P0003 Arıza Kodu Çözümü Nedir?

P0003 arıza kodu çözümü nedir yazımda p0001, p0002 ve p0004 ile çok benzer olan bu kodun çözümünü anlatıyorum. Bu kod grubu 1’den 4’e kadar tamamen basınç regülatörü ile ilgili, diğerlerinde de bahsetmiştim nadir alınan bir arıza kodudur ve çoğunlukla elektronik bir arızadan kaynaklanır.

P0003 Arıza Kodunun Sebebi Nedir?

p0001’den P0004’e kadarki kodlar yüksek basınç regülatörünün işlevi ile ilgili P0003 arıza kodu yakıt hacmi regülatör devresi düşük anlamına geliyor. Yani regülatör o an işlevini yerine getiremiyordur. Bu arıza da diğer grup gibi manifold marifetiyle yakıt besleyen araçlarda olmaz. Yüksek basınç regülatörü direkt enjeksiyonlu benzinli ve dizel araçlarda bulunur. Dolayısı ile eğer direkt enjeksiyonlu bir aracınız yoksa ve kuşku üzerine buraya geldiyseniz bu arıza sizinli ilgili değil.

P0003 Arıza Kodu Belirtisi Nelerdir?

Bu arızayı veren araçlar genelde şu sorunlara yol açar.

  • Araç ya hiç çalışmaz ya zor çalışır
  • Çalışırken devir dalgalanmaları yaşanabilir
  • Motor güvenli moda (limp mode) girer ve önceden ayarlanmış belli bir devrin üzerine çıkmaz
  • Kesinlikle motor arıza lambası yanar (fiat grubunda yanıp sönebilir)

Bu yukarıdakileri arızaları almanız çok olası.

P0003 Arıza Kodu Tamiri Nasıl Yapılır

Bu türden bir hata alıyorsanız öncelikle yüksek basınç regülatörü tesisatını ve soketleri kontrol etmelisiniz. Yüksek basınç regülatörü direkt olarak PCM’ye bağlıdır ve 12 volt ile çalışır. 2 kablolu bu tesisatın bir kablosu pozitif diğer kablosu şasedir. Tesisatı soketi sökerek bir multimetre ile de test edebilirsiniz. Daha sonra regülatör kontrol edilmeli, saglam olduğuna eminseniz başka hata kodları olup olmadığına bakın. Mesela enjektörlerde oluşan hatalarda araç bu kodu da verebiliyor lakin mutlaka enjektörlerle ilgili arıza kodunu da veriyor.

P0003 Fuel Volume Regulator Control Circuit Low

Başlıkta yazan aldığınız kodun ingilizcesi oluyor ve genelde translate marifetiyle kopyala yapıştır yapan internet sitelerinde yakıt ses regülatörü gibi anlamsızca çeviriliyor, doğrusu ve türkçe karşılığı yazdığım gibidir.

Ayıca motorlarda kullanılan sensörleri anlattığım bir yazım mevcut, belki bakmak isteyebilirsiniz. Aşağıdaki video p0001 ile ilgili olsa da size fikir verecektir. P0003 arıza kodu çözümü nedir yazıma burada son veriyorum, başka yazlarda görüşmek dileği ile…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.