P0002 Arıza Kodu Çözümü Nedir?

P0002 arıza kodu çözümü nedir yazımda arızanın olası sebeplerini, kontrol edilmesi gereken noktaları ve çözümünü sizlerle paylaşacağım. Aslında daha önce p0001 arıza kodu ile ilgili yazmıştım p0001, P0002, p0003, p0004 arıza kodlarının hepsi aynı kapıya çıkar.

O zaman fark ne?

Şu an bunu sorduğunuza emin gibiyim. Fark çok basit bu kodların birisi devre kapalı, birisi düşük, birisi yüksek ve birisi açık arızaya işaret eder.

P0002 arıza kodu hangi araçlarda olur?

P0002 arızası sadece direkt enjeksiyonu araçlarda olur. Bu tür araçlar yakıt hattında yüksek basınç pompası kullanır ve arıza bu parça ile ilgilidir. P0002 arızası nadir karşılaşılan bir arizadir ve genelde elektrik tesisatı ile ilgilidir.

P0002 arıza kodu ne demek?

P0002 kodunun anlamı Yakıt Hacmi Regülatörü Kontrol Devresi / Aralıklı anlamına geliyor. Yani kontrol devresinde bir dalgalanmaya işaret ediyor. Bu arızayı veren arabada şunlar gözlenir.

Araç hiç çalışmayabilir.

Kesinlikle arıza lambası yakar.

Araç çalışsa bile güvenli moda geçer ve önceden ayarlanan devrin üstüne çıkmaz.

Yine araç çalışırsa motorda silkeleme ya da vuruntular gözlenebilir.

P0002 arıza kodu çözümü nedir?

Her zamanki gibi arıza kodunu aldığınız parçanın sağlam olup olmadığını test ederek ise başlamalısınız. Bunun için yüksek basınç pompası regülatörünü test edin. Buna ilk önce, parçaya giden kabloların sağlam olup olmadığını ve gereken voltajı verip vermediğini test ederek başlayabilirsiniz. Regulatorler genelde 12 volt ile çalışır ve üstündeki valf ile yakıt geçişini ayarlar. 2 kablo ile PCM ye bağlı olan regülatörün eğer elektrik tesisatı sağlamsa parçaya yonelmelisiniz. P0002 arıza kodunun diğerlerinden farkı parçanın arada doğru çalıştığını tespit etmesidir. Onun için tüm kontrolleri bunu göz önünde bulundurarak yapın.

Ayrıca şunu da bizzat tecrübe etmiştim. Bu kod aynı zamanda direkt olmasa da dolaylı yoldan enjektör elektrik tesisatı arızası ile de çıkıyor ve buna bağlı oluyor. Eğer araçta aynı zamanda enjektör ile ilgili bir arıza kodu varsa onu halletmeden bu arıza ile uğraşmayın.

P0002 DTC Fuel Volume Regulator Control Circuit Range/Performance

P0002 arıza kodunun İngilizcesi de başlıktaki gibi. Bugün sizlere P0002 arıza kodu çözümü nedir anlatmaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmisimdir. Diğer DTC arıza kodlarini da yavaş yavaş yazacağımı umuyorum. Tüm soru, sorun, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki kısma yazın. Herkese arızasız günler dilerim.

Bu linkte motorlarda kullanılan sensörleri anlattım, meraklısına.

p0002 arıza kodu çözümü için aşağıdaki video da bir fikir verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.