Oto Ekspertiz Nedir, Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz nedir yazımda bu işin nasıl yapıldığını, 2. el araç alımındaki önemini, yaptırıp yaptırmamanız gerektiğini ve oto ekspertiz nedir konusunda merak edilenleri yazacağım. Çok sorulan sorularla başlayalım.

 1. Oto Ekspertiz Nedir?

  En basit anlatımla oto ekspertiz nedir sorusunun cevabı; bir aracın kaza, arıza, boya, elektronik aksam, yürür aksam ve donanımlarının hasarlı olup olmadığı, geçmişte arıza yaptığı ya da değişim, kaportada boya gibi işçiliklerin olup olmadığını inceleme işine oto ekspertiz denir. Özellikle ikinci el araç alırken, araç sahibi olmak isteyenler alacakları aracın incelenmesi için bu işi yapan işletmelere gider ve aracın incelenmesini ister. Malum ülkemizde fiyatlarından dolayı otomobil çok kıymetli ve yılların birikimi ile alındığı için ve satıcıların bazıları da çok iyi niyetli olmadığından oto ekspertiz işi oldukça kıymetli hale geldi.
  oto ekspertiz nedir

 2. Oto Ekspertiz Yaptırmalı mıyım?

  Burada arabadan ne kadar anlarsanız anlayın 2. el araç satın alacaksanız oto ekspertiz yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü ne kadar olsa park halindeki bir aracın ancak üst yapısına bakabilirsiniz. Bir lifte çıkartıp araca bakmak üstünden göremeyeceğiniz kusurların görülmesini kolaylaştırır. Ayrıca boya makinesi ile yapacağınız kontrol de aynı renk bir araçtan çıkma olarak alınıp takılan bir parçayı orijinal sanmanıza sebep olur. Bu tür bir risk almamak için en doğrusu profesyonel bir kurumdan yardım almaktır. Unutmayın ekspertiz için vereceğiniz küçük bir rakam sizi büyük masraftan kurtarabilir. Ayrıca bana göre sahibinin dediği gibi çıkmayan aracın oto ekspertiz ücretini satıcı ödemelidir. Pazarlık yaparken bunu önceden belirtin.

 3. Oto Ekspertiz Nasıl Yapılır?

  Bir otomobilin özellikle hasar geçmişine bakmak eğitimli bir göz gerektirir. Bu işi yapan profesyoneller hem ufak detayları gözden kaçırmaz hem de kuşku duyduğu parçayı gerekirse kusur gizleyebilecek aksesuarı söküp daha sağlıklı inceler. Oysa yol kenarında araç bakarken siz bu trden bir işlem yapamazsınız. Yapsanız bile araç sahibi bir aksesuar sökmenize izin vermeyebilir.

  Genelde bu işlem 5 aşamadan oluşur. İlk önce kaporta ve şasi, sonra motor ve mekanik, arkasından elektrik aksamı ve DTC, aracın donanımı ve yürüyen aksam kontrol edilir. Bu kontrollerin bir kısmı makineler ile bir kısmı ise elle ve gözle kontrol edilir. Örneğin motor, üfleme, yağ ve su kaçakları elle ve gözle muayene edilirken, ateşleme, yakıt hattı gibi elle ve gözle muayenesi yapılamayan arızalar için dinamometre üstünde çalıştırılarak performans testine tabi tutulur. Bunun dışında araç bilgisayara bağlanıp geçmiş arıza kayıtları kontrol edilir. Yine makine üstünde yanal kayma testleri ile yürüyen aksam ve şasi kontrolü yapılır. Hidrolik tümsek ile Amortisör ve süspansiyon kontrol edilir.

 4. Oto Ekspertizi Nerede Yaptırmalıyım?

  Bu yukarıda saydığım işlemleri her firma yapamıyor, getirisi iyi olduğu düşünüldüğü için pek çok kişi bu işletmelerden açıyor. Benim tavsiyem bu türden hizmet alacaksanız Türkiye çapında kurumsallaşmış firmalardan almanız yönünde. En azından daha sonra çıkabilecek bir sorun olursa karşınızda bir muhatap bulmanız daha kolay olacaktır. Hem de bu işi gerçekten büyük ciddiyetle ve kurumsal olarak yapan büyük oto ekspertiz firmaları gayet güvenilir raporlar veriyor. Yalnız şunu belirteyim insan hatası faktörü her işte olduğu gibi bu işte de var. Bunun için 1 kişinin çalıştığı yerler daha riskli, 1 kişi ufak bir detayı gözden kaçırır ama 5 kişi pek kaçırmaz. Kurumsal işletmelerde genelde kaportaya, motor ve mekaniğe, elektrik aksamına, donanıma, yürüyen aksama ayrı kişiler bakıyor ve bu türden inceleme bence çok daha güvenli.

