıca plastik gözlük ve eldiven kullanmanızı tavsiye ederim.

 1. Karter tapasını açıp yağı boşaltın

  Motor sıcakken arabanın altında tapanın ve filtrenin yerine bakıp kriko ile bir miktar yükseltin. Aracın altına girecek bir leğeni karter tapasının altına koyun ve tapayı açın. Yağın kolayca boşalması için üst taraftan da yağ kapağını açın ve bırakın yağ bir süre süzülsün.
  motor yağı nasıl değiştirilir

 2. Yağ filtresini sökün

  Yağ filtresini bir zincir ya da bu iş için özel yapılmış aletle sökebilirsiniz. Alet yoksa bisiklet zinciri iş görür. Filtreyi söktüğünüz zaman bir miktar daha yağ boşalacak ona göre vaziyet alın.
  yağ filtresini sökün

 3. Yeni yağ filtresini takın

  Yeni filtreyi yerine bir alet ile takmayacaksınız. El ile sıkmanız yeterli fakat yerine takmadan evvel boşalttığınız yağdan parmağınıza sürüp filtrenin contasına sıvayın. Bu işlemi de conta motora yapışmasın diye yapıyoruz. Yoksa ısıdan yapışabilir ve başımıza bir dahaki değişimde iş açar.
  yeni yağ filtresini takın

 4. Yeni karter tapasını takın

  Karter tapasının yenisini takın ya da yenisi yoksa bakır pulunu değiştirin ki sonra damlatmasın. Bunu da makul ölçüde sıkın, korkup aşırı sıkarsanız diş sarıp yalama olabilir. Bir de tapa değişimini bana sorarsanız her yağ değişiminde yapın. Genelde ancak kaçırınca değiştiriliyor.
  motor yağı nasıl değiştirilir

 5. Huni ile yeni yağı motora koyun

  Artık aracın altında işimiz bitti, filtre değişti, tapa takıldı. Huni ile yağ kapağından yeni yağı koymaya başlayın. Ne kadar yağ koyacağınız aracın kılavuzunda yazar. Bu kılavuzlarda filtreli değişim kısmına bakın. Genelde filtreler yarım litre fazla yağ alır. Eğer bir miktar fazla koyarsanız telaşe etmeyin bir sakıncası olmaz ama rahat edemem derseniz tapayı gevşetip fazlasını hazırda arabanın altında duran kovaya boşaltabilirsiniz.
  motora yeni yağı koyun

 6. Yağ miktarını kontrol edin

  Buraya kadar herşey yolunda ise, arabayı krikodan indirmeden önce dilerseniz balata spreyi ile karter tapasını ve filtre civarını temizleyebilirsiniz. Olası kaçakları anında görmenize faydası olur. Bezle de silseniz olur. Şimdi kovayı alıp aracı krikodan indirin ve yağ çubuğunu çekerek yağ miktarını kontrol edin. Eğer min ve max çentikleri arasında ise aracı çalıştırın. Sonra stop edip tekrar kontrol edin, eksikse max çizgisine kadar tamamlayabilirsiniz.
  yağ miktarını kontrol edin

Aletler
 • Açık ağız anahtar ya da lokma takımı
 • Yağ filtre pensesi ya da zincir
Malzemeler
 • Huni
 • Eldiven
 • Bez
 • Balata spreyi
 • Leğen ya da kova

Her şey tamamsa aşağıya eğilip tapada ya da filtrede kaçak var mı kontrol edin. İşlem bitmiştir. Tahminimce yarım saatinizi almaz. İlk defa yapacaksanız daha önce yağ değiştirmiş birini yanınızda bulundurabilirsiniz.

Motor yağı değişimini 6 adımda basitçe anlattım, eksik ya da hatalı bir kısım olduğunu veya merak ettiklerinizi aşağıdan bize yazabilirsiniz. Periyodik bakımı tamamlamanız için konuya hava filtresi değişimi nasıl yapılır yazımı da ekliyorum. Dilerseniz oradan devam edebilirsiniz. Görüşmek dileği ile.

Hava filtresi nasıl değiştirilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.