Motorda yatak sarması

Motorda yatak sarması gibi son derece sevimsiz ve nahoş bir konu ile karşınızdayım. Kulağa tencerede yaprak sarması kadar güzel gelmeyen bu doğa olayına neyin neden olduğunu, ne anlama geldiğini efendim nasıl tamir edilir ve kaç paraya mal olur gibi sorulara cevap vereye çalışacağımı umuyorum. Kapın yaprak sarmalarınızı gelin bakalım!

Motorda yatak nedir

Her zamanki gibi parçayı tanıyalım ki arızayı da anlayalım. Bir kaç gün evvel krank mili nedir nedir yazımda aslında bu parçadan bahsettim. Krankı bilmeyen önce oradan devam etsin, bilenler beni takip etsin. Bildiğiniz üzere bu krank denen, doğrusal hareketi dairesel harekete dönüştüren elemanımızın kendisi motor bloğuna bağlıyken, bu kardeşimize de pistonların hareketini ileten biyel kolları bağlıdır. Buraya kadar sorun yok. İşte bu bağlantı tahmin edeceğiniz gibi çalışma esnasında aşınma şeklinde kendine de motor bloğuna da biyel kollarına da zararı olurdu. Olurdu diyorum çünkü mühendisler bu ihtimali düşünerek parçaların bağlantı aralarına “yatak” denilen, yumuşak malzemeden alaşım küçük bir nevi sac plakalar koymuşlar.

Buraya kadar nefis anlattığımı düşünüyorum, yalansa aşağıda yalan deyin. Bu yataklar daima yağlanmaya muhtaçtır, yağ da krank içindeki deliklerden basınçlı olarak bu parçaların yüzeyine ulaşır ve dönme hareketi boyunca ısınma ve aşınmayı minimum düzeye indirger. Şimdi geçelim neden olduğuna.

motorda yatak sarması – yataklar

Motor neden yatak sarar

Üst paragrafı dikkatlice okuyan anladı ama yazmaya devam edeyim. Bu parçanın canı olan motor yağı, azaldığında, bittiğinde ya da içine su gibi nahoş bir madde karışıp da yağlayıcı özelliği bozulduğunda üstündeki parçaların fıldır fıldır döndüğü yataklar aşırı ısınır ve hem aşınmaya hem de ısıdan bozulmaya başlarlar. Yani neymiş nedeni? Yağsızlık, yağ başıncının düşmesi ya da yağın özelliğini kaybetmesi. Yağ basıncı neden düşebilir onu da yazayım. Yağ filtresi şişebilir ya da yağ pompası bir şekilde arızalanabilir. Bu tür durumlarda aracı çalıştırırsanız aylarca ustaya çalışırsınız. Sonra demedin demeyin!

Motorda yatak sarması maliyeti

Bu konu hakikaten motor marka ve modeline hatta aldığı hasara göre çok değişken yalnız yine de bir takım masrafları yazayım. Öncelikle ana yatak ve kol yatak takım fiyatları benzinli modellerde 200-250 lira civarında dizellerde yine aynı fiyatlarda veya 40-50 lira daha pahalı olabilir. Gezi ayı yine 50 lira kadar ortalama fiyatı vardır. Bir oh çektiniz, parça ucuz geldi ama kazın ayağı öyle değil, devam edelim.

Bu tür bir arızada biyel kolları ve krankın da bozulma ihtimali var. Bakın ihtimal diyorum ille bozulur demiyorum. Zira o durum sizin hasarlı motoru çalışma inadınızla paralel. Eğer krank taşlama ile kurtulacaksa taşlanabilir fakat kurtulmazsa yenisi 1000, 2000, 3000 lira allah ne verdiyse markaya göre değişir. Biyel kolları da takım olarak 250-300 liradan başlar. Tabii conta takımı değişecek takım contalar da 300 liradan başlar 1000 liraya kadar yolu var.

Gelelim işçiliğe, motor inecek. İşin motor rektifiyeden farkı yok onu da motor rektifiye nedir yazısında anlattım. Nereden baksanız araç 1 hafta yatar. Kapakçı, taşlama filan derken dışarıya da 300-500 işçilik verilir. Bunu söken usta da işi hobi olarak yapmadığına göre 1500 3000 (yaşadığınız yere göre) lira gibi de o kaptırır. Yani böyle bir arızanın tamiri en hafif durumda 3000 lira civarı en ağır durumda 6000 gibi tutabilir. Her şey motordaki hasarın boyutuna bağlı.

Yazımı burada sona erdiriyorum, kafanızdaki pek çok sorunun cevabını verdiğimi düşünüyorum. Siz yine de aklınıza gelenler için aşağıdaki soru cevap bölümünden yazmaya çekinmeyin. Başka yazılarda görüşmek dileği ile…

Aşağıdaki videoda motor yatak sesini dinleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.