 5. Oto Ekspertizin Kanuni Bağlayıcılığı Var mı?

  13 Şubat 2018'de resmi gazetede yayımlanan yönetmelikle hem oto galericilere hem de oto ekspertiz hizmeti veren firmalara kanuni bağlayıcılık getirildi. Eğer ekspertizde yanıltılırsanız kanun yoluyla hakkınızı arayabilirsiniz. Resmi gazetenin ilgili yayınına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilgili yayının kopyasını yazının sonuna da koyacağım. Ayrıca oto ekspertiz hizmeti yine başka bir yönetmelikle bir standart altına alındı, bazı cihaz ve gereçlerin bu işi yapacak işletmelerde bulunması ve kullanılması zorunlu hale getirildi. Tabi bazı yerlerde ekspertizde kullanılan aletlere göre fiyat çıkartıyorlar bu yasal mı bilemiyorum. Belirlenen standartlara göre aşağıda yazılı ekipmanların gittiğiniz test merkezinde olup olmadığını kontrol edebilir ya da sorabilirsiniz.

  Yanal kayma cihazı, Süspansiyon test cihazı, Fren test cihazı (merdaneli tip), Dinamometre, Lift veya Kanal, Arıza tespit cihazı, Akü test cihazı, Lastik diş derinlik ölçer dijital, Lastik basınç hava saati, Boya kalınlık ölçme cihazı, Kompresör ve şartlandırıcı, Takım arabası (Temel el alet seti ile)

Oto ekspertiz nedir?

Oto Ekspertiz Fiyatları

Yazıyı yazdığım şu günlerde çok değişken fiyatlar gördüm. Bu aralar kurumsal bir firma 150 liraya tam raporlu test yapıyor. Yerel işletmelerde hizmetin paketlere bölündüğünü ve tam test raporunun 350 liraya verildiğini, en temel raporun ise 150 liraya verildiğine şahit oldum. Benim şahsi görüşün Türkiye çapında hizmet veren firmaları araştırmanız hem fiyatları uygun olabiliyor hem de belli kriterlerdeki araçlara süreli garanti de verebiliyorlar. Ben buradan bir firmaya yönlendirmiyor ve ismini zikretmiyorum, burada karar tamamen sizin.

Bugünlük oto ekspertiz nedir yazımızın sonuna geldik, aklınıza takılanlar ve tüm göüş, öneri, istek, dilekleriniz için aşağıdaki soru-cevap bölümünden yazabilirsiniz. Başka konularda görüşmek dileği ile. Bu arada resmi gazetenin ilgili yayınını aşağıya koyuyorum.


Ekspertiz raporu

MADDE 14 – (1) Yetki belgesine sahip işletme tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı satışından hemen önce ekspertiz raporu alınır ve raporun bir nüshası satış esnasında alıcıya teslim edilir. Ekspertiz raporunun ücreti, satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenir.

(2) Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilir.

(3) Sekiz yaş veya yüz altmış bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu değildir.

(4) Ekspertiz raporu, Türk Standardları Enstitüsü tarafından belirlenen standarda göre verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenir.

(5) Ekspertiz raporunu düzenleyen kişiler ekspertiz raporundaki bilgilerin taşıtın gerçek durumunu yansıtmamasından sorumludur.

(6) Bakanlık, ekspertiz raporunda yer verilecek diğer bilgileri, TSE hizmet yeterlilik belgesi verilecek işletmelerde ve bu işletmelerde çalıştırılan kişilerde aranan nitelikleri, ekspertiz raporu düzenleyenlerin sorumluluklarını, hizmet yeterlilik belgesi ile ekspertiz raporu ücretinin üst sınırını ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile üst meslek kuruluşlarının görüşünü alarak belirlemeye yetkilidir.

Konuyla alakalı; kazalı araba nasıl anlaşılırAğır hasarlı (pert kayıtlı) araba alınır mı?

DMCA.com Protection Status

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.