Otomatik Vites Harfleri ve Anlamları

Otomatik vites harfleri yazımda bu harflerin anlamlarını ve ne işe yaradıklarını anlatacağım. P-R-N-D-S-L-H-1-2-3 ohooo bissürü harf numara, her markada ayrı ayrı. Bakalım neymiş bu harfler, vitesi oraya alırsak ne olurmuş.

Otomatik Vites Harfleri Anlamları

Otomatik vites P harfinin anlamı;

P harfi pek çoğunuzun bildiği üzere PARK konumudur. Araç park edildikten sonra bu konuma alınarak diferansiyelde bu iş için özel yapılmış bir düz dişli kilitlenir. Ben bunu anlatmaya sıkıldım yakın çevremde. Şunu yeri gelmişken söyleyeyim bu konumun şanzıman ile ilglisi yok, siz aracı bu konumda bırakınca şanzımana falan yük binmiyor. Bir başka yazıda detayını yazarım.

Otomatik vites R harfinin anlamı;

R harfi de yine manul vitesten alışkın olduğunuz üzere REAR yani geri demek oluyor. Bu konuma aldığınız zaman da haliyle geri gidiyorsunuz. Bazen mera konusu oluyor, ileri giderken alırsak ne olur diye. Bu durumdan araçlar stop eder, bazı araçlarda geçmez, kol oraya gelse bile bazıları boşta gibi davranır ama siz siz olun böyle bir harekette bulunmayın. Eğer aracın güvenliği devreye girmezse çok başınız ağrır.

Otomatik vites N harfinin anlamı;

N harfi de şanzımanın herhangi bir vitese tahrik vermediğini anlatan ve ingilizcede “NULL” kelimesinin harf olarak kısaltılmış olan bildiğimiz boşta konumudur. Bu harfin açılımına kimileri “NEUTRAL” yani NÖTR de diyor ama doğrusu NULL kelimesi.

Otomatik vites D harfinin anlamı;

D harfi de yine seyir halinde gördüğünüz ingilizce “DRIVE” kelimesinin kısaltışmışıdır. Seyir anlamına gelir, yani aracı ilk çalışırmadan sonra kalkış yapıp sürebilmek için bu konuma alırız. Zaten bunu hepiniz biliyorsunuzdur.

Otomatik vites S harfinin anlamı;

S harfi ise ingilizce SPORT kelimesinin kısaltılmışı olarak kullanılıyor. Tahmin ettiğiniz gibi spor sürüş modu. Vitesi bu konuma aldığınızda araç normalde 2500 devirde vites değiştiriyorsa bu sınırı ortadan kaldırır ve tam gaz pozisyonunda aracı devir kesiciye kadar devirlendirir. Bu esnada ECU’nun da ayarlamalarıyla araç motoru tam güç verecek ayarlarda çalışır.

Otomatik vites 1-2-3 rakamlarının anlamı;

Bu rakamlar tahmin ettiğiniz gibi vites numaralarını belirtir. Kolu hangi konuma getirirseniz araç o konumda ilerler. Zaten bunu çoğunuz biliyorsunuzdur peki bu ne işe yarar. Bu konumlar aracın kendi kendine vites değiştirmesini istemediğiniz zaman kullanılır. Örneğin bir rampayı tırmanırken ya da inerken. Otomatik şanzımanlı araçların en büyük handikapı rampa tırmanırken ya da inerken kendi kendisine üst vitese geçmesidir. Örneğin uzun bir tırmanışta D konumunda 3000 devirde ilerlerken bir süre sonra araç bir üst vitese atıp motorun ambale olmasına sebep olacaktır. Yine iniş esnasında otomatik vitesli araçlarda motor kompresyonunu kullanamayacağınızdan devir arttıkça siz gaza basmasanız bile yine bir üst vitese geçip araç hızlanacaktır. İşte bu durumlarda daha stabil bir sürüş sağlamak için bu numerik konumlar var.

Şunu da hatırlatayım bu konmlar en yüksek vitesi belirtir. Yani 3 konumunda 3. vitese kadar tüm vitesler otomatik seçilir fakat 4. vites seçilmez. 2. viteste ise şartlara göre sadece 1 ve 2. vitesler kullanılır.

otomatik vites harfleri

Otomatik vites L ve H Harflerinin anlamı;

L harfi ingilizce LOW kelimesinin karşılığıdır. Türkçe serbest çeviriden faydalanrak küçük vitesler diyebiliriz. 4 ileri otomatik şanzımanda bu konumda 1 ve 2. vitesler aktif olarak kullanır. Şartlar ne olursa olsun büyük viteslere geçilmez. Bu da yine yukarıda anlattığım rakam seçimi gibidir ama özellikle arazi araçlarında numerik seçim yerine bu türden seçim kullanılır.

H harfi ise ingilizce HIGH kelimesinin kısası olup yine serbest çeviri ile büyük vites olarak çevirebiliriz. L konumunun tersine bu konumda 3 ve4. vitesler kullanılır.

Otomatik vites harfleri yazımı burada noktalıyorum. Merak ettikleriniz ve düşüncelerinizi aşağıdan bize yazın. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle… Otomatik vites arızalarını okumak için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.