Otto çevrimi

Otto çevrimi yazısıyla bu kez tamirat ve sorun yerine günümüzde en çok kullanılan motor türünün çalışma prensibini anlatacağım. Şu an “zaten başka bir tip mi var” diye düşünen olabilir. Var tabii o da atkinson çevrimi. Onu da bu yazının akabinde hemen yazmayı düşünüyorum.

Otto çevrimi nedir?

İçten yanmalı motorlarda “sabit hacimli” çalışan motorlar otto çevrimi kullanan makinalardır. Bakın, motorun silindirlerinin dizilim şekli bunu değiştirmez. Hacimi değişken motor mu var dediğinizi duyar gibi oldum. Var tabi ona da atkinson çevrimi dedik ya! Neyse bu prensibine göre çalışan motorlar emme zamanında da sıkıştırma zamanında da aynı hacmi kullanır demiştik. Buradan devam edelim.

null

null

Otto çevrimi görülüyor

Otto çevrimi çalışma prensibi

Bu prensipteki benzinli, dizel ya da lpg’li motorlar (yakıt türü farketmez) 4 zamanlı çalışır. Önce piston üst ölü noktadan alt ölü noktaya iner ve inerken silindir havayla dolar, ardından havayı sıkıştırmaya başlar ve tekrar üst ölü noktaya gelir (bu arada yakıtın silindire ne zaman zerk edildiğinin konu ile ilgisi yok) ve sıkışan hava yakıt karışımı yanarak pistonu tekrar alt ölü noktaya getirir. Bundan sonra içeride oluşan atık gaz pistonun tekrar üst ölü noktaya gitmesi sayesinde dışarı atılır. İşte bu sabit hacimli bir çevrimdir. Piston 2 turda 1 yanma ile motora güç sağlar ve bu 4 zamandır. Yani otto çevrimi…

Otto çevrimini kim buldu?

Bu çevrimin mucidi Nikolaus Otto abimiz. Kendisi teeee 1832 yılında Almanya’da doğmuş ve bakkallık, çerçilik falan derken bir gün bir yerde gördüğü gaz-kömürlü motor ilgisini çekince motorlar üstünde çalışmaya başlamış ve bugün en çok kullanılan motorun da mucidi olmuş. Sonradan yanına bir ortak alarak N.A. Otto & Cie adlı şirketi kurmuş. Bu şirket bugünkü  Deutz AG. şirketinin de temelini oluşturuyor. Atkinson çevrimi için buradan devam edebilirsiniz.

Yazıya burada son veriyorum. Başka yazılarda görüşelim, tüm sorun, soru, istek, öneri ve görüşleriniz için aşağıdan bize yazın. Elden geldiğince, dilimiz döndüğünce cevaplayalım.

Ayrıca buraya motor nedir, nasıl çalışır yazımı da bırakıyorum. Burada daha detaylıca anlatmıştım, meraklısı tıklayıp okuyabilir. Başka yazılarda görüşelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.