P0001 Arıza Kodu Çözümü Nedir?

P0001 arıza kodu çözümü nedir yazımda kodun işaret ettiği arızaları, bakılması gereken noktaları ve arızanın çözümünü yazacağım. O halde başlayalım.

P0001 Arıza Kodu

OBD2 protokolü olan araçlarda nadir alınan bu arıza kodu çok yaygın görülmemekle beraber direkt enjeksiyonlu benzinli ve dizel motorlarda DTC tarafından verilir. Manifolddan beslemeli araçlarda bu tür bir arıza kodu olmaz.

P0001 kodunun anlamı Yakıt Hacmi Regülatörü Kontrol Devresi / Açık demektir. Bazı kaynaklarda yakıt ses devresi yazıyor. Muhtemelen ingilizceden bir şekilde hatalı çevirdikleri için yanlış yazılmış pek çok yerde. Ses diye bir şey yok arkadaşlar. Şimdi diyeceksiniz ki e tamam da bu ne demek oluyor? O kısıma gelelim.

P0001 Arıza Belirtileri

  • İlk çalıştırmalar çok sıkıntılı olur, araç ya çalışmaz ya da geç çalışır.
  • Kesinlikle motor arıza lambası yanar fakat Fiat grubu gibi bazı markalarda sabit yanmak yerine yanıp söner.
  • Motor güvenli moda alır ve güçten düşer. Bazı markalarda güvenli moda almayabilir.

P0001 Arıza Sebebi

Açıklamadan da belli olduğu gibi bu arıza kodu yakıt basınç regülatörüne işaret eder. Önce regülatörün elektrik tesisatını kontrol edin ve sonra fiziksel kontrolünü yapın. Eğer bir sonuç alamazsanız bir beyinciye gidin. Zira bu tür sorunlar ECU kaynaklı da olabiliyor. Bundan başka kontrol etmeniz gereken yer ise enjektörler.

Bu alınan arıza kodu genelde enjektörlerde fiziksel bir soruna işaret etmez. Çoğunlukla enjektörlerin elektrik tesisatından ya da ECU’dan kaynaklanır. P0001 arızasında ilk yapmanız gereken motoru bilgisayara bağlamak. Bilgisayarda enjektör ayarlarının olduğu kısıma girip seri numaralarına bakın. Eğer seri numaraları okunamıyorsa ilk yapmanız gereken enjektörlerin elektrik tesisatını kontrol etmek olsun. Eğer tesisat sağlamsa sorun büyük ihtimal ECU kaynaklıdır. Bu durumda beyinciye gidin ve gerekli kontrolleri yaptırın.

Bu arada arıza kodunun ingilizcesini de yazayım, cihazlar genelde ingilizce gösterdiği için bu şekilde aratabilirsiniz.

P0001 Fuel Volume Regulator Control Circuit/Open

Bu kodun benzerleri, p0002, p0003, p0004 kodlarıdır. Genelde hepsi aynı türden arızaya işaret eder. Birisinde devre açık diğerinde kapalı, yükse, düşüktür. Bunların hepsini vakit buldukça yavaş yavaş yazmayı düşünüyorum.


P0001 arıza kodu çözümü nedir yazımın sonuna geldik. Elimden geldiğince, dilim döndüğünce size bu DTC arıza kodunu anlatmaya çalıştım. Lütfen soru ve sorunlarınız, öneri ve görüşleriniz için aşağıdan bize yazın. Elimizden geldiğince, aklımız yettiğince yardımcı olmaya çalışırız. Herkese arızasız sürüşler dilerim. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle.

Şurada motorlarda kullanılan sensörleri anlattım, belki bakmak istersiniz. Aşağıdaki videoda p0001 kodu arıza çözümü anlatılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